Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικά με συνδεση 4 cables για DIGITECH RP1000


kostaras75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω μια απορια σχετικα με την συνδεση 4 cables που προτεινουν σχετικα με την πεταλιερα digitech rp1000.Δεν εχω καταλαβει ακριβως την διαφορα με το να συνδεσω την πεταλιερα κατευθειαν στο Input του ενισχυτη.Ο ενισχυτης για να εχουμε ακριβως τα δεδομενα ειναι ο peavey classic 30.Ξερω οτι στο return παρακαμπτουμε την προενισχυση του ενισχυτη και τα παιρνουμε ολα απο την πεταλιερα και οτι καποια εφφε λειτουργουν καλυτερα στη λουπα απ'οτι μπροστα αλλα χανεται ομως η ποιοτητα της προενισχυσης του εκαστοτε ενισχυτη.Το θεμα με τα 4 καλωδια και η απορια μου ειναι οτι αν συνδεσουμε στο Input την πεταλιερα μαζι και στη λουπα θα εχουμε την προενισχυση του ενισχυτη πλεον αλλα πανω σε αυτη και την προενισχυση της πεταλιερας?Αν λεω καμμια βλακεια sorry ;DΜετα στα βρωμικα distortion, overdrive κτλπ θα υπαρχει προβλημα η οχι μιας και θα ειναι στο καθαρο καναλι ο ενισχυτης παντα?Τα υπολοιπα εφε (delay, reverb κτλπ) θα εχουν περασει στη λουπα οπως θεωρητικα ειναι καλυτερα?

Εμενα δεν με ενδιαφερει το βρωμικο καναλι του ενισχυτη.Θελω μονο το καθαρο και τα γκαζια καθως και τις προσομιωσεις αλλα και τα εφφε να τα παιρνω απο την πεταλιερα και μονο.

Απλα θελω να μου πειτε ποια ειναι η πιο σωστη συνδεση ετσι ωστε να αποδιδουν ολα καλυτερα.

Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα τα εχω λιγο μπερδεμενα στο μυαλο μου.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εμενα δεν με ενδιαφερει το βρωμικο καναλι του ενισχυτη

 

τοτε η ΜΟΝΗ σωστη συνδεση ειναι

 

κιθαρα>πεταλιερα>εισοδος του ενισχυτη

 

το effect loop σου ειναι εντελως αχρηστο .Ετσι κι αλλοιως τα περισσοτερα effect loops ειναι tone suckers... ;D & καλο ειναι αν μπορεις να μην τα χρησιμοποιεις...να μην τα χρησιμοποιεις... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο SF...

 

+ψάξε και βρες την κατάλληλη ρύθμιση της πεταλιέρας σου για σύνδεση μπροστά στον ενισχυτή. Σίγουρα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ψάξε και βρες την κατάλληλη ρύθμιση της πεταλιέρας σου για σύνδεση μπροστά στον ενισχυτή. Σίγουρα έχει.

 

ακριβως.

 

τα περισσοτερα ακυρα παραπονα για "ψηφιακιλα" κτλ.προερχονται απο λαθος ρυθμιση των gain stages καθε πεταλιερες...

 

το βασικοτερο ολο ειναι να ρυθμισεις σωστα τα Level ,ξεκινα οπωσδηποτε ρυθμιζοντας τα ετσι ωστε το bypass σημα να εχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια ενταση με το effected.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε η ΜΟΝΗ σωστη συνδεση ειναι

 

κιθαρα>πεταλιερα>εισοδος του ενισχυτη

 

 

δηλαδή αν ήθελε να χρησιμοποιήσει μόνο προενίσχυση της πεταλιέρας δε θα μπορούσε να συνδεσει κιθαρα>πεταλιερα>return

 

από περιέργεια ρωτάω :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσε αλλα γιατι να χασει την υπεροχη (και λαμπατη) προενισχυση του Peavey?Κριμα δεν ειναι?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδια εγω μετα απο δοκιμες την ειχα οπως λεει ο φιλος superfunk δηλαδη κιθαρα>πεταλιερα>εισοδος του ενισχυτη.Ετσι μου ακουγεται καλυτερα απ'οτι στο return.Απλα επειδη ειδα οτι προτεινουν και τη 4 cables ετσι και ρωτησα.

Οκ παιδια....σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι μου ακουγεται καλυτερα απ'οτι στο return.

 

φυσικα και σου ακουγεται καλυτερα ,αφου ετσι ακους και ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον Peavey..οχι τον...μισο... :)

 

Απλα επειδη ειδα οτι προτεινουν και τη 4 cables ετσι και ρωτησα

 

Την προτεινουν αν ο ενισχυτης εχει βρωμικα καναλια τα οποια χρησιμοποιουνται.Αν δεν τα χρησιμοποιει καποιος δεν υπαρχει κανενας λογος να βαλεις τα modulation & delays στο effect loop.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν τη συνδεσει ως εξης??

 

digitech input      --> fx return

digitech mono(l,r) --> fx send

 

και τη κιθαρα στο input του peavy????

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να κανει τετοια μπουρδα?για να μη μπορει να χρησιμοποιησει τα βρωμικα της πεταλιερας του μπροστα απο τον υπεροχο προενισχυτη του PV? ;) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου