Προς το περιεχόμενο

RGA321 στην Ελλάδα - Αγορά και εμπειρίες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, θέλω τη βοήθεια σας αγαπητοί φίλοι του Noiz! Εμαθα για την κιθάρα της Ibanez RGA321 (στο μπλε). Τώρα, πάνω σε αυτό, αναφέρομαι στην παλιά βερσιόν με DiMarzio/Ibz, οχι την καινούρια με active pickups.

Θέλω τις απόψεις σας για όποιον ξέρει, κυρίως:

 

1) για τον ήχο της.(Αν κανείς έχει μια τέτοια, θα είχε αραγε την δυνατότητα να μου δώσει να ακούσω υλικό? χωρίς πετάλια και λοιπά σε διάφορες επιλογές του υπέροχου 5πλου επιλογεα μαγνητών ;D)

 

2)Οποιος είναι απο θεσσαλονίκη θα ξέρει, ο Ριχάρδος είπε οτι μπορεί να  μου την φέρει απο Αθήνα, αλλα δεν θα μπορώ να την παίξω, γιατί λεει οτι θα μου την φέρει μονο αν την πάρω και γιατι αυτές οι ακριβές κιθάρες έρχονται σφραγισμένες... Ισχύει αυτο; Μπορώ να κάνω κατι για να την δοκιμάσω;

 

3)Μου την δίνει μέχρι 1500€ οχι λιγότερο. Σκέφτομαι αν θα γινόταν να εμπιστευτώ πχ το instrumentpro.com, εκει που την βρήκα 1500$(1.066€). Αν πιστεύετε οτι μπορώ να εμπιστευτώ, μπορει κανείς να με κατατοπίσει για τα της αγορας; Υπάρχουν ενναλακτικές;

 

4) Θέλω να μου πείτε, ειναι το χρώμα αυτής: http://www.instrumentpro.com/image.php?src=/Merchant2/graphics/00000001/ibarga321f.jpg      ίδιο με το χρώμα αυτής: 8607.jpg???

 

 

Χίλια ευχαριστώ προκαταβολικά! Είμαι σίγουρος οτι θα βρώ βοήθεια! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε για το site που λες δεν κατεω.Αλλα 1500 για αυτη την κιθαρα πιστευω οτι ειναι πολλα.Τα 1000 καλα ειναι, αλλα τα 1500 πολλα.Να μου πεις ομως, μεχρι και ο Θωμας την εχει 1800!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να  μου την φέρει απο Αθήνα, αλλα δεν θα μπορώ να την παίξω, γιατί λεει οτι θα μου την φέρει μονο αν την πάρω και γιατι αυτές οι ακριβές κιθάρες έρχονται σφραγισμένες...

 

 

 

Δυστυχως οι περισσοτεροι στην Ελλαδα νομιζουν οτι ετσι πουλιουνται τα οργανα.

Δηλαδη γιατι να μην την παραγγειλεις απο οπουδηποτε εξω και να φας τα 450 ευρω της διαφορας σε πιτογυρα? Αφου και απο εδω στα τυφλα σε υποχρεωνουν να αγορασεις,και απο εξωτερικο το ιδιο (με τη διαφορα οτι στα πιο πολλα ξενα καταστηματα μπορεις να τη στειλεις πισω και να σου στειλουν μια αλλη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να επιμείνω να την παίξω στο μαγαζί... εντωμεταξύ στην θεσσαλονίκη ενα μαγαζί που να εμπορευεται αξιοπρεπη γκάμα Ibanez δεν εχω βρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

3)Μου την δίνει μέχρι 1500€ οχι λιγότερο. Σκέφτομαι αν θα γινόταν να εμπιστευτώ πχ το instrumentpro.com, εκει που την βρήκα 1500$(1.066€). Αν πιστεύετε οτι μπορώ να εμπιστευτώ, μπορει κανείς να με κατατοπίσει για τα της αγορας; Υπάρχουν ενναλακτικές;

1000 ευρώ απο Αμερική σημαίνει:

Α. + 20% (πόσο είναι ακριβώς;) το import tax.

B. + μεταφορικά (που είναι βαριά η κιθάρα, δε μπορεί να είναι τσάμπα. Εδώ ένα κουτί παίρνεις και σε χρεώνουν $40

Γ. Καθυστέρηση στο τελωνείο.

 

Τα παραπάνω μπορούν να τα επιβεβαιώσουν άλλοι και να σου δώσουν πιο ακριβείς αριθμούς. Εγώ δεν παίζω κιθάρα, συνθέτης είμαι. ;)

 

george: Γιατι είναι μικρή η αγορά. Το κάθε παιδάκι, βρίσκει κάτι στο Ιντερνετ (δε μιλάω για την παρούσα περίπτωση) παραγγέλνει ο άλλος και του μένει η κιθάρα στο χέρι. Δεν είναι ότι σε λίγο καιρό θα την πουλήσει αλλού...

 

Και 450 ευρώ, όπως είπα και παραπάνω, δε θα είναι η διαφορά.

 

Αλλά σίγουρα η διαφορά θα είναι μικρή τελικά με μεγάλη καθυστέρηση και ταλαιπωρία απο τη μεριά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας

α)[glow=green,2,300]Εισαι σιγουρος οτι στελνει το Instrumentpro εκτος Αμερικα ?[/glow]

β)[glow=red,2,300]οπως λεει και ο αποπανω και 500 ευρω να κανει μια κιθαρα αμα μπλεξεις με τα τελωνεια μπορει να την παρεις απο 501 εως και 1501 ![/glow]

γ)[glow=yellow,2,300]Μια απλη καθημερινη Ibanez ειναι ! Τι το ξεχωριστο εχει ? πηγαινε δοκιμασε μια οποιαδηποτε αλλη με σταθερη γεφυρα και δεν θα εχει καμια τεραστια διαφορα.Wizard neck superstrat dimarzio ibn μαγνητες ![/glow]

δ)[glow=blue,2,300]πες του ριχαρδου να παει να γ$$$$$$ ! [/glow]  (Edited - Harilatron)

ε)Τι χρωμα ειναι αυτο ? [glow=purple,2,300]κιτρινο[/glow]

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γ)[glow=yellow,2,300]Μια απλη καθημερινη Ibanez ειναι ! Τι το ξεχωριστο εχει ? πηγαινε δοκιμασε μια οποιαδηποτε αλλη με σταθερη γεφυρα και δεν θα εχει καμια τεραστια διαφορα.Wizard neck superstrat dimarzio ibn μαγνητες ![/glow]

δ)[glow=blue,2,300]πες του ριχαρδου να παει να γ$$$$$$ ! [/glow]

ε)Τι χρωμα ειναι αυτο ? [glow=purple,2,300]κιτρινο[/glow]

 

Μαααλιστα... για το γ) πιστεύω οτι είναι μια Ibanez απο τις καλές, απο παρα πολλα reviews που διάβασα... Ασε που γουσταρω Ibanez:D Α, και λίγες έχουν σταθερή γέφυρα!

για το δ) εχεις δίκιο, και για το ε) δεν σε πιάνω, εκτός αν ηταν ειρωνία για το χρώμα  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεω οτι δεν ειναι απο τις καλες !  ;D

miJ πολυ καλη ποιοτητα αλλα τα specs ειναι σχεδον ιδια για ολες τις rg ! αμα σου καθεται καλα μια rg τοτε εννοειται θα λατρεψεις αυτην !

Μην κοιτας τιμες στην αμερικανικη αγορα εκτος και ή θες να σκοτωσεις την ωρα σου ή θα πας συντομα να την παρεις απο εκει !  8)

Πιστευω οτι ειναι υπερβολικα ακριβη η κιθαρα ωστοσο . μπορεις ανετα να βρεις μια j custom σε πολυ καλυτερη τιμη

 

 

Και αν εισαι λιγο περιπετειωδης τοτε κλικαρε εδω http://www.guitarworkshop-uk.com/ . νομιζω θα το εκιτμησεις και εσυ και η τσεπη σου

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου