Προς το περιεχόμενο

"Only for her" - fusiongtr


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σάββατο 2 Νοεμβρίου.

Ξύπνησα, έφτιαξα καφέ, και κάπνισα μερικά τσιγάρα.

 

Ξαφνικά μου ήρθε πολύ έντονα στο μυαλό η σκέψη μιας φίλης μου. Δεν μιλάω για μια οποιαδήποτε φίλη, η συγκεκριμένη είναι κάτι σαν αδερφή (και παραπάνω) για μένα. Μια υπέροχη και μοναδική κοπέλα. Ένας άνθρωπος με συναισθηματικό πλούτο και ομορφιά ενός άλλου κόσμου, μαγικού.

 

Η σκέψη της αυτή όμως, ήταν συνυφασμένη με θλίψη. Σκέφτηκα να την πάρω τηλέφωνο, μα δεν είχα κάτι συγκεκριμένο να της πω.

Έπιασα την κιθάρα. Τα δάχτυλά μου κόκαλα (είχα πάνω από 20 μέρες να ακουμπήσω εξάχορδο).

Έβαλα τα χέρια μου στην ταστιέρα, πιάνοντας μια συγχορδία στην τύχη, που εκείνη την στιγμή δεν ήξερα τι ήταν μουσικά (και δεν με ενδιέφερε κιόλας), και μετά μια δεύτερη, μια τρίτη κλπ..

 

Κάτι εκεί μέσα «χτύπησε».

Άκουγα πράγματα δεν ξέρω από πού!

Η σκέψη της εκεί, έντονη, γεμάτη ανείπωτη θλίψη. Δεν ήξερα γιατί.

Έγραψα τις συγχορδίες που «άκουγα».

Όταν τις έγραψα και τις άκουσα όλες στη σειρά, μια μελωδία ήταν ήδη εκεί, σαν κάποιος πολύ βαθιά μέσα μου να την υπαγόρευε κ’ εγώ να ήμουν απλός καταγραφέας.

Προσπάθησα να την καταγράψω (μέσα από τόση ένταση, που έτρεμαν τα χέρια μου) όσο πιο πιστά μπορούσα

Έτσι γράφτηκε το θέμα του κομματιού αυτού.

 

Όταν δύο μέρες αργότερα που την είδα, έμαθα ότι όταν συνέβησαν αυτά, η μητέρα της βίωνε ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας και η ίδια (που ήταν σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση) την μετέφερε στα επείγοντα νοσοκομείου που είχε εφημερία, μου ‘πεσε το σαγόνι, δεν μπορούσα να το πιστέψω!

Έχω σαλτάρει τελείως?

 

Το κομμάτι αυτό έχει γραφτεί λοιπόν γι’ αυτή την φίλη μου …. «Only for her», είναι δικό της.

Δεν ξέρω αν είναι ο σωστός τρόπος να της πω ένα απλό «ευχαριστώ» που είναι «εκεί για μένα», όμως αυτός είναι ο δικός μου τρόπος.

 

Τώρα που τα είπα ……

…..βαράτε αλύπητα! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Only_for_her.mp3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εδώ υπάρχει ένας έρωτας μεγάλος. Και μ' αρέσει. ;)

"Αδερφή" μου είναι βρε Νέστορα, παρεξήγησις. :D

Ευχαριστούμε. ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι ο σωστός τρόπος να της πω ένα απλό «ευχαριστώ»

Ξέρω εγώ. Είναι.

 

Ξέρω επίσης ότι άκουσα μονορούφι, και μετά το ξανάκουσα στο καπάκι. Και δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να σχολιάσω λεπτομέρειες.

 

Μπράβο ρε Στράτο...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριστούργημα. Πανέμορφο θέμα, υπέροχος ήχος κιθάρας, σόλο εκ βαθέων χωρίς ούτε μια άχρηστη νότα ή ένα βαρετό γέμισμα, όλα στη θέση τους και για συγκεκριμένο λόγο. Αυτά θα έγραφα κι αν δε σε γνώριζα προσωπικά.

 

Το μόνο που επιδέχεται βελτίωσης είναι τα τύμπανα που είναι λίγο μονότονα. Το σαξ είναι MIDI παιγμένο με κιθάρα; Ακούγεται αρκετά φυσικό.

 

Ξέρω τις αντικειμενικές δυσκολίες αλλά τα κομμάτια σου που έχω ακούσει πρέπει να παιχτούν από μπάντα και να μπουν σε ένα CD. Τουλάχιστον, φτιάξε ένα soundcloud (ή ό,τι άλλο) account και ανέβασέ τα εκεί σε wav να τα ακούει ο κόσμος. Δηλαδή κρίμα είναι.

 

Αριστούργημα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ υπάρχει ένας έρωτας μεγάλος. Και μ' αρέσει. ;)

Μας πηρανε χαμπαρι!

Επισης σε ψαχνει και μια Κατερινα μου ειπαν. ;D ;D ;D

Τι να πεις τωρα για το κομματι?

Ως Κρητικος κριτικος θα πω οτι ο πνευστοηχος ειναι "καπως" αλλα αυτο ετσι για να λεμε τιποτα να περνα η ωρα.

Εξαιρετικη συνθεση,εξαιρετικο παιξιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά οι παιχταράδες εδώ μέσα περισσεύουν...Πολύ ωραία σύνθεση!                                                                                                                  Υ.Γ. Σε ζηλεύω που έχεις μια "τέτοια" σχέση με εκπρόσωπο του αντίθετου φύλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν είμαι ο κατάλληλος να κρίνω αυτού του είδους την μουσική, λόγω

 

μη επαρκούς jazzιστικής παιδείας και μόνο επιφανειακής.Μου ακούγεται όμως πολύ ωραία!!

 

Ταυτόχρονα διαβάζοντας αυτά που έγραψες, περίμενα να βγεί κάτι ''μελό'' πράγμα που δεν έγινε.

 

Το αντίθετο βγήκε πολύ ''cool''κι αυτό είναι πολύ ωραίο.

 

Η συναισθηματική φόρτιση ίσως είναι η καλύτερη συνταγή....για να εμπνευστεί κάποιος και να

 

γράψει ωραία πράγματα, έλα όμως που δεν μπορούμε να της επιβληθούμε, αλλά μας επιβάλεται

 

αυτή(συναισ.φόρτ.εμπν.)

 

Μπράβο και να πιάνεις την κιθάρα πιο συχνά :) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου