Προς το περιεχόμενο

help στη δημιουργια pc


science

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω!Θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας!Σκεφτομαι να φτιαξω ενα pc που θα το χρησιμοποιω κυριως για να δουλευω προγραμματα ηχου!Θα ηθελα να μου πειτε τι να προσεξω,αν χρειαζεται να παρω raptor δισκο ή αλλιως να κανω καποιο raid στους υπαρχοντες!Γενικα θα ηθελα να μου προτεινετε πως να τον φτιαξω!Το budget μου ειναι γυρω στα 1200Ε για το κουτι!Ευχαριστω!

bluessssss!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βασικά είναι:

 

-Μια μητρική με chipset Intel P35 (Abit IP35 Pro, Asus P5K, Gigabyte GA-P35-DS4 κ.α.)

-Ένας Intel Core Quad Q6600

-Μια καλή ψύκτρα για τον παραπάνω εξεργαστή για να δροσίζεται καλύτερα και να "φωνάζει" λιγότερο

-Τουλάχιστον 2 Gb RAM υψηλής συχνότητας (800 MHz και πάνω) και χαμηλού CAS latency

-Ένα αθόρυβο κουτί με αρκετό χώρο και καλό airflow, κυκλοφορούν πολλά αλλά τα SilentMaxx είναι top

-Ένα τροφοδοτικό αξιώσεων, αρκετά watt και υψηλής ποιότητας (Enermax, Seasonic, Etasis, OCZ κ.α.)

-Raptor καλύτερα όχι γιατί είναι ελαφρώς θορυβώδεις, αν θέλεις ταχύτητα χτύπα 2 απλούς σκληρούς σε Raid-0 για OS και προγράμματα και έχε και άλλον ένα για storage

-Μια απλή, φτηνή καρτούλα γραφικών που να ΜΗΝ έχει λειτουργία Turbocache, Hypermemory και τέτοια

 

Με τα παραπάνω στήνεις πολύ δυνατό μηχάνημα για ήχο και θα σου πάει λίγο παραπάνω από 1000 ευρώ συνολικά, θα σου μείνουν και λεφτά για οθονίτσα δηλαδή! :D :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι υπερβολικό το Raid 5 για ένα home σύστημα, έστω και υψηλών απαιτήσεων. Οι 5 δίσκοι είναι πολλοί και θα δημιουργούν επιπλέον θερμότητα και θόρυβο, δεν είμαι σίγουρος αν υποστηρίζουν Raid 5 οι onboard controllers των mobos (επιπλέον έξοδα για εξωτερικό controller) και αμφιβάλλω αν η διαφορά στις επιδόσεις θα είναι τόση ώστε να αξίζει τον κόπο.

 

Αν πάντως επιμένεις για κάποιο advanced Raid σετάρισμα, θα έλεγα ότι το Raid 0+1 είναι πιο λογικό. Ταχύτητα, ασφάλεια, ένας σκληρός λιγότερος και συμβατότητα με την πλειοψηφία των σύγχρονων mobos... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι πιστευω πως με τα παρακατω κανεις πολυ ανετα την δουλεια σου και θα σου βγει γυρω στα 600 ευρω:

-2χ1gb KINGSTON KVR667D2N5/1G 1GB PC5300 667MHZ

-INTEL CORE 2 DUO E4400 2.00 GHZ LGA775 - 800 FSB - BOX (με overclock τον πας στα 2.7 και δουλευει πολυ ανετα).

-συμφωνω για το καλο τροφοδοτικο και τα υπολοιπα.

-μητρικη GIGABYTE GA-M61P-S3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι για 5 σκληρους σε Raid 5!Τι λες?

Tο Raid 5 μπορεί να κάνει το σύστημά σου να πετάει, υπάρχει όμως και περίπτωση μη συμβατότητας (συνδυασμός κάρτας ήχου, motherboard κ.α), το οποίο θα σου προκαλέσει προβλήματα στην απόδοση όπως clicks, pops κλπ. Διάβασε αν θες ένα παράδειγμα κάποιου που είχε τα παραπάνω προβλήματα, χρησιμοποιώντας Raid 5 σε Asus P5W και που μόλις πήγε από Raid 5 σε 1 όλα επιλύθηκαν:

http://www.lynxstudio.com/forum/forum_posts.asp?TID=1557&KW=raid+5&PN=0&TPN=2

Αυτό δε σημαίνει ότι θα είσαι και εσύ "άτυχος", αλλά στο γράφω για να ξέρεις να μην επενδύσεις αγοράζοντας τόσους σκληρούς, για κάτι που τελικά δεν είναι σίγουρο ότι θα σου δώσει τη μέγιστη απόδοση.

www.myspace.com/michalismusic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι πιστευω πως με τα παρακατω κανεις πολυ ανετα την δουλεια σου και θα σου βγει γυρω στα 600 ευρω:

-2χ1gb KINGSTON KVR667D2N5/1G 1GB PC5300 667MHZ

-INTEL CORE 2 DUO E4400 2.00 GHZ LGA775 - 800 FSB - BOX (με overclock τον πας στα 2.7 και δουλευει πολυ ανετα).

-συμφωνω για το καλο τροφοδοτικο και τα υπολοιπα.

-μητρικη GIGABYTE GA-M61P-S3

Εδώ το παλικάρι λέει να κάνει Raid 5 και τέτοια, άρα προφανώς δεν μιλάει για κάτι με το οποίο θα "κάνει άνετα τη δουλειά του" αλλά για μηχάνημα με υψηλές απαιτήσεις σε επιδόσεις.

Θα βάλει μνήμες 667άρες και τον E4400 που έχει μόνο 2 Mb cache; Παράταιρο δεν είναι;

 

P.S. Η μητρική που αναφέρεις είναι αρκετά μέτρια και είναι και για επεξεργαστές AMD... :?

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αυτη ηθελα να πω:GIGABYTE P35-S3

 

παντως δεν ηθελα να στη πω,απλα πιστευω οτι στην τιμη που ειπα κανεις αξιοπρεπεστατη δουλεια με το pc..ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο στην προκειμένη περίπτωση. Από τη στιγμή που το παλικάρι ψάχνεται για advanced λύσεις και αφού το budget είναι αρκετά υψηλότερο από ένα αξιοπρεπές μηχάνημα, καλό είναι να πάρει το καλύτερο που του επιτρέπουν οι εξελίξεις και η τσέπη του.

 

Φιλικά... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τι να κανω?Παντως διαθετω αυτα τα χρηματα κ καλο ειναι να τα εκμεταλλευτω με το καλυτερο δυνατο τροπο...Τι να κανω τελικα?Με το raid 5 εκτος των αλλων θα εχω και ενα pc με αρκετα μεγαλο αποθηκευτικο χωρο....

bluessssss!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου