Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακά πολυκάναλα ή Υπολογιστής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενδιαφέρει να γράφω audio μέχρι και 16 καναλια ταυτόχρονα και μετά

να μπορώ να διαχειρίζομαι εώς και 32 καναλια σε μίξη.

 

βλέπω στην αγορά πολυκάναλα με αυτές τις προδιαγραφές στα 24bit

όπως το dx32 korg, αυτόνομες μοναδες με προενισχηση fadom +48, insert effect, master effect , final effect ,etc , με σκληρό δίσκο και να κάψιμο σε cd. εξου λέγεται και πολυμηχάνημα.

και τα προσφέρουν όλα αυτά με 3.000 ευρώ περίπου.

 

είναι αξιόλογα; έχουν δυνατούς converter;

έχουν προβλήματα χρονικής καθυστέρησης;

πάντος ένα είναι σίγουρο δεν κλιπάρουν στην διαχείρηση 32 audio+ ta effe

 

στα ίδια χρήματα μπορείς να έχεις ένα υπολογιστή με πολύ καλούς converter, καρτα ήχου, πρόγραμμα, εφέ, προενίσχηση, σκληρό δίσκο, μνήμη και όταν διαχειρίζεσαι audio να έχεις 16 ιn 24 bit και να μπορείς να διαχειρίζεσαι μέχρι και 32 audio 24 bit με τις επεξεργασίες τους χωρίς να έχεις

κλιπαρίσματα , σκρατσ, και κολλήματα λειτουργικού συστήματος και χωρις

χρονικές καθηστερήσεις.

 

Μιλάμε για τα αντιστοιχα χρήματα με πολυμηχάνημα.

πάντα σε σχέση τιμής και απόδοσης.

 

ποιο θα μπορούσε να είναι το σετ ενός υπολογιστή χωρίς να υπάρχει πρόβλημα και τι converter για 16 αudio in 24 bit, κάρτα ήχου.κλπ.

΄

 

κάποια πρόταση για σετ με υπολογιστή

 

είναι καλύτερη ή διαχείρηση με υπολογιστή;

 

*ρίξτε κανα φως καθότι άσχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχοντας ασχοληθεί και με τις δύο λύσεις, θα σου έλεγα τα εξής:

 

Η λύση του πολυμηχανήματος έχει καταρχήν νόημα αν συνηθίζεις να ηχογραφείς σε διάφορα μέρη. Π.χ. στο σπίτι του drummer, στο βουνό, στο εξοχικό κλπ κλπ. Εκεί είναι μονόδρομος, εκτός και αν πας στην λύση του laptop.

 

Το πολυμηχάνημα επίσης είναι αυτό που είναι: με τους συγκεκριμένους convertors, την συγκεκριμένη εσωτερική μνήμη και επεξεργαστή, τη συγκεκριμένη επιφάνεια με τα faders (μηχανικά ή όχι). Θα έλεγα και "τα συγκεκριμένα effects" αν και αυτά αναβαθμίζονται, μέχρι όμως ένα όριο (που καθορίζεται από τον επεξεργαστή και την εσωτερική μνήμη).

 

Τώρα, ακόμα και όταν χρησιμοποιούσα ένα Roland, πάντα έπαιζε και ένας υπολογιστής δίπλα για τα MIDI. Με τον καιρό, καταλαβαίνεις ότι δεν είναι πρακτικό να έχεις το μισό project σε ένα format (π.χ. SONAR) με πολλές ευκολίες χειρισμού (υπολογιστής, ποντίκι, μεγάλη οθόνη) και το άλλο μισό σε μία δεύτερη συσκευή (πολυμηχάνημα), πιο δύσχρηστη. Οπότε αρχίζει να σε τρώει... Μετά, βλέπεις και κάποιο plug-in στο PC που σου αρέσει, οπότε μπαίνεις στην διαδικασία να περνάς και 1-2 track από το πολυμηχάνημα στο PC για να βάλεις καλύτερα plug-ins επάνω...

 

Εγώ το Roland το έχω ακόμα αλλά μόνο ως recorder, δεν κάνω καμία επεξεργασία-μίξη εκεί. Αν γράψω σε εξωτερικό χώρο, περνάω μετά τα tracks ψηφιακά στο PC και τα δουλεύω εκεί.

 

Με λίγα λόγια: όλα εξαρτώνται από το πως δουλεύεις. Γιατί, το πολυμηχάνημα σου δίνει και ένα control surface που θα πληρώσεις extra στον υπολογιστή. Πιστεύω όμως ότι αν δουλεύεις σε έναν χώρο η λύση του πολυμηχανήματος δεν είναι πολύ πρακτική.

 

Επίσης, η εμπειρία μου από την Roland είναι ότι μετά από κάποιο διάστημα αυτά τα συστήματα δεν υποστηρίζονται, λόγω του ότι έχουν βγει καινούργια μοντέλα. Έτσι, μένοντας πίσω τα βάζεις και εσύ στην άκρη και ψάχνεις για κάτι άλλο. Για παράδειγμα, στο Roland ζήταγαν όλοι οι χρήστες (μέσα από το forum) την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις την επιφάνεια εργασίας για την ρύθμιση VST effects. Αν και τεχνικά γινόταν, δεν το έκαναν, το έβαλαν σαν δυνατότητα σε πιο καινούργιο πολυμηχάνημα.

 

Στον υπολογιστή είναι διαφορετικά τα πράγματα σε ό,τι αφορά στο support: δεν σε καλύπτουν οι A/D/A; τους αλλάζεις. Δεν σου κάνει ο sequencer; τον αλλάζεις.

 

Τώρα, το καλό που έχει το πολυμηχάνημα είναι ότι σε απομονώνει στον χώρο της μουσικής και δεν αναλώνεσαι στη διαδικασία "α! ωραίο προγραμματάκι αυτό, να δω τι κάνει!" ...έχεις πιο μουσική αίσθηση και δεν ζαλίζεσαι παρακολουθώντας την οθόνη του PC. Για εμένα αυτό έχει μεγάλη σημασία. Αν αυτό που θα γράψεις δεν σκοπεύεις να το επεξεργαστείς σοβαρά (κόψε-ράψε στα tracks, loopes, κλπ - αν και γίνονται στο πολυμηχάνημα) και σε ενδιαφέρει η απλότητα των πραγμάτων, τότε σκέψου σοβαρά την λύση του πολυμηχανήματος.

 

Ελπίζω να βοήθησα,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γνώμη :idea:

Αν η γνώση σου περί υπολογιστών και των τερτιπιών τους είναι μικρές,περιορίσου στο korg ή σε κάποιο εφάμιλο hardware.

Ενναλακτικά μια πολύ καλή λύση συνδυασμού στις δύο πλατφορμες, είναι μια ψηφιακή κονσόλα με fireware κάρτα ώστε να μετατρέπεται σε audio interface ενός υπολογιστή με όλα τα θετικά που συνεπάγεται κάτι τέτοιο..

Πχ:Tascam Dm 24 ή η καινούργια DM-3200 με την IF-FW/DM 24-channel FireWire interface card και ένας μέτριας ισχύος υπολογιστής..

http://namm.harmony-central.com/WNAMM05/Content/Tascam/PR/DM-3200.html

Κοστίζουν κάτι παραπάνω αλλά μμμμμ....

Τέλος η αξιολόγηση A/D και D/A converters γίνεται πάντα με τελικό κριτίριο τ΄αυτιά σου και ένα σωστό monitoring...(φυσικά ανάλογα της τιμής τους)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΥΓ.Μόλις είδα και το post του gerasimou και συμφωνώ και επαυξάνω στις παρατηρήσεις του :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας. (gerasimos,npap)

 

σίγουρα μια σκέψη είναι το πολυκάναλο που έχω δουλέψει κιόλας, αλλά με περιορίζει στην μίξη όταν χρειάζομαι παραπάνω κανάλια καθότι είναι

16καναλο με 8κανάλια 24bit .

 

*gerasimos θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο με αυτό που κάνεις εσύ

δηλ. ηχογράφηση με ένα 16κάναλο που έχω d1600 korg και επεξεργασία και μίξη στον υπολογιστή.

ποιά πλατφόρμα θεωρείς φιλική, έπεσε στα χέρια μου το nuendo και το είδα καλό, προτείνης κάτι άλλο;

γιατί έτσι κι αλλιώς η επαφή μου είναι πολλή μικρή για να έχω άποψη.

 

με ενδιαφέρει να διαχειρίζομαι audio και να επεξεργάζομαι 24 κανάλια στα 24bit.

 

για να μην έχω αγόραζω πουλάω ποιό θα μπορούσε να ήταν το setup:software, converter, κάρτα ήχου, προδιαγραφές υπολογιστή χωρίς πρόβλημα (η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ποιά πρέπει να είναι τα παρελκόμενα που χρειάζομαι για να κάνω την παραπάνω δουλειά )

για μια αξιοπρεπή μίξη-παραγωγή (το λέω αυτό γνωρίζοντας ότι, ότι πάρω θα το φορτοθώ για χρόνια).

 

 

ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ. ηχογράφηση με ένα 16κάναλο που έχω d1600 korg και επεξεργασία και μίξη στον υπολογιστή.

 

Η ηχογράφηση θα γίνεται σε άλλον χώρο; Θέλεις δηλαδή φορητό στούντιο; Επίσης' date=' υπολογιστής θα υπάρχει ούτως ή άλλως;

 

ποιά πλατφόρμα θεωρείς φιλική, έπεσε στα χέρια μου το nuendo και το είδα καλό, προτείνης κάτι άλλο;

 

ένα-ένα γιατί υπάρχουν πιο κρίσιμα ζητήματα να λυθούν :) Ούτως ή άλλως δεν μπορώ να απαντήσω γιατί αυτό που εγώ θεωρώ φιλικό για εσένα μπορεί να είναι εχθρικό. Το καλύτερο (και το μόνο) που μπορώ να κάνω είναι να σου λέω τα παθήματα μου :) αλλά και πάλι η δική σου αντίληψη μπορεί να είναι πολύ διαφορετική. Κράτα ό,τι νομίζεις. Θα σου πούνε και άλλοι.

 

Αν καταλαβαίνω καλά: θέλεις να ηχογραφείς σε εξωτερικούς χώρους. Πόσα όργανα; Τα 16 ή 24 κανάλια που λες αναφέρονται σε ταυτόχρονες λήψεις;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gerasimos

Mε το d1600 μπορώ να έχω 8κανάλια ταυτόχρονης εγγραφής 16bit

και 4κανάλια 24bit και όπως είπες και εσύ είναι ένα πλεονέκτημα να γράψω

στο σπίτι του ντράμερ με το πολυκάναλο.

 

υπολογιστής θα υπάρχει για επεξεργασία (κόψε-ράψε) και μίξη.

 

τα ρώτησα όλα μονομιάς :)

σίγουρα οι κακοτοπιές που έχεις περάσει θα έχεις βρεί κάποιες λύσεις που σου κάνουν, θα μου ήταν χρήσιμες οι συμβουλές .

 

Τάκης[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα οι κακοτοπιές που έχεις περάσει θα έχεις βρεί κάποιες λύσεις που σου κάνουν' date=' θα μου ήταν χρήσιμες οι συμβουλές .[/quote']

 

Τα βάσανα αυτής της ζωής...:D

 

Λοιπόν, εγώ έχω το VS880 που γράφει 4 κανάλια. Τύμπανα γράφω μία χαρά (44KHz/16bit) με μπότα, ταμπούρο και 2 overheads. Αν έχεις 8 κανάλια, κάνεις υπερπαραγωγή! Τώρα, άλλη ερώτηση: θέλεις επαγγελματική λύση; δηλαδή τα takes που θα κάνεις με το d1600 προορίζονται για κάποια παραγωγή; κάποιο demo ή κάτι ενδιάμεσο αλλά αξιοπρεπές;

 

Το d1600 το έχεις δουλέψει ή το κατέχεις; Ή είναι αυτό που σκέφτεσαι να αγοράσεις;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως το είπες τα βάσανα αυτης της ...ζωής :)

 

το έχω το D1600 και το κατέχω όσο μπορώ .

ναι τα takes προορίζονται για παραγωγή.

 

παρότι δεν θεωρώ τον ευαυτό μου ηχολήπτη έχω άποψη στον ήχο καθότι σε μεγάλο γνωστό studio που πήγα για μίξη έφαγα σούπα :) και μου έπεσε βαριά, :lol: οπότε κατάλαβα ότι πρέπει να έχω

περισότερο εμπιστοσύνη στα δικά μου αυτιά και να μπορώ να φτιάχνω ήχο

μόνος μου, μπορεί σε περισσότερο χρόνο αλλά θα έχω καλίτερες

μίξεις.( θέλω πιο πολλά κανάλια στη μίξη και την ευκολία του κόψε-ράψε στον υπολογιστή)

 

έχω περάσει και εγώ κακοτοπιές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε τον υπολογιστή δεν τον γλυτώνεις. Καταρχήν, έχεις υπολογιστή; Αν ναι, με τι χαρακτηριστικά; Μήπως έχεις laptop;

 

Το budget σου είναι 3000 Ευρώ;

 

Επίσης: αφού έχεις εκπαιδεύσει το αυτί σου πλέον, το d1600 σε καλύπτει ηχητικά;

 

θέλω πιο πολλά κανάλια στη μίξη και την ευκολία του κόψε-ράψε στον υπολογιστή

 

¶λλο ο αριθμός των καναλιών στη μίξη και άλλο κατά την εγγραφή. Για ταυτόχρονη εγγραφή σε καλύπτουν τα 8 κανάλια;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου