Προς το περιεχόμενο

Rotary speaker simulation


gpiad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Κουρμπής στο κέντρο της Αθήνας το φέρνει, εκεί μπορείς να το ακούσεις. Άψογο. Το τελειότερο που έχω ακούσει στον τομέα αυτό. Στερεοφωνικό (πολύ χρήσιμο αυτό μιας και δεν θα το χρησιμοποιήσεις μόνο για κιθάρα), παραμετροποιήσιμο μέχρι αηδίας με 50 εσωτερικά τρίμερς, αλεξίσφαιρο, και δυστυχώς πανάκριβο (250 με 300 ευρώ, δεν θυμάμαι καλά).

 

350  :P δεν λεει,αλλες επιλογες εχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας αναστήσω το θέμα μια που είμαι στην αναζήτηση για rotary! εκτός απ όλα αυτά που αναφέρθηκαν σ αυτό το thread (H&K rotosphere, Dls rotosim....) έχω πετύχει κάποια ακόμα όπως το Option5 destination rotation, το Strymon Lex Rotary και το Neo Ventilator. Υπάρχει κάποιος που τα έχει δοκιμάσει για να πάρω μια παραπάνω ιδέα?  ???

 

Από video στο youtube τείνω περισσότερο προς το Ventilator το οποίο όμως είναι και λίγο μεγάλο και αρκετά ακριβό, και το Lex το οποίο δεν είναι φθηνό αλλά είναι μικρό και φαίνεται αρκετά ποιοτικό.. :)

 

Παρακαλώ οι έμπειροι του είδους να φωτίσουν τον δρόμο προς το Ultimate Rotary! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω.. μου ακούγεται αρκετά μούφα αυτό! σε σχέση με το ventilator και το Lex δηλαδή που μου ακούγονται εντελώς ρεαλιστικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε και αυτη την ΠΕΤΑΛΑΡΑ (εχει και ωραιοτατο τρεμολο)

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πετύχει κάποια ακόμα όπως το Option5 destination rotation, το Strymon Lex Rotary και το Neo Ventilator. Υπάρχει κάποιος που τα έχει δοκιμάσει για να πάρω μια παραπάνω ιδέα?  ???

 

 

 

Είχα το boss rt-20 το οποίο είναι εξαιρετικό (και με πολλές παραμέτρους για να φτιαξεις τον ηχο σου), αλλα έχει το μείον πως είναι μεγάλο και επιανε πολυ χώρο στο pedalboard.

 

Αγόρασα το danelectro rocky road το οποίο είναι descent μόνο στο "γρήγορο". Στο "αργο" θα το χαρακτήριζα chorus και όχι rotary... Επίσης, απαράδεκτη ποιότητα κατασκευής (παρά τον descent ήχο), το κουτί είναι πλαστικό της πλάκας, τα κουμπιά απλα δεν πατιούνται. Και τέλος, χρειάζεται μοντάρισμα γιανα παίξει σωστά και να μην δίνει gain (εύκολο μοντάρισμα, το έκανα μονος.)

 

To option 5 το αγόρασα πριν 3-4 ημέρες απο μέλος του φόρουμ. Εξαιρετικό, ζεστό... και μικρό σε μέγεθος! μόνο μειονέκτημα η σημαντική αύξηση έντασης όταν το ενεργοποιείς.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Boss είναι όντως μεγάλο και δεν θα χωράει στον λίγο χώρο που έχω στην πεταλιέρα μου.. :-\ το ίδιο και το H&K και το Ventilator..  :'(

 

Το Hardwire φαίνεται καλή περίπτωση γιατί είναι μικρό, φθηνό και κάνει πολλά, αλλά ηχητικά δεν με ενθουσίασε.. ούτε στο vibe, ούτε στο rotary.. :-\ το tremolo του ακούγεται καλό πάντως! ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει απο κοντά το Hardwire όμως απο τα λίγα που μπορεί να καταλάβει κανείς απο ενα demo στο youtube, δεν το ακούω καθόλου άσχημο! Μια χαρά ρόταρυ μου φαίνεται.

Μεγάλο plus το γεγονός πως κάνει και άλλα πράγματα εκτός απο rotary.

Δεδομένου ότι δεν έχεις χώρο στο pedalboard σου, μου φαίνεται ιδανική λύση. Όπως σου ειπα και το option 5 είναι μικρό (ίσως λίγο πιο μικρό απο το hardwire) αλλά κάνει μόνο ένα πράγμα, πολύ συγκεκριμένο.

Δεν ξέρω αν έχεις άλλη εμπειρία απο rotary, αν είναι η 1η σου φορά πάντως εγω θα έλεγα να πας στο hardwire και αργότερα βλέπεις αν δεν σε καλύπτει..

 

Συνεχίζω να πιστευω (παρά τη γενική κατακραυγή απέναντι στα boss) πως το rt-20 είναι καταπληκτικό με εξαίρεση τον αδικαιολόγητο όγκο και βάρος του.

 

Στο rotary της hardwire (όπως και στο boss) υπάρχει και univibe... δυστυχώς δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σωστά, μιας και το rotary effect λογικά το βάζεις στο τέλος της αλυσίδας σου σαν "ενισχυτή" και φυσικά μετά απο τα drive. Αν το έχεις (όπως πρέπει) μετά απο τα drive και ανοίξεις το univibe, θα ακούσεις έναν μάλλον άσχημο ήχο μιας και το univibe τυπικά μπαίνει πριν απο τα drive... Το θετικό εδω με το boss είναι πως έχει και δικό του drive άρα το λύνεις αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να έχει πολλά δεν με ενδιαφέρει και πολύ γιατί για το rotary έχω φάει σκάλωμα τώρα!

 

Το θέμα είναι πως (απ το youtube που δεν είναι και αυθεντία στα demos!) το Hardwire το Boss, ακόμα και το Option 5 δεν μου ακούγονται ρεαλιστικά σε σχέση με ένα πραγματικό Leslie! και το κακό είναι ότι είμαι αρκετά εξοικειωμένος με τον leslie γιατί ο hammondάς μας έχει 2-3 και έχω βαρεθεί να τ ακούω! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου