Προς το περιεχόμενο

Rotary speaker simulation


gpiad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά εγώ γιατί δε βρίσκω καμία πρακτική χρήση στο Rotary speaker/Leslie effect?  ::)

trem

+1 ...γιατι εγω το βλεπω ωσ εξης....σε live να το βαλεις δν θα το καταλαβει κανεις μεσα στην βαβουρα και στην χαλια ηχητικα αιθουσα.... σε ηχογραφηση αμα θες να το βαλεις, τοτε γιατι να δωσεις τοσα λεφτα και να μην μπει στο editing, mastering ή οπως αλλιως λεγεται η διαδικασια αυτη....

παντως εχει μια tonelab στην ακρη για καβατζα αμα θες και τα διαστημοεφφε ;)

 

εγω νομιζω οτι σε καποιο solo το εφφε αυτο κολομετραει και σε Live και γενικα ειναι πολυ καλη φαση για πειραματισμο,Και οταν λεω solo δεν εννοω παρλαπιπες Kerry king malmsteen και τετοια αλλα μελωδικες γραμμες και περασματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ γιατί δε βρίσκω καμία πρακτική χρήση στο Rotary speaker/Leslie effect?  ::)

 

Bρε Ελαβντου... κοίτα τι κατορθώνεις με ένα πετάλι leslie (απομίμηση του ήχου της γνωστής... ντουλάπας δλδ):

 

1) Mπορείς να βγάλεις ένα ουράνιο chorus.

2) Mπορείς να βγάλεις μουσικότατο αργό ή έντονο ήχο phaser.

3) Μπορείς να βγάλεις πολλούς ήχους των Univibe.

4) Γενικά μπορείς να δώσεις μια μικρή, διακριτική αλλά υπέροχη "κίνηση" στον ήχο σου...

 

 

ΥΓ. Ξέχασα να σημειώσω για το DLS ότι βεβαίως έχει και υποδοχή για πετάλι για έλεγχο της ταχύτητας με το πόδι, ό,τι κάνει δλδ και το Rotovibe.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Μπορείς να βγάλεις πολλούς ήχους των Univibe.

 

Η αλήθεια είναι ότι πάντα αυτά τα 2 τα μπέρδευα μεταξύ τους... :-\ :-[

 

ΥΓ. Ξέχασα να σημειώσω για το DLS ότι βεβαίως έχει και υποδοχή για πετάλι για έλεγχο της ταχύτητας με το πόδι, ό,τι κάνει δλδ και το Rotovibe.

 

E και δε παίρνεις μια Tonelab? Τα κάνει ΟΛΑ αυτά + 1002 άλλα...

flamedwr5.jpg

 

;D ;D ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Μπορείς να βγάλεις πολλούς ήχους των Univibe.

 

Η αλήθεια είναι ότι πάντα αυτά τα 2 τα μπέρδευα μεταξύ τους... :-\ :-[

 

Kαι τα δυο μοιάζουν. Εν αρχή ην το τεράστιο rotary speaker που έκανε παρέα κυρίως με πλήκτρα (hammond, wurlitzer, rhodes κλπ) και που επίσης λάτρευε να παραμορφώνει τον ήχο - η αποθέωσή του ήταν στο organ του Born To Be Wild), μετά ήρθε και η απομίμησή του σε πιο compact μορφή (πετάλι) με το Univibe, που χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον από τον Τζίμι. Αν και ήταν απόπειρα να βγει ο ίδιος ήχος, το ευτύχημα είναι ότι... ΔΕΝ τα κατάφεραν!!  ;D ;D  Ευτύχημα γιατί βγήκε ένας διαφορετικός (και ίσως ωραιότερος) ήχος. Εκείνη την εποχή επίσης πρωτοχρησιμοποιήθηκε και το flanging στις ταινίες εγγραφής (και μάλιστα από τον ίδιο τον Kramer στην ηχογράφηση του Αxis), και λίγο πιο μετά και το phaser. Πολύ περισσότερα θα σου πουν ο Γκούγκλης και η Γουίκι...

 

Τώρα για την τρισκατάρατη, ένα έχω να πω: "αν λέει επάνω Tonelab... πέτα την!!!"  ;) ;D ;D ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κανεις πολυ ωραια πραγματα με το rotary αλλα και με το univibe..

 

Ειδικα Ηλια η TL εχει χαλαρα το καλυτερο rotary που εχω ακουσει ;D ;D ;D (γενικα πιστευω οτι το rotary effect βγαινει καλυτερα ψηφιακα μια και δυσκολα μπορεις να αναπαραγεις με τσιπακια μια καμπινα leslie...) οποτε ψαξτο λιγο ;)

 

Εγω κυριως το χρησιμοποιω σε ακκορντα,αρπετζια και αλλες τετοιες ...ομορφιες :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειδικα Ηλια η TL εχει χαλαρα το καλυτερο rotary που εχω ακουσει ;D ;D ;D (γενικα πιστευω οτι το rotary effect βγαινει καλυτερα ψηφιακα μια και δυσκολα μπορεις να αναπαραγεις με τσιπακια μια καμπινα leslie...) οποτε ψαξτο λιγο ;)

 

 

 

Ο.Κ όρεξη για ανέκδοτα πρωί πρωί;

'Ενα και απο μένα:

Είναι ένα τύπος και κρατάει στα χέρια του και παίζει μια τρίχα,

τον βλέπει ένας φίλος του και τον ρωτάει:

Απο τα νεύρα σου?

Και του απαντάει ο άλλος:

Όχι απο τα αρχί.... μου

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου