Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με E-drums και pc


grohl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

...Ξερει κανεις πως μπορω να συνδεσω μια ηλεκτρονικη ντραμς με τον υπολογιστη μου για να κανω ηχογραφηση???

 

....Υποψιν, η ντραμς ειναι roland TD3 και θελω να την συνδεσω κατευθειαν οχι μεσω κονσολας.....απο ποια εξοδο πρεπει να παρω σημα?γιαι να εχω το καθε καναλι χωριστα (snare, tom1, tom2).Εχει μια εξοδο η ντραμς που λεει Midi in και midi out.Τι καλωδιο χρειαζομαι?To βαζω στη ροζ εισοδο που εχει το pc απο πισω?Σας ζαλισα ε?Σορυ αλλα τωρα μαθαινω.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δυο τρόποι να γράψεις τη drums.

 

Ο πρώτος, και πιο σύνθετος, είναι σε πρωτόκολλο midi, από το midi out της πηγής στην υποδοχή joystick της κάρτας ήχου.

Με αυτον τον τρόπο θα ελέγχεις τα τύμπανα σε ξεχωριστό κανάλι το καθένα,

αλλά χρειάζεσαι τεχνική για να έχεις αποτέλεσμα, και ειδικό software για να χειριστείς τα δεδομένα.

http://el.wikipedia.org/wiki/MIDI

http://midistudio.com/Help/Midi_Connect.htm

 

 

 

Ο δεύτερος είναι audio εγγραφή από το line out της πηγής στο line in του υπολογιστή. Και στις δυο περιπτώσεις, αλλά σε αυτήν πιο πολύ, εξαρτάσαι από τις τεχνικές δυνατότητες της πηγής, της κάρτας ήχου και του s/w που χρησιμοποιείς, ώστε να έχεις ένα πιο επεξεργασμένο αποτέλεσμα.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχουν δυο τρόποι να γράψεις τη drums.

 

Ο δεύτερος είναι audio  εγγραφή από το line out της πηγής στο line in του υπολογιστή. Και στις δυο περιπτώσεις, αλλά σε αυτήν πιο πολύ, εξαρτάσαι από τις τεχνικές δυνατότητες της πηγής, της κάρτας ήχου και του s/w που χρησιμοποιείς, ώστε να έχεις ένα πιο επεξεργασμένο αποτέλεσμα.

 

Εγώ έχω γράψει μερικές φορές με αυτόν τον τρόπο (δεν έχω κάρτα ήχου με midi είσοδο δυστυχώς - δεν μπορώ να δοκιμάσω το midi out) ..

 

Χρησιμοποιώντας την έξοδο των Roland td6 που έχω, και γράφωντας κατευθείαν στην on-board (φτηνή) κάρτα του (παλιού) μου laptop, είδα σχετικά ικανοποιητικά αποτελέσματα, αν και μου έκανε εντύπωση ότι εκεί που έχανε περισσότερο ήταν στις δυναμικές... Ο ήχος ήταν πολύ flat...

 

Χρησιμοποίησα και ένα λίγο καλύτερο audio interface, το m-audio transit (usb), έπαιξα και λίγο καλύτερα με τις ρυθμίσεις του module αλλά και του software που χρησιμοποιώ (Audacity) και είδα σε γενικές γραμμές καλύτερα αποτελέσματα...

 

Γενικώς ικανοποιητικό είναι, γράφεις το practice σου αν θες να το ακούσεις μετά, ή κάποιο τραγουδάκι κλπ - για την ευκολία του καλά είναι.

 

Απλά να προσθέσω, ότι έχει νοήμα να έχεις το module δυνατά (σε ένταση), και από τις ρυθμίσεις να μεγιστοποιήσεις το ξεχωριστό volume των pads όπως επιθυμείς, γιατί έτσι μοπρείς (μετά από λίγο tuning και του software) να πετύχεις αξιόλογη απόκριση των δυναμικών - να έχει δηλαδή αισθητή διαφορά όταν παίζεις μαλακά και όταν χτυπάς, να ξεχωρίζουν πχ τα ghost notes από τα κανονικά...

 

 

θ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου