Προς το περιεχόμενο

High gain solution προτάσεις/συμβουλές


bear

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και ο ένας από τους δύο Marshall μου κατά τα φαινόμενα παρέδωσε πνέυμα αναζητώ λύσεις για High gain με budget περί τα 1200 euros. Προτεραιότητά μου είναι να αγοράσω καινούριο μηχάνημα μια και η εμπειρία μου από μεταχειρισμένα μου βγήκε εν τέλει ξινή...

 

Έχω κάποιες λύσεις κατά νου, έχω δοκιμάσει κάποιες από αυτές οι οποίες με καλύπτουν εν μέρει και θέλω τα φώτα σας για να διευρύνω τις επιλογές μου μήπως και καταλήξω κάπου σύντομα.

 

Έχω δοκιμάσει τα κάτωθι:

 

1) Blackstar HT-5 με καμπίνα Boogie 1x12 με C90 κλειστή

Εντυπώσεις: πολύ καλές με πολύ καλά μπάσα (λόγω καμπίνας??) αλλά αφενός το γκάζι του είναι λίγο λιγότερο από ότι μπορεί να χρειαστώ (ίσως με 1 TS-9 διορθώνεται αυτό) αλλά αδιάφορα καθαρά.

 

2) Είχα δοκιμάσει πριν 2 χρόνια έναν ENGL Screamer 50 combo

Εντυπώσεις: πολύ καλά καθαρά και καλό γκάζι. Ένα μεγάλο + είναι ότι ακούγεται πολύ ικανοποιητικά σε χαμηλές εντάσεις. Στα μείον του είναι ότι είναι λίγο πιο πριμαριστός από ότι θέλω.

 

3) ENGL Powerball με καμπίνα 1x12 Orange κλειστή με V30

Εντυπώσεις: καλές. Πολύ καλά καθαρά, πολύ ωραίο και χοντρό crunch αλλά σε χαμηλές εντάσεις τα πολύ βρώμικα κανάλια του τζιτζικίζουν. Επίσης προς το παρόν 1 τέτοια λύση ξεφεύγει από το budget μου.

 

Θέλω να δοκιμάσω τους Bogner Alchemist, Peavy 6505.

 

Περιμενω από εσας προτάσεις/συμβουλές στο budget που σας είπα (1200 ευρώ). Προκαταβολικά σας λέω ότι Bugera, Marshall δεν με ενδιαφέρουν.

 

Ο ήχος που με ενδιαφέρει να προσεγγίσω http://www.youtube.com/watch?v=PHyZhWQhVTU. Οι κιθάρες μπαίνουν στο 0:45. (και ναι γνωρίζω ότι στο studio μπαίνουν κομπρέσσορες, mastering κλπ κλπ, αλλά όπως προείπα θέλω χοντρικά να προσεγγίσω τέτοιο ήχο)

 

Περιμένω τα φώτα σας (υπό τον φόβο βέβαια ότι αυτό που ψάχνω ξεφεύγει από το budget μου και normal εντάσεις)

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε αυτα τα λεφτα Peavey 6505, B-52 AT-100, Engl Fireball (ο Bogner Alchemist για metal δε λεει πολλα). Aυτους τους εχω ακουσει.

 

Αυτους που δεν εχω ακουσει αλλα πρεπει να ειναι καλοι ειναι ο Hughes & Kettner Switchblade και ο Koch Studiotone 20w Head.

 

Ειδικοτερα γι'αυτον τον ηχο που θες παντως εγω θα πηγαινα μαλλον προς Β-52 που εχει τον πιο σφιχτο ηχο. Επισης να δωσεις μεγαλη βαση και στην καμπινα και θα σου προτεινα μια με eminence μεγαφωνα που δεν ξυνουν τοσο πολυ οσο τα v30 (σε αυτο μπαινει και λιγο προσωπικο μου γουστο).

 

Tσεκαρε τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Τον B-52 τον είχα ακούσει αλλά σε combo μορφή θυμάμαι ότι είχε σφηχτό ήχο σε στυλ Iced Earth. Ο Fireball μου φαίνεται πιο καλός για καφρο-μεταλιες από Thrash, Death, Black κλπ (είδη που δεν με πολυ-ενδιαφέρουν).

 

Θα τσεκάρω και τους υπόλοιπους. Τους Peavy Ποιος τους φέρνει?

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ο Powerball δεν μου αρεσει..

Τον fireball μαλλον τον εχεις παρεξηγησει..ναι ειναι one trick pony αλλα αυτο που κανει το κανει καλα

6505 πολυ καλος αλλα αλλο ενα pony με ''καρα-αδιαφορα'' καθαρα (τα καθαρα του fireball ακουγονται απιστευτα μπροστα στου 6505  ;D ;D ) + οτι δεν αποδιδει τοσο καλα σε χαμηλες εντασεις (που φανταζομαι για να το αναφερεις στο αρχικο σου ποστ σε ενδιαφερει να παιζει καλα κ χαμηλα)

Ο screamer ειναι ο πιο all around ενισχυτης απο αυτους που ανεφερες.

Blackstar για μενα προσωπικα ειναι αποκαλυψη (δεν ξερω αν το εχετε καταλαβει αλλα τον λατρευω αυτον τον μικρο  :D )

 

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να τον έχω παρεξηγήσει τον Fireball εξαιτίας των Video που έχω δει που παίζουν με πολύ χαμηλό κούρδισμα κ βγάζουν καφρομεταλιές, αλλά θα τον τσεκάρω κι αυτό.

(Για ποιον Fireball όμως μιλάμε τον 100ρη ή τον 60ρη ?? )

 

Από την άλλη με ανησυχεί το γεγονός ότι ο Screamer έχει πιο περιορισμένο γκάζι σε σχέση με τον Powerball.

 

Και μένα μου άρεσε ο HT-5, όπως είπα τον δοκίμασα με καμπίνα Boogie και έμεινα με αυτά που κάνει το κεφαλάκι, αλλά θα ήθελα να τον έχω σαν 2η λύση

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε 6505 δαγκοτό!!! τρομερός ενισχυτης...

Αν και θα σου πρότινα να μαζέψεις λίγα ακόμα και να πάρεις το JSX της peavey...και καθάρησες.. Αν έχεις καμπίνα πάρτον.. Θα σου βγει 2 κατοσταρικα πιο πάνω αλλά αξίζει!!! ;)

Giannis Terzopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον screamer θα σου ελεγα να τον ξεχασεις. Η αποψη μου ειναι πως ο ενισχυτης φτανει μεχρι hard rock (και δεν ειμαι τυπος που βαζω το gain στο 10) και οπως ειπες ειναι πολυ πριμαριστος, δεν εχει σφιχτο ηχο και definition=0. Τον B-52 ακριβως γι'αυτο που ειπες στον προτεινα, ταιριαζει καλυτερα απ'ολους στον ηχο των redemption και οχι μονο. Tα καθαρα του ειναι απλα καλα, του peavey ειναι αρκετα ασχημα θα ελεγα. Επισης για τον fireball οτι ειπες ισχυει (εγω μιλουσα για τον 60ρη), οντως χρησιμοποιειται κυριως για καφρομεταλιες (οπως και ο 6505) επειδη εκει πραγματικα ειναι φοβερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^οτι ειπε ο ΜΙΚΕ

 

Επειδη τον εχω, λεω με πολυ σιγουρια οτι τα καθαρα του ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ για high gain κεφαλι σε τετοια τιμη.

Τα βρωμικα του παλι, κανουν για οτι ειδους metal υπαρχει(οχι μονο καφριλες αν και εκει οντος υπερτερει)

Πολυ σφιχτα, και με πολυ ογκο.

 

Εκει που δεν μου κανει κλικ ειναι στα mid gain rock και soft rock.Αλλα παλι, δεν εχω δοκιμασει ακομα τη λυση πεταλιου για να δωσω λιγο γρεζι στο καθαρο καναλι.

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να ακούσεις τον Alchemist και οπωσδήποτε στο δεύτερο κανάλι ενεργοποίησε ένα διακοπτάκι που λέγεται Shift (ή κάπως έτσι). Στη χειρότερη φέρνεις τον ήχο εκεί που θες με ένα πεταλάκι EQ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Gear Acquisition Syndrome : Για ποιόν από όλους αναφέρεσαι? τον 6505 ή τον Fireball?

 

Όσον αφορά για τον 6505 είναι 120 Watt τα οποία είναι πολλά για το σπίτι αλλά είδα το κλιπάκι

ο τυπάς τον παίζει με το volume στο 1/10 και ακούγεται πολύ καλά

 

Όσον αφορά τον Screamer κι εγώ συμφωνώ ότι πιο καλός είναι για hard rock παρά για metal αλλά αυτό το video με έβαλε σε σκέψεις

.

 

Βέβαια τα videos στο youtube δεν είναι να τα εμπιστεύεσαι 100%, ορισμένα από αυτά είναι αρκούντως παραπλανητικά...

 

ΥΓ. Την κομματάρα των Redemption δεν την σχολίασε κανείς  ???

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου