Προς το περιεχόμενο

modern vs vintage ηχος


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν παρατηρησεις τον εξοπλισμο των περισσοτερων alternative συγκροτηματων θα δεις jazzmaster, jaguar, telecaster, les paul, 335, vox και fender ενισχυτες, και ενα σωρο μπουτικ και μη πεταλια για εφφε. o Προσανατολισμος του εξοπλισμου ειναι εστω και ακουσια VINTAGE κατα πλειοψηφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ πάλι παίζω αυτό που παίζω,,με Vintage ενισχυτή.

 

Οταν ψαχνόμουνα στα μαγαζια όλοι μ λέγανε...

-χμμμ τι παίζεις???

-Death metal τους έλεγα εγω, (λέμε τώρα,,αλλά αφου θελουν να ακουσουν ταμπέλα..ε κάτι πρεπει να τους δώσεις)

απαντηση:- ε τοτε να παρεις High gain amp!!!

 

εγώ πάλι καψουρεύτικα με έναν orange και παίζει απο Death μεχρι Floyd!!!!

 

ατάκα που έχω ακούσει απο μαγαζάτορα...

τι να τον κάνεις τον orange? αυτος είναι vintage..μόνο για british  rock κάνει  ::) ::)

 

 

Συμπερασμα και προσωπική άποψη?

Δεν υπάρχει ταιριαστός ενισχυτής ανάλογα με το είδος μουσικής

Υπάρχει ταιριαστός ενισχυτής στα Χερια σου και στην ψυχή σου.

 

Προσωπικά επιλέγω VINTAGEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

αφου ο fenderpro junior και ο orange μου με καλυπτουν Απόλυτα

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπική άποψη?

Δεν υπάρχει ταιριαστός ενισχυτής ανάλογα με το είδος μουσικής

Υπάρχει ταιριαστός ενισχυτής στα Χερια σου και στην ψυχή σου.

 

+2112 ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς όμως οι χαρακτηρισμοί vintage, modern, κτλ, υπάρχουν, άρα πρέπει στοιχειωδώς να υπάρχει μια συνενόηση...

 

Φυσικά αν ξέρεις πολύ καλά τι θες, δεν χρειάζεται να σε βοηθήσει κανένας πωλητής, και κανένας φορουμίτης...

 

Οι περισσότεροι (κι εγώ μέσα) δεν είναι πλήρως κατασταλαγμένοι, όμως.... (Για να μην πω κανεις....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχα

Οσο για τους marsall, πολλοι υποστηριζουν (απο τους μεταλαδες κυριως) οτι ειναι χαλια ενισχυτες,πολυ τζιτζικια κλπ κλπ. εγω πιστευω οτι ειναι πολυ καλοι ενισχυτες αν τους χειριστεις σωστα.απλως τονιζει πολυ την ψηφιακιλα που θα βαλεις μπροστα απο αυτον.... :-\Δεν υποστηριζω σε καμοια περιπτωση την αποψη οτι με marsall δεν μπορεις να παιξεις σκληρη μουσικη.Ο AZAGTHOTH των Morbid Angel τοσα χρονια παιζει ΜΟΝΟ ME MARSALL και βγαζει την απιστευτη καφριλα,και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα(για death metal παντα :D)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,ναι βεβαια...ΜΑΠΑ ειναι και οι MARSHALL (και τα.... 123 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ μεταξυ τους μοντελλα που βγαζει η εταιρεια...)    ::) για αυτο και δεν τους χρησιμοποιει ΚΑΝΕΙΣ στη σκηνη και στα στουντιο εδω και δεκαετιες... ::) ::) ::) ::)

 

 

Μα ειμαστε με τα καλα μας???? :o

 

απλως τονιζει πολυ την ψηφιακιλα που θα βαλεις μπροστα απο αυτον...

 

αν το ψηφιακο ........ μηχανισμα που θα βαλεις μπροστα απο το Marshall ειναι για τα μπαζα σε διαβεβαιωνω οτι και σε οποιονδηποτε αλλο ενισχυτη να το βαλεις για τα μπαζα θα ακουγεται....δεν εχει μονο ο Marshall (ποιος απο ολους αληθεια?) μαγικες ιδιοτητες προβολης της ...κακης ψηφιακιλας  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο και δεν τους χρησιμοποιει ΚΑΝΕΙΣ στη σκηνη και στα στουντιο εδω και δεκαετιες... ::) ::) ::) ::)

 

κ εγω marshalakias ειμαι δαγκωτο κιολας!

αλλα αμα δεν τα βλεπαμε πισω απο τον Hendrix δεν θα γινοταν κ τοσο χαμος! καταλαβαινεις τι θελωα ν απω ;)

εχω διαβασει επισης oτι χρησιμοποιουσαν τους Marshall εκεινη την εποχη γιατι ηταν πολυ ευκολη στην απισκευη αλλα κ ειχαν κ φτηνα ανταλακτικα!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ παιδιά, ότι μηχανήματα και να παίξω, και όσο και αν τα γουστάρω, τελικά πάλι γυρνάω στον Μarshall.. ::) εχουν το κατιτις τους οι άτιμοι... Αυτά τα γκάζια τους έχουνε κάτι το μοναδικό αλλά δεν ξέρω τι. ::)

 

Θέλω έναν JCM2000 DSL 50W τώρα, να τον γυρίσω μαζί με τον 900 μου προς το σπίτι του γείτονα και να το γκρέμίσω γιατί μου κρύβει τη θέα. ;D

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου