Προς το περιεχόμενο

Χρειαζομαι ενα Micro Korg?


fleaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά, εχοντας το Juno-d, εχω να δηλώσω ότι καλο ειναι αλλά ειναι περιορισμενο τοσο σε controllers οσο και modulation ηχων....

 

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το X Station μου φαινεται μια καλη επιλογη..Που μπορω να ακουσω Novaion στην Αθηνα?Μου φαινεται ομως οτι μπορει να ειναι λιγο δυστροπο για πρωτο οργανο για αρχαριο.Ισχυει?Το Micro Korg μου φαινεται πιο user friendly  για εναν που τωρα ξεκιναει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MicroKorg έχει πολλά καλά, αλλά ΔΕΝ είναι user friendly.

Πιο συγκεκριμένα, είναι αδύνατο να το προγραμματίσεις αν δεν ξέρεις αρκετά πράγματα από προγραμματισμό synthesizers ΚΑΙ να είσαι διατεθειμένος να υποστείς το μαρτύριο του να προσπαθείς να καταλάβεις ποια ακριβώς παράμετρο πειράζεις, συμβουλευόμενος τον περίπλοκο πίνακα παραμέτρων που έχει πάνω του.

 

Τα πράγματα βελτιώνονται κάπωςμε το λογισμικό που δίνει η Korg, αλλά όχι τόσο ώστε να δικαιολογείται ο χαρακτηρισμός "φιλικό".

 

Στο λέω για να μην απογοητευτείς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω που το ανεφερες...Δεν εχω ιδεα απο προγραμματισμο φυσικα οπως επισης και γενικα απο υπολογιστες σχετικα με μουσικη (midi,καρτες ηχου,καναλια και ολα αυτα μου ακουγονται κινεζικα)...Θεωρεις δηλαδη το X Station πιο user friendly ας πουμε?Συγκριτικα τι εχει το ενα που δεν εχει το αλλο?Που υπερτερουν και που χανουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε όχι και δεν είναι User Friendly το Microkorg!!!

 

Για το ίδιο όργανο μιλάμε;

 

Μου φαίνεται υπερβολικά απλοικός ο τρόπος προγραμματισμού και παραμετροποίησης.

 

7 knobs - τυφλοσούρτες όλα κι όλα... Θα πρότεινα στο φίλο να πάει να τσεκάρει και ο ίδιος το κάθε όργανο γιατί απ' ότι φαίνεται ο καθείς μας έχει διαφορετική αντίληψη...

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vangelis πρέπει να είσαι ο πρώτος άνθρωπος στο κόσμο που θεωρεί τον μειωμένο αριθμό κουμπιών σαν στοιχείο φιλικότητας στον προγραμματισμό ενός synthesizer. :) :) :) :) :)

 

Θυμάμαι σαν εχθές όταν πήρα το JD-800 της Roland το οποίο είχε χαιρετιστεί σαν το πρώτο ψηφιακό synth που επιτέλους θύμιζε κάτι από την εποχή των αναλογικών όσων αφορά την ευκολία στον προγραμματισμό του.

 

Του MicroKorg του λείπουν περίπου 70 κουμπιά για να πεις ότι πάει προς αυτή τη κατεύθυνση, εκτός αν "προγραμματισμό" εννοείς να κάνει ένα "ίου" το resonance και να αλλάξεις το attack του ήχου, οπότε... πάω πάσο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vangelis πρέπει να είσαι ο πρώτος άνθρωπος στο κόσμο που θεωρεί τον μειωμένο αριθμό κουμπιών σαν στοιχείο φιλικότητας στον προγραμματισμό ενός synthesizer. :) :) :) :) :)

 

;D

 

 

Θυμάμαι σαν εχθές όταν πήρα το JD-800 της Roland το οποίο είχε χαιρετιστεί σαν το πρώτο ψηφιακό synth που επιτέλους θύμιζε κάτι από την εποχή των αναλογικών όσων αφορά την ευκολία στον προγραμματισμό του.

 

 

Τόχεις ακόμα;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου