Προς το περιεχόμενο

μετασχηματιστής για RIVERA R55-12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αυτόν τον ενισχυτή, και ο προηγούμενος κάτοχος τον είχε φέρει από Αμερική. Αντί να του αλλάξει μετασχηματιστή για 220V, προτίμησε να του προσθέσει έναν τεράστιο που να κάνει τα 220V σε 110V. Αυτό προσθέτει βάρος, πιθανά να προσθέτει και φύσημα.

 

Υπάρχει κάποιος μετασχηματιστής που να μου δώσει τη λύση να ξεφορτωθώ τους 2 που έχει επάνω του, και να δίνει απ'την αρχή 220V στον ενισχυτή μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να αλλαξεις το τρανσφορμερ,υπολογισε κανα 200αρι συν τα εργατικα.

 

Αν ειναι να το αλλαξεις βαλε κατι αντιστοιχα καλo (Mercury,Hammond...υπαρχει νομιζω και στην Ελλαδα καποιος που κανει ωραια τρανσφορμερ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να αλλαξεις το τρανσφορμερ,υπολογισε κανα 200αρι συν τα εργατικα.

 

Αν ειναι να το αλλαξεις βαλε κατι αντιστοιχα καλo (Mercury,Hammond...υπαρχει νομιζω και στην Ελλαδα καποιος που κανει ωραια τρανσφορμερ)

 

εννοεις τον Γιατρα?

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις τον Γιατρα?

 

είχα πάρει 2 μετασχηματιστές από τον γιατρα για έναν στα 5w λάμπα και λειτουργεί μια χαρά και δεν νομίζω να σου πάρει πάνω από 50ε εγώ τους είχα φτιάξει με 70ευρο + μεταφορικά (κουριερ) με αντικαταβολή ...

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να τον χειρουργήσεις τον κακόμοιρο?

 

Απλά βεβαίωσου ότι έχεις έναν καλό μετασχηματιστή 230/110 VAC στα σωστά watts και βίδωσέ τον στην καμπίνα μακριά από το μεγάφωνο και το σασσί.

 

Ούτε 1 κιλό δεν ζυγίζει γιατί σε προβληματίζει το βάρος?

Δεν είναι δα και καμία αλχημεία...Πώς νομίζεις ότι λειτουργούν όλοι οι αμερικάνικοι vintage Fender μέχρι που βάλανε το voltage selector στους silverface?Δεν νομίζω να τολμάει κανείς να αλλάξει τον αυθεντικό mains transformer..

 

index.php?action=dlattach;topic=184917.0;attach=27720;image

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα νομίζω θέλεις αυτόν τον μετ/στή

http://www.tubeampdoctor.com/en/shop_Mains_transformers_Various_Mains_Transf/Mains_transf_for_Rivera_Fifty_five_Twelve_3147

 

Υπολόγισε και τα εργατικά.

 

Ψάξε λίγο στον κατασκευστή μπορεί να βρείς τον original στα 220V σε καλη τιμη.

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιος είναι ο Γιατρας, ή τί είναι οι mercury κλπ. Να τον πάω κάπου? Δεν ξέρω καν τί να ζητήσω...

 

 

 

 

πρέπει να δεις τη εξόδους βγάζει ο μετασχηματιστής και να του πεις να σου φτιάξει ένα με τις ίδιες εξόδους αλλά με 230ν είσοδο ...

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+230 για τον TAD, αν και δεν συμπαθώ την δουλειά του αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός και αν προμηθεύει ο Rivera σε φυσιολογική τιμή.

 

Για Mercury θεωρώ ότι είναι τσάμπα λεφτά. Καλή ιδέα και ο Γιατράς και θα είναι πιο οικονομικός, το μόνο πρόβλημα ότι τα ευρωπαϊκά μεγέθη μετασχηματιστών δεν είναι τα ίδια με τα αμερικάνικα οπότε αυτός που θα κατασκευάσει ίσως να μην έχει το ίδιο μέγεθος και να θέλει τρυπήματα το σασί του Rivera κάτι το οποίο δεν λέει καθόλου.

 

Suede, αυτός στην φωτό δεν είναι μετατροπέας 220/110 είναι ο εξόδου. Και, δυστυχώς το βάρος καμιά φορά είναι θέμα με τους μετατροπείς μιας και όσο περισσότερη κατανάλωση έχει ένας ενισχυτής τόσο μεγαλύτερο 220/110 χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Suede, αυτός στην φωτό δεν είναι μετατροπέας 220/110 είναι ο εξόδου. Και, δυστυχώς το βάρος καμιά φορά είναι θέμα με τους μετατροπείς μιας και όσο περισσότερη κατανάλωση έχει ένας ενισχυτής τόσο μεγαλύτερο 220/110 χρειάζεσαι.

 

23j51di.png?t=1244086370

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου