Προς το περιεχόμενο

Βγάζετε ποτέ το kick και το μπάσο από το κέντρο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση κρίσεως! :) Το συζητούσα πριν με τον forensick και είπα να πάρω και τη γνώμη σας, ειδικά των πιο έμπειρων!! Σε γενικές γραμμές κρατάτε το kick και το μπάσο στο κέντρο, ή παίζετε με το panning τους όπως με οποιοδήποτε άλλο element?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Όσο πιό χαμηλά κατεβαίνουν οι συχνότητες, τόσο λιγότερη πληροφορία κατεύθυνσης έχουν. 'Αρα είναι άτοπο να το προσπαθείς στο panning.

Θα πρέπει να είναι extreme η ρύθμιση για να έχει αποτέλεσμα.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως όσες φορές άκουσα κάτι που είχε το μπάσο πχ στο ένα από τα 2 κανάλια (κάτι που γινότανε γύρω στο '60, τότε που εμφανίστηκε η στερεοφωνία) πάντα με ξένιζε και μου έδινε ασύμμετρη και αφύσικη αίσθηση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλα έχω χρησιμοποιήσει 2 διαφορετικες μπότες σε dance κομμάτι παναρισμένες αντίθετα. Το να βαραει μόνη της μια μπότα δεξιά η αριστερά είναι λίγο πειραματικο...

 

Σε soundtrack ή σαν εφέ θα μπορούσε να σταθεί. Σε κομμάτι normal όμως δεν το νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeap, το κάνω συχνά αλλά σε κομμάτια που η μίξη τους είναι γενικά "αντιεμπορική"

 

Συνήθως βάζω τα τύμπανα και το μπάσο hard αριστερά ή δεξιά και τα κομπρεσάρω μαζί βάζοντας το reverb των τυμπάνων ή λίγο delay στο απέναντι κανάλι. Αν και παλιότερα το κάνανε αυτό καθαρά από έλλειψη χώρου εμένα μου αρέσει αρκετά σαν αισθητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σας κι εγώ. Και extreme ρυθμίσεις καλό είναι να αποφεύγονται κατά τη γνώμη μου στα πιο καθοριστικά όργανα μιας μίξης. Περιμένω λοιπόν και τις γνώμες των υπολοίπων ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως βάζω τα τύμπανα και το μπάσο hard αριστερά ή δεξιά και τα κομπρεσάρω μαζί βάζοντας το reverb των τυμπάνων ή λίγο delay στο απέναντι κανάλι.

Άρα "ουσιαστικά" (ειδικά στην περίπτωση του delay) δεν τα έχεις hard panned, απλά στη μία τα έχεις με delay και στην άλλη χωρίς, αυτό δεν εννοείς; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι κάπως έτσι, αλλά το delay πολύ χαμηλά σε ένταση και με μικρό time ίσα ίσα να δίνει μια ώθηση στο spectrum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι κάπως έτσι, αλλά το delay πολύ χαμηλά σε ένταση και με μικρό time ίσα ίσα να δίνει μια ώθηση στο spectrum.

Ναι, ναι, κατάλαβα. Έχεις κάποιο αντίστοιχο sample από κομάτι να ακούσουμε πώς ακριβώς "δείχνει";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι κάπως έτσι, αλλά το delay πολύ χαμηλά σε ένταση και με μικρό time ίσα ίσα να δίνει μια ώθηση στο spectrum.

Ναι, ναι, κατάλαβα. Έχεις κάποιο αντίστοιχο sample από κομάτι να ακούσουμε πώς ακριβώς "δείχνει";

 

http://www.box.net/shared/zzic28k8c4  Αργούν λίγο να μπουν τα τύμπανα-μπάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!!!!!! Ακούγεται πάρα πολύ ωραία όντως!!!!!!

 

Απλά προσωπικά το αποφεύγω γιατί αν δεν ακούς από ακουστηκά, αλλά το έχεις βάλει σε μαγαζί, ή σε κάποιο σπίτι με πολύ κόσμο και κάποιος κάτσει στο "λάθος" ηχείο, χάνει όλο το ρυθμικό μέρος του πράγματος.... Ηχητικά πάντως αν "κάθεσαι να ακούσεις μουσική", όντως ακούγεται πάρα πολύ ενδιαφέρον!! Και μου αρέσει πολύ που ακούγονται λίγο "ghosts" απ'τα drums στο άλλο ηχείο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου