Προς το περιεχόμενο

Low Budget Active Monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!

 

Μετα απο 1+ ωρα λιωσιμο στο noiz για το ποια ειναι monitors ειναι καλυτερα εως τα 250Ε βρισκομαι ακομα σε αδιεξοδο!

Προτεινω επειδη σιγουρα πολλοι καινουργοι ενθουσιασμενοι αρχαριοι και μη που ψαχνουν για φτηνα monitor εχουν το ιδιο προβλημα θα παρακαλουσα καποιον να κανει μια λιστα (απο 0-200Ε, 200-300Ε, 300-400Ε, 400-500Ε) για τα πιο αξιολογα μονιτορ σε αναλογη κατηγορια λεφτων και κατανομημενα απο τα "καλυτερα" προς τα "χειροτερα" (επειδη το ξερω πως εδω περα θα υπαρχουν πολλοι αντιλογοι για το ποια θα πρεπει να μπουν πρωτα θα το συζητησουμε και στο τελος καπου θα συμβιβαστουμε)

 

π.χ 0-200 Ε

Fostex PM.04

M-Audio Studiophile AV40 κλπ κλπ

Το παραπανω ειναι απλα παραδειγμα και τα προιοντα αυτα ειναι απλα ενδεικτικα!

 

Εγω συγκεκριμενα ψαχνω μονιτορς για ηχογραφηση-μιξη (τα watt δεν με ενδιαφερουν και με 10Watt ενταξει ειμαι) εως και 200Ε (αντε και λιγο παραπανω). Ημουν σχεδον ετοιμος να παρω τα BX5 αλλα μετα ειδα και τα CX5 και μετα διαβασα και καμια 15+ posts του noiz και χαθηκα...

 

Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Κωστης

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω είχα πάρει αυτά αλλά σε 10 watts .Τώρα δε μπορώ να τα βρώ για να στα δείξω με link.

Αυτά στα 20 w λογικά θα είναι καλύτερα.Απο ποιότητα ,ήχο και τιμή είναι πολύ καλά.Εγώ είμαι ευχαριστημένος.

 

http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=30358

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματια σε αυτά τα δύο υπέροχα άρθρα!

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=167

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=4

 

Στα χρήματα που διαθέτεις μην περιμένεις πάρα πολλά...Ένα σοβαρό ζευγάρι monitors ξεκινάει από 800 και πάνω!Και φυσικά να ξέρεις ότι μεγάλο ρόλο σε αυτό που θα ακούσεις παίζει και η διαμόρφωση του χώρου σου!

 

Σίγουρα όμως θα βρεις αρκετά ηχεία(και μάλιστα αρκετά

αξιοπρεπή) σε αυτή την κατηγορία τιμών και λίγο παραπάνω ώστε να μπορέσεις να κάνεις τα πρώτα σου βήματα στη διαδικασία της μίξης,κλπ..

 

Αν δεν δοκιμάσεις πάντως κάποια ζευγάρια ηχείων δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη...Και όσο περισσότερο διαβάζεις τις γνώμες των άλλων τόσο περισσότερο θα χάνεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρθρα αυτα τα εχω διαβασει γυρω στις 3-4 φορες ευχαριστω παντως. Το ξερω οτι θελει αρκετα λεφτα για κατι σοβαρο αλλα εγω δεν ειμαι επαγγελματιας (ακομα :P) και δν θελω να ξοδεψω πολλα λεφτα γιατι δεν ειναι σιγουρο πως θα συνεχισω γυρω απο την ηχογραφηση! Ναι το εχω σαν μελλοντικο ονειρο αλλα σιγα σιγα ξεκιναμε!

 

Οσο για την διαμορφωση του χωρου μου ναι το ξερω οτι παιζει τεραστιο ρολο και μαλιστα ειχα ανοιξει και θεμα περι αυτου! Επειδη ομως σε 1χρονο+ θα μαι φοιτητης δεν θα μετατρεψω τωρα το δωματιο μου σε studio! To κανω απο ευχαριστηση και ενθουσιασμο γυρω απο αυτο το αντικειμενο. Βεβαια τελευταια σκεφτομαστε και για ενα demo cd... Εχουμε ηχογραφησει ηδη γυρω στα 14 τραγουδια και ειναι σε αρκετα καλη κατασταση αμα εξαιρεσεις οτι τα 5-6 πρωτα εγιναν με μικροφωνο των 10ευρω... Οκ ξεφυγα τελειως απο το θεμα :p

 

Εχω ακουσει τα BX5 που σε σχεση με τα AV30-AV40 τα προτιμησα, εχω ακουσει τα behringer 1030 και κατι ακριβουτσικα krk που μου φανηκαν τρομερα! Θελω να καταληξω σε 3 το πολυ μοντελα ωστε να παω μετα να ακουσω. Το να παω και να ακουσω 100+ ηχεια δεν νομιζω πως θα με βοηθησει και σπανια ενα μαγαζι θα εχει ολα τα μοντελα που θα αναφερθουν σε αυτο το ποστ ωστε να τα δοκιμασω διπλα διπλα.

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει να είσαι επαγγελματίας για να έχεις καλά monitors; :)

 

Τότε αφου σκεφτεσαι να διαθεσεις ένα πολύ συγκεκριμένο ποσό ψάξε να βρεις μερικά ζευγάρια ηχείων, ταξινόμησέ τα με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους και βγες τσάρκα να δοκιμάσεις...

 

Αν θέλεις πάντως στην τιμή που θέτεις και λίγο παραπάνω δες τα KRK RP5, τα Yamaha HS50M, ESI Near05, Samson Resolv A5, Behringer Truth!(η σειρά είναι τυχαία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μονιτορ εμενα μου φαινονται και αυτα των 200Ε! Αυτο το λεω γιατι σε ενα ποστ ενας ελεγε πως καλα μονιτορ κατω απο 800Ε δεν υπαρχουν! Τα ΚΡΚ και τα yamaha ειναι κατα 100Ε πιο ακριβα απο αυτα που δινω οποτε μαλλον θα τα αφησω... Επισης τα truth ειναι αξιοπιστα? 150Watt με 170Ε??? Κατι δν μου καθεται καλα...

 

Παντως μεχρι στιγμης κλινω προς τα BX5... Ξερετε αλλα υποψηφια μοντελα κατω απο 250Ε?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα  πολυ τιμια "μονιτορ" (και οχι γενικως αυτοενισχυομενα ηχειακια) ηταν τα tascam vl5a τα οποια οι Γερμανοι τα εδιναν ακριβως στα 200 ευρω,αλλα δυστυχως δεν τα βρηκα πουθενα πλεον. Ριξε κανα ματι μηπως εχουν ξεμεινει καπου σε στοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου