Προς το περιεχόμενο

BOSS GT10 και Marshall jcm2000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

μια ερωτηση γιατι ενδιαφερομαι να αγορασω την boss gt10.Εχω εναν Marshall jcm2000 αλλα επειδη θελω να κρατησω τα "βρωμικα" καναλια του,ηθελα να ρωτησω εαν η συγκεκριμενη πεταλιερα μπορει να λειτουργησει ως effect δηλ. να την συνδεσω στο fx loop του ενισχυτη και να την ενεργοποιω απο το switch του ενισχυτη οποτε θελω.Παλιοτερα ειχα δοκιμασει με την tonelab le αλλα δεν πετυχε μιας και  το σημα στην εξοδο ηταν αλλοιωμενο αρκετα.Εχει δοκιμασει κανεις?

Ευχαριστω πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

1)Η πεταλιέρα αυτή, έχει διάφορα κανάλια (clean,overdrive, blues, metal κ.τ.λ.)

 

2)Στη συνέχεια, αφού επιλέξεις ένα από αυτά, έχει ένα πάνελ δίπλα όπου είναι σαν πάνελ ενισχυτή, και επιλέγεις πόσο gain, tremple, middle, level κ.τ.λ. θέλεις.

 

3) Κάτω από αυτό το πάνελ υπάρχει ένα άλλο όπου έχει reverb και delay και μπορείς, αν τα ενεργοποιήσεις, να επιλέξεις το level του εφέ, το feedback και πολλές άλλες ρυθμίσεις.

 

4)Στη συνέχεια, με τα πλήκτρα FX1 και FX2, μπορείς να εντάξεις στον ήχο σου όποιο ψηφιακούρα εφέ γουστάρεις (vibrato, flanger, limiter, slicer και πολλάαααα άλλα) τα οποία οποιαδήποτε στιγμή παίζοντας μπορείς να τα ενεργοποιήσεις ή να τα απενεργοποιήσεις με το πάτημα ενός πεταλιού (του swift pedal, και υπάρχει και το expression pedal(με ροδέλα) για wah wah και τα λοιπά).

  Τα παραπάνω είναι μια πολύ ΣΥΝΤΟΜΗ ΚΑΙ ΠΡΟΧΕΙΡΗ επεξήγηση του πως λειτουργεί η gt,για τους ήχους που φτιάχνεις μόνος σου, (έχει 50x4(!) default ήχους και 35x4 δικούς σου ήχους)

 

  Οπότε εσύ θέλεις να αποφύγεις τα βήματα 1-2-3 και να πας κατευθείαν στο ψητό, δηλαδή στα FX1 - FX2.

 

ΙΣΩΣ λοιπον αν έχεις τα κανάλια όλα κλειστά και όλα τα ροδελάκια του πάνελ στο 0, να μπορείς απλά να ρυθμίσεις-αποθηκεύσεις τα εφφέ (FX1-FX2) και στη συνέχεια να τα ενεργοποιείς-απενεργοποιείς παίζοντας, με ένα απλό πάτημα του sswift pendal.

 

Σημειωτέον ότι το εφέ μπορείς να το φτιάξεις ΟΠΩΣ ΘΕΣ ΕΣΥ, δηλαδή το effect level του,το Rate του,τα MHz του, αν θα ειναι Direct Cut, High Cut και γενικά ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ (μην πελαγώνεις, έχει κατανοητότατο μάνουαλ στα ελληνικά).

 

Τώρα θα μου πείς ''τι μ@λ@κιες μου λες ρε φίλε, γίνεται αυτό που ρωτάω ή δεν γίνεται, μια απλή ερώτηση κάνω''

 

Δυστυχώς δεν την έχω μαζι μου αυτή τη στιγμή γιατί είναι διακοπές και την έχω αφήσει σπίτι. Ευχαρίστως να το δοκίμαζα αν την είχα μπροστά μου και να δω αν ''πετύχει'', ελπίζω να σου απαντήσουν και άλλοι που να το έχουν δοκιμάσει!

 

Ο λόγος που δεν έχω σκεφτεί να το εφαρμόσω αυτό που ρωτάς, είναι επειδή στο προβάδικο και στα live παίζω με έναν line6 spider του οποίου οι ήχοι δεν μ 'αρέσουν καθόλου και έτσι κάνω το ακριβώς αντίθετο από αυτό που σου πρότεινα: Μηδενίζω τα πάντα στον ενισχυτή (και απενεργοποιώ τα άθλια εφφέ του) όπως πρέπει να κάνουν όλοι όσοι χρησιμοποιούν πεταλιέρα, και έτσι με την gt μπορώ να έχω τους ήχους και τα εφεδάκια μου όπως ακριβώς τους θέλω και να τους αλλάζω παίζοντας με ιδιαίτερη ευκολία. Ίσως να σου αρέσουν και εσένα οι ήχοι της gt δεδομένου ότι οι επιλογές σου είναι ΑΠΕΙΡΕΣ  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου.Η απαντηση σου με βοηθησε αρκετα. :)Να σαι καλα.

 

 

 

Καλημέρα

 

1)Η πεταλιέρα αυτή, έχει διάφορα κανάλια (clean,overdrive, blues, metal κ.τ.λ.)

 

2)Στη συνέχεια, αφού επιλέξεις ένα από αυτά, έχει ένα πάνελ δίπλα όπου είναι σαν πάνελ ενισχυτή, και επιλέγεις πόσο gain, tremple, middle, level κ.τ.λ. θέλεις.

 

3) Κάτω από αυτό το πάνελ υπάρχει ένα άλλο όπου έχει reverb και delay και μπορείς, αν τα ενεργοποιήσεις, να επιλέξεις το level του εφέ, το feedback και πολλές άλλες ρυθμίσεις.

 

4)Στη συνέχεια, με τα πλήκτρα FX1 και FX2, μπορείς να εντάξεις στον ήχο σου όποιο ψηφιακούρα εφέ γουστάρεις (vibrato, flanger, limiter, slicer και πολλάαααα άλλα) τα οποία οποιαδήποτε στιγμή παίζοντας μπορείς να τα ενεργοποιήσεις ή να τα απενεργοποιήσεις με το πάτημα ενός πεταλιού (του swift pedal, και υπάρχει και το expression pedal(με ροδέλα) για wah wah και τα λοιπά).

  Τα παραπάνω είναι μια πολύ ΣΥΝΤΟΜΗ ΚΑΙ ΠΡΟΧΕΙΡΗ επεξήγηση του πως λειτουργεί η gt,για τους ήχους που φτιάχνεις μόνος σου, (έχει 50x4(!) default ήχους και 35x4 δικούς σου ήχους)

 

  Οπότε εσύ θέλεις να αποφύγεις τα βήματα 1-2-3 και να πας κατευθείαν στο ψητό, δηλαδή στα FX1 - FX2.

 

ΙΣΩΣ λοιπον αν έχεις τα κανάλια όλα κλειστά και όλα τα ροδελάκια του πάνελ στο 0, να μπορείς απλά να ρυθμίσεις-αποθηκεύσεις τα εφφέ (FX1-FX2) και στη συνέχεια να τα ενεργοποιείς-απενεργοποιείς παίζοντας, με ένα απλό πάτημα του sswift pendal.

 

Σημειωτέον ότι το εφέ μπορείς να το φτιάξεις ΟΠΩΣ ΘΕΣ ΕΣΥ, δηλαδή το effect level του,το Rate του,τα MHz του, αν θα ειναι Direct Cut, High Cut και γενικά ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ (μην πελαγώνεις, έχει κατανοητότατο μάνουαλ στα ελληνικά).

 

Τώρα θα μου πείς ''τι μ@λ@κιες μου λες ρε φίλε, γίνεται αυτό που ρωτάω ή δεν γίνεται, μια απλή ερώτηση κάνω''

 

Δυστυχώς δεν την έχω μαζι μου αυτή τη στιγμή γιατί είναι διακοπές και την έχω αφήσει σπίτι. Ευχαρίστως να το δοκίμαζα αν την είχα μπροστά μου και να δω αν ''πετύχει'', ελπίζω να σου απαντήσουν και άλλοι που να το έχουν δοκιμάσει!

 

Ο λόγος που δεν έχω σκεφτεί να το εφαρμόσω αυτό που ρωτάς, είναι επειδή στο προβάδικο και στα live παίζω με έναν line6 spider του οποίου οι ήχοι δεν μ 'αρέσουν καθόλου και έτσι κάνω το ακριβώς αντίθετο από αυτό που σου πρότεινα: Μηδενίζω τα πάντα στον ενισχυτή (και απενεργοποιώ τα άθλια εφφέ του) όπως πρέπει να κάνουν όλοι όσοι χρησιμοποιούν πεταλιέρα, και έτσι με την gt μπορώ να έχω τους ήχους και τα εφεδάκια μου όπως ακριβώς τους θέλω και να τους αλλάζω παίζοντας με ιδιαίτερη ευκολία. Ίσως να σου αρέσουν και εσένα οι ήχοι της gt δεδομένου ότι οι επιλογές σου είναι ΑΠΕΙΡΕΣ  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας μερικα reviews και της rp1000,(λεω εγω τωρα..)μηπως πλησιαζει περισσοτερο σε αυτο που ζηταω?Γιατι διαβασα οτι εχει amp loop και απ'οτι καταλαβα αυτο χρειαζομαι πραγματικα.Σωστα?Μπορει να ειμαι λαθος και να εχει τις ιδιες δυνατοτητες οπως λεει ο φιλος παρπανω και η boss.Θα το ψαξω λιγο ακομα.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου μια διευκρίνηση!!

 

1)όπως είδα αργότερα, η καινούργια GT-10 είναι διαφορετική εξωτερικά από την GT-8 την οποία κατέχω! Δε μπήκα στον κόπο να δω πώς είναι η καινούργια gt, διότι η παλιά GT-6 ήταν ίδια με την 8 και απλά είχε κάποια παραπάνω features, το ίδιο νόμιζα ότι θα συμβαίνει και με την 10, αλλά τελικά βλέπω ότι την αλλάξαν....Παρόλαυτά η φιλοσοφία τους πιστεύω ότι θα είναι πάνω κάτω η ίδια.

 

2)το swift pedal λέγεται control pedal, λάθος μου :-[

 

Διαβαζοντας μερικα reviews και της rp1000,(λεω εγω τωρα..)μηπως πλησιαζει περισσοτερο σε αυτο που ζηταω?Γιατι διαβασα οτι εχει amp loop και απ'οτι καταλαβα αυτο χρειαζομαι πραγματικα.Σωστα?Μπορει να ειμαι λαθος και να εχει τις ιδιες δυνατοτητες οπως λεει ο φιλος παρπανω και η boss.Θα το ψαξω λιγο ακομα.. ;)

 

Αλλαγή δεδομένων!! Η rp1000 πιθανότατα  είναι ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΟ ΘΡΕΝΤ ΣΟΥ, ΔΗΛΑΔΗ ΚΡΑΤΑΣ ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ. Σήμερα μόλις το έμαθα, συμμετέχοντας στο θρεντ ''γνώμες για gt-10'' :

 

Διάβασέ το καλά, ειδικά αυτά που λέει το μέλος Pinhead

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173251.10

 

ειδικά αυτά το βιντεάκια είναι κατατοπιστικότατα!

 

8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα ,

εγω λοιπον ειμαι κατοχος gt 10

εχει amp control out που το συνδεεις στην εισοδο του footswitch και επειτα επιλεγεις καναλι του ενισχυτη απο το gt 10

επισης εχει και πεταλια drives (οχι προενισχυσεις) που στο καθαρο καναλι ειναι καλητερα απο το drive του ενισχυτη σου ή μπορεις να τα συνδιασεις αφου εχει booster και screamer

απο εφφε ολα της boss και οχι μονο

επισης βαλτην στο fx loop και εχεις ολα τα εφφε

αν θες μπορεις να συνδεσεις με 4 καλοδια με τον ενισχυτη και να χρησιμοποιεις και τις προσομοιωσεις του gt

το μονο κακο ειναι οτι ολα αυτα θελουν δουλεια και εξοικειωση και διαβασμα

 

εκει που κερδισε εμενα ειναι στο θεμα ΘΟΡΥΒΟΣ σε σχεση με ....... δε λεω ονοματα ;D

έχω και δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου