Προς το περιεχόμενο

Sonor h Pearl


fleamail

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Jerei kaneis na mou pei thn gnomh tou gia ta Sonor 2003 h ta Pearl Export Series? Vasika psaxnw gia ena aplo set gia provadiko pou na mhn jeperna ta 1000 euro. Ean exei kaneis empiria sto thema please....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο studio όπου κάνω πρόβες έχει τα Sonor. Από όσα έχω ακούσει (δεν καταλαβαίνω και τα πάντα γιατί δεν είμαι και ντράμερ), έχουν δυνατό και γεμάτο ήχο και είναι αρκετά καλής ποιότητας από άποψη hardware. Αυτό που δεν μου αρέσει προσωπικά είναι το ταμπούρο γιατί είναι λίγο μουντό και άχρωμο και το γεγονός ότι η μπότα έχει κάπως πλαστική χροιά. Αυτό βέβαια μπορεί να είναι και θέμα κουρδίσματος και να μην σημαίνει τίποτα. Για τα Pearl δεν ξέρω, ένας φίλος που έχει τα Export αλλά ένα μοντέλο που του κόστισε 2+ χιλιάρικα, έχει μείνει απόλυτα ικανοποιημένος και μιά φορά που τα άκουσα κι εγώ, το set ήταν θάνατος! Για τα φτηνά μοντέλα θα σε γελάσω. Ελπίζω να βοήθησα! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mallon einai thema kourdismatos. Jerw ta export einai poli akriva edw kai eidika ean pareis kanena set pou exei kai extra kommatia. Den jerw re gmt oloi auto mou lene, "ta sonor korifea alla apo oti exw akousei kai ta pearl ga...ne" Sthn telikh tha rijw kerma... Many thnx pantws

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File moy dystyxw prepei na xeka8ariseis an 8eleis drums gia epaggelmatiko studio h gia sena mono.

Kai oi 2 markes sta idia lefta einai poiotika idies,Den boreis na sygrineis drums diaforetikhs axias.mia opoiadhpote drums poy kostizei panw apo 1000 euro,8a einai sigoura kalyterh apo mia sonor h pearl twn 1000 euro.

Anyway ta - kai ta + thw mias kai ths allhs markas (dystyxws eimai idiokthths recording studio edw kai 10 xronia...) einai ta exhs APLA...

Ta pearl exoun poly dyskolo sthsimo.Oi laimoi poy denoyn ta toms einai fobera dyskoloi sto sthsimo toys kai gia na dior8wseis th 8esh toy ka8e tom xreiazesai kleidaki gia drums kai lysimo se 3!!! shmeia gia ka8e tom.

Fantasoy se ena probadiko ti exei na ginei me diaforetiko drummer ana 2wrh proba...To syn einai oti ayto to systhma naimen einai dysxrhsto alla einai pio sklhro se kataponhseis kai synexh xrhsh.Xalaei poly dyskola...

Se anti8esh,ta sonor exoyn fobera eyxrhsto kai eyelikto desimo/laimo sta toms o opoios einai fobera eykoloxrhstos...To meion einai oti kataponeitai fobera eykola se sxesh me ton allo.Apla sthnetai kai xesthnetai poly grhgora wste na mh xreiazetai o drummer 15 lepta gia na ftiaxei to set toy.Esy apofasizeis.

Pantws me ena setaki dermata Evans h Remo (p.x black emperor) ta tybana me ena swsto koyrdisma (poy einai to a kai to w) 8a spernoyn (panta gia ta xrhmata poy kostizoyn)AYTA!!!!!

eyxaristw...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως τα τύπμπανα της Gabriel είναι απίστευτα! Τα φτήνα μοντέλα είναι τα BG series από ό,τι κατάλαβα... πόσο πάει όμως; Γιατί ακόμα και τα φτηνά πρέπει να βαράνε αφού είναι χειροποίητα!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paidia thnx gia tis protaseis. Feather simfwnw apolita mazi sou kai den einai liges oi fores pou exw dei ixografiseis na xanoun apo to kourdisma ton tympanwn. Polles fores exw dei kai drummer na epimenoun sto kourdisma tous enw ypirxe sintonismos kapiwn sixnwthtwn apo ta timpana me twn organwn, h polles fores akoma yparxei kai sintonismos sto idio to set, otan px xtypas bota akougontai kai ta tom vgazontas mia faltsa "nota". Tha hthela poly na akousw protaseis kai empiries apo drummer panw se auto to thema...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Συμφωνώ με τοθέμα της καταπόνησης αν και καλό είναι κάθετρίμηνο να γίνεται κια μια ψιλοσυντήρηση τν τυμπάνων γιανα μην εμφανίζονται σκουριές, να μιν κοκαλώνουν βίδες στις βάσεις γιατι αυτό είναι που πραγματικά καταπονεί ένα set.

 

Εγώ με Sonor παίζω και φυσικά θα συστήσω αυτό το set μια που εμένα προσωπικά μου αρέσει περισσότερο ώς ήχος. Αλλά αυτό είναι κάτι προσωπικό όπως ασ πούμε το γούστο στον καφέ.

 

Εάν μιλαέμ για προβάδικο και εκεί πέραν του ότι θα κοιτάξεις το set να μπορεί να αποδώσει καλά σε διάφορα έιδη μουσικής που απαιτούν διαφορετικά κουρδίσματα, το σημαντικότερο ίσως κομμάτι του set, τα σιδερικά του να είναι heavy duty και να αντέχουν, σε πρίπτωση βλάβης πόσο εύκολη είναι η αντικατάσταση των καθώς και την ευκολία στη χρήση απο την πλευρά του πελάτη που δεν θα θέλει να φάει όλη του την ώρα απλά στήνοντας ένα set.

 

Φιλικα

Asrael

 

 

PS:Στην προκειμένη περίπτωση δεν σκέφτεσαι ώς drummer αλλά ώε επιχειρηματίας και πάντα το τι θα ήθελε ο πελάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΜΙΑ GRETCH BIRCH SERIES ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 1000 EURO. ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΝΤΕΛΑ ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΤΕΝΕΚΕΔΕΣ.ΡΩΤΗΣΕ ΣΤΟΝ ΓΑΒΡΙΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΟΝΤΕΛΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΙΜΗΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου