Προς το περιεχόμενο

Πικάπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από καιρό ήθελα να πάρω ένα πικάπ αλλά δεν ήθελα να διαθέσω μεγάλο ποσό οπότε συνέχεια το ανέβαλα.Σήμερα όμως σε μια βόλτα στα παλιατζίδικα του Πιτ Μπαζάρ βρήκα και αγόρασα πικάπ με .....10 ευρώ.Πρόκειται για ένα AIWA PX-E80.Στην αρχή λέω αποκλείεται να δουλέψει,αλλά τελικά δουλεύει!Οκ, η βελόνα και η ποιότητα του ήχου γενικά δεν είναι και τίποτα σπουδαίο, αλλά με 10 ευρώ..

 

το πρόβλημα μου είναι το εξής:Δοκίμασα να το συνδέσω στο στερεοφωνικό μου αλλά δυστυχώς δεν έχει προενίσχυση και δεν ακούγεται τίποτα(από τα ηχεία).Οταν παίζει ακούγεται μουσική αν κολλήσεις το αυτί πάνω του άλλά σε πάρα πολύ χαμηλή ένταση,άρα δουλέυει.Τώρα τι πρέπει να κάνω?Να πάρω κάποια προενίσχυση και να τη συνδέσω στο στερεοφωνικό?Να πάω από κάποια προενίσχυση κατευθείαν στα ηχεία?Πως πρέπει να συνδεθεί?

 

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει και να προτείνει κάποια φτηνή λύση κάποιον προενισχυτή ή να δώσει κάποια συμβουλή θα είμαι ευγνώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, για να ακουστούν τα πικάπ θέλουν στο στερεοφωνικό σου είσοδο φωνογραφικής κεφαλής. Αν κοιτάξεις από πίσω και δεις ότι κάπου υπάρχει ένα ζευγάρι υποδοχών (Left & Right) που να γράφουν "Phono" τότε συνέδεσέ τα εκεί. Αν όχι τότε θα χρειαστεί να πάρεις ένα μικρό μηχανηματάκι που αναλαμβάνει τη μετατροπή του σήματος έτσι ώστε να χρησιμοποιήσεις τις συνηθισμένες υποδοχές line in. Περισσότερες λεπτομέρειες και τιμές σε κάποιο μαγαζί ηλεκτρονικών ειδών (ξέρεις, αυτά με πολύμπριζα-ασυρμάτους-αντιστάσεις-σειρήνες-αμπερόμετρα κλπ).

 

Αν κοιτάξεις εδώ θα δεις ότι υπάρχει μεγάλη ποικιλία, ανάλογα αν το βαλάντιό σου είναι από 16 δολλάρια μέχρι και 1800... :lol: Βέβαια την δουλειά σου θα την κάνεις άνετα και με τα φθηνότερα, εκτός αν βρεις κάποιο που να σου κόβει και το hum σε χαμηλή τιμή.

 

http://www.amazon.com/s/ref=pd_rs_3/103-2575374-2025435?ie=UTF8&search-alias=electronics&field-keywords=phono%20preamplifier

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

_469612b60089d.jpg

 

 

Ωραίο μηχανηματάκι πέτυχες, μπράβο. Επειδή όμως φαντάζομαι την κατάσταση της βελόνας και λυπάμαι για τα βινύλια, καλό θα ήτανε να έβαζες μια καινούρια. :wink:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης επειδη θα προκειται πιθανον για πικαπ με μαγνητικη κεφαλη (παλιοτερα ηταν κεραμικες) μην ξεχασεις να συνδεσεις την γειωση (το τριτο γυμνο καλωδιο) αλλιως παλι δεν θα ακουσεις τιποτε... καλοριζικο...

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν υπάρχει τριτο καλώδιο να συνδέσω.Τελικά το στερoφωνικό έχει phono απλά είχα κάνει εγώ μια βλακεία και δεν ακουγότανε,Τώρα ακούγεται αλλά καθώς είναι άθλια η βελόνα ακούγεται θόρυβος.Θα την αλλάξω λοιπόν.Ξέρετε κανένα μαγαζί εδώ Θεσσαλονίκη που να μπορώ να βρώ σχετικά φτηνή βελόνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ μεγάλε, απίθανο μου φαίνεται να μην έχει γείωση! Κατά πάσα πιθανότητα δε και ο θόρυβος που ακούς προέρχεται από την έλλειψη γείωσης.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το πικάπ βγαίνουν 2 καλώδια.Το ένα είναι μια πρίζα που πάει στο ρεύμα.Το άλλο έιναι ένα διπλό καλώδιο το οποίο τελειώνει σε δυο βύσματα,ένα άσπρο και ένα κόκκινο,που αυτά πάνε στο phono.Το τρίτο καλώδιο που θα έπρεπε να είναι?Μπορεί μήπως να προστεθεί από κάποιον ηλεκτρολόγο?Τα 2 καλώδια που λέω φαίνονται και στη φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι. Δεν χρειάζεται γείωση. Είχα παλιά κι εγώ ένα SONY που έχει ακριβώς την ίδια συνδεσμολογία που περιγράφεις, και ακουγόταν μια χαρά. Τα AIWA είναι ακριβώς στην ίδια φάση (φτηνά χωρίς αντίβαρα κλπ. για χρήση με κάποιο combo στερεοφωνικό) και με μια αλλαγή κεφαλής θα είσαι εντάξει, πιστεύω - αλλιώς έχει κάποιο πρόβλημα στα εσωτερικά ηλεκτρολογικά του. Μάλιστα κάντο γρήγορα γιατί νομίζω ότι γδέρνει και τους δίσκους σου...

 

Βελόνες θα βρεις στάνταρ στα ίδια καταστήματα που σου είπα ότι μπορείς να βρεις phono preamps, αλλιώς στα μαγαζιά με hi-fi ηχοσυστήματα. Νομίζω ότι χρειάζεσαι μια απλή moving magnet αλλά συμβουλέψου εκείνους που ξέρουν καλύτερα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αλλάξω βελόνα στο πικάπ.Βρήκα ένα μαγαζί που έχει και ο τύπος εκεί μου είπε να του πάω την τωρινή βελόνα για να τη δει και να μου δώσει τη σωστή.Πως βγαίνει όμως?Ο βραχίονας έχει μια βίδα πάνω από εκεί που είναι η βελόνα.Τη έβγαλα και περίμενα ότι η βελόνα θα έπεφτε,αλλά έμεινε εκεί.Δοκίμασα να τη τραβήξω αλλά δε βγήκε.Δεν έβαλα πολύ δύναμη για να μη σπάσω τίποτα.Πρέπει να σπρόξω προς τα μπροστά τη βελόνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου