Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστας – Πιανίστας @ προβλήματα υγείας ???


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ακούσει ακριβως το ανάποδο απο ένα φίλο στην Κεφαλονιά (τενοντίτιδα λόγω ...υπερβολικης κιθάρας -βλεπε καταχρησεις τύπου S.Vay-)

Για πληκτρα τωρα, εχουν "πονεσει" κατα καιρους τα χερακια, συνηθως λογω...απροπονησιας, αλλα μεχρι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδη ειμαι και πιανιστας μπορω να σου πω οτι σιγουρα δεν καταπονει τα χερια οσο η κιθαρα (in fact δεν εχω ακουσει ποτε μου για καποιον πιανιστα με τενοντιτιδα....)

 

Και εμενα μου φαινεται πολυ περιεργο.....

καλά μή τρελαθούμε κιόλας παιδιά, μια απο τις συχνότερες παθήσεις στους πιανίστες είναι η τενοντίτιδα, στους κιθαρίστες πιο συνηθισμένη πάθηση είναι τα προβλήματα μέσης παρά η τενοντίτιδα.

Σχετικά με το αρχικό πόστ: όλα εξαρτώνται απο τη θέση και τη γνώση του πως να τοποθετείς τα χέρια  και το σώμα  αρχικά, ακόμα και χωρίς πολύ μελέτη μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα αν δεν έχεις σωστή θέση, πόσο μάλλον όταν το παρατραβάς.

Τώρα το να ρωτάει ο φίλος σου να του πουν αν υπάρχει περίπτωση να αντιμετωίσει πρόβλημα ένας κιθαρίστας που το γυρνά στα πλήκτρα... ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παίζω και κιθάρα και πιάνο πάρα πολύ συχνα (καθημερινά και τα 2) εδώ και 5 χρόνια ταυτόχρονα. Τενοντίτιδα, ούτε ξέρω τι είναι ούτε με έχει πιάσει. Εμένα μου ακούγεται σαν δικαιολογία για να μην μελετάμε!!!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τενοντίτιδα, ούτε ξέρω τι είναι ούτε με έχει πιάσει. Εμένα μου ακούγεται σαν δικαιολογία για να μην μελετάμε!!!  ;D ;D ;D

 

Χτύπα ξύλο να μη σε πιάσει...Γιατί αν το πάθεις, μόνο δικαιολογία δε θα είναι ...

 

Είμαι παθών και το ξέρω...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί ειναι αλήθεια? Πλάκα έκανα για τη δικαιολογία έτσι? ΤΟ ακούω συχνά και δεν ξέρω τι είναι.

 

Το μόνο που κάνω εγώ για να μην πονάω όταν παίζω είναι να μην παίζω σε άκυρες στάσεις και να μην σφίγγομαι. Κάτι που στο διάβασμα του κλασσικού πιάνου δύσκολα το αποφεύγω, γιατι όσο να ναι ζορίζομαι.

Το ίδιο και στην κιθάρα. Σωστό στήσιμο του χεριού και όχι σφίξιμο. Δόξα το Θεώ όλ αυτά τα χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα στ χέρια και δεν μπορώ να πώ ότι τα προσέχω ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Σωστό στήσιμο του χεριού και όχι σφίξιμο.

...

 

Τα μυστικά είναι 3: Προπόνηση, προπόνηση και προπόνηση.  ;D

 

 

 

(Φιλικά σε πειράζω lambrosgg, μην παρεξηγηθείς .... :) )

 

 

 

Πέραν της πλάκας, υπάρχουν ορισμένες κινήσεις που για κάποιο λόγο κάνουμε λάθος (ή για κάποια ανατομική ιδιαιτερότητα εντός του φυσιολογικού) μπορεί να καταπονούν υπερβολικά κάποιους τένοντες.

Για παράδειγμα, προσωπικά έχω ενοχλήσεις στον αγκώνα αν δουλέψω πολλές ώρες με το ποντίκι και πολλές μέρες συνεχόμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχω το αλλο: Κιθαρα και μπασκετ!!!

 

Όσοι εχουν παιξει μπασκετ ξερουν οτι πολυ συχνα και ειδικα των χειμωνα οταν η μπαλα μας χτυπησει στα δακτυλα ενω ειναι τεντομενα τα ''ξεραινει'' και γινονται μπλε!!! Και δεν μπορεις να κανεις τιποτα μετα!!! Δλδ πρακτικα πρεπει να παρατησεις ενα απ τα δυο γιατι δεν γινεται να μελετησεις σοβαρα χωρις δακτυλα!!! Τι απ τα δυο ομως??? Γιατι αν παρατησεις το μπασκετ θα κανεις κοιλια, οι κοπελες δε θα σε θελουν, και απ την τσαντιλα σου θα γινεις σαν τον Μαλμαστην!! Αν παρατησεις την κιθαρα, θα εχεις κορμαρα, δε θα μαθεις κιθαρα, οι κοπελες ομως θα σε θελουν, θα εισαι ευαισθητος και θα γινεις Πλιατσικας!!! Μεγαλο διλλημα!!!!!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχω το αλλο: Κιθαρα και μπασκετ!!!

 

Όσοι εχουν παιξει μπασκετ ξερουν οτι πολυ συχνα και ειδικα των χειμωνα οταν η μπαλα μας χτυπησει στα δακτυλα ενω ειναι τεντομενα τα ''ξεραινει'' και γινονται μπλε!!! Και δεν μπορεις να κανεις τιποτα μετα!!! Δλδ πρακτικα πρεπει να παρατησεις ενα απ τα δυο γιατι δεν γινεται να μελετησεις σοβαρα χωρις δακτυλα!!! Τι απ τα δυο ομως??? Γιατι αν παρατησεις το μπασκετ θα κανεις κοιλια, οι κοπελες δε θα σε θελουν, και απ την τσαντιλα σου θα γινεις σαν τον Μαλμαστην!! Αν παρατησεις την κιθαρα, θα εχεις κορμαρα, δε θα μαθεις κιθαρα, οι κοπελες ομως θα σε θελουν, θα εισαι ευαισθητος και θα γινεις Πλιατσικας!!! Μεγαλο διλλημα!!!!!!!

 

Καλα εσύ επιστήμονα τα έχεις κάνει όλα ευθεία εδώ και καιρό...

Δλδ harilatron λες να μην με έχουν πάθει τίποτα τα χέρια μου απο το πολύ το παίξιμο?  ;D ;D ;D

 

Πιστεύω ότι αν κάποιος 1ον δεν παίζει σε λάθος στάσεις, 2ον δεν σφίγγεται, 3ον δεν καταπονεί γενικώς τα χέρια του, 4ον "γυμνάζεται" που κ που δεν έχει να φοβάται τίποτα.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έρχονται αυτή τη στιγμή διάφορα links στο μυαλό, αλλά δεν την ξαναπατάω.... Έτσι την έπαθα και την πρώτη φορά με το κάρμα μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά... το θέμα πάντως είναι σοβαρό. Πολλοί άνθρωποι ταλαιπωρούνται. Ας μην συνεχίσουμε το off-topic ε?  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου