Προς το περιεχόμενο

DIY επιτραπέζιες βάσεις για Tascam VL-X5


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά! Συγχαρητήρια σε όλους που συνεβαλαν στην δημιουργία του NOIZ, και στα μέλη που φαινεται πως ξέρουν που βρίσκονται, τι ψάχνουν, και μπορούν με τις δικές τους γνώσεις να βοηθήσουν. Καινούργιος στο forum, το πρώτο μου μήνυμα που εύχομαι πως θα βοηθήσει.

          Είμαι κάτοχος των Taskam VL-X5, και μπορώ να πω πως είμαι αρκετα ικανοποιημένος. Εδώ και καιρό έψαχνα κι εγώ για βάσεις. Λογω του όχι και μεγάλου δωματίου που χρησιμοποιώ για ηχογραφήσεις, δεν μπορούσα να πάρω τις βάσεις των 90cm και να τις τοποθετήσω δίπλα από το γραφείο, γιατί έτσι μεγάλωνε το τρίγωνο (ευτυχώς όχι των Βερμούδων!!!) και η θέση ακρόασης δεν δημιουργούσε πλεον ισοσκελές τριγωνο.

          Να μην τα πολυλογώ λοιπόν, η μόνη λύση ήταν οι βάσεις πάνω στο γραφείο. Ψάχνω από εδώ, ψάχνω από εκεί, πουθενά βάσεις ύψους 20cm, και τώρα; Η απόφαση ήρθε αστραπιαία! ΘΑ ΤΙΣ ΦΤΙΑΞΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!! Με λίγο σερφάρισμα σε διάφορα διεθνή forum, πήρα καποιες ιδέες και ιδού, φτιάχτηκαν στα μέτρα μου! Sorry για την ποιότητα των φωτό, αλλά τραβήχτηκαν από το κινητό μου στα γρήγορα και αφού τις τελείωσα.

        Το ζεύγος δεν μου κόστησε πάνω από 20¤, και μπορώ να πω πως με την τοποθέτηση pads και ακίδων, το ηχητικό αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό. Στη συνέχεια θα παραθέσω στα specs

Στα παρακάτω links οι φωτo

....

1117340

1117339

1117336

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς! Μάλλον κάτι έκανα λάθος γράφοντας το μήνυμα...

 

www.savefile.com/files/1117336

www.savefile.com/files/1117339

www.savefile.com/files/1117340

 

Πρέπει λίγο να εξοικειωθώ με το ανέβασμα των φωτό.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και η ιδέα δεν ήταν δικιά μου, και επειδή πρέπει να δίνουμε συγχαρητήρια σε αυτούς που τα αξίζουν, σας παραθέτω το link από όπου πήρα τις ιδέες.

 

http://forum.studiotips.com/viewtopic.php?t=2740&postdays=0&postorder=asc&highlight=diy+monitor+stands&start=0

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Για να μην τρέχετε να ανοίγετε τα links, αυτές εδώ είναι: :)

 

 

 

(και ναι παιδιά, με αυτό το thread ξεκίνησα τον Οκτώβρη στο ΝΟΙΖ.gr!!!)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπράβο ρε μάστορα, μ έβαλες σε σκέψεις να κάνω κι εγώ κάτι γιατί έχω τα ίδια ηχεία και θέλω να τα βγάλω από το γραφείο

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε kontras,

 

αλλά πίστεψέ με, δεν ήταν καθόλου δύσκολο...

 

Αν θές, μπορώ να γράψω ακριβώς τις λεπτομέρειες, τις διαστάσεις και τι χρησιμοποίησα.

 

 

 

Θα μαζέψω τα στοιχεία και θα τα παραθέσω...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν θές, μπορώ να γράψω ακριβώς τις λεπτομέρειες, τις διαστάσεις και τι χρησιμοποίησα.

 

Θα μαζέψω τα στοιχεία και θα τα παραθέσω...

Θα ήμουν και εγώ υπόχρεος αν τα παραθέσεις... έχω τα ίδια ηχεία και το ίδιο πρόβλημα τοποθέτησης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ΠΡΟΣΟΧΗ! Πάρτε όλα τα μέτρα ατομικής προστασίας!! Αν δεν μπορείτε να κάνετε την κατασκευή από μόνοι σας απευθυνθείτε σε κάποιον έμπειρο για την πρόληψη ατυχημάτων!!!  Ο συγγραφέας δεν φέρει καμία ευθύνη για τυχόν πρόκληση βλαβών σε εσάς ή κάποιον τρίτο)

 

 

Σημ.:

α)Στη θέση που βρίσκομαι, το αυτί μου από το έδαφος απέχει περίπου 114εκ. (εκεί που πρέπει να βλέπει και το μπλε φωτάκι)

β) Το γραφείο μου έχει ύψος 74 εκ.

άρα 114-74= 40εκ η απόσταση από το γραφείο μέχρι το μπλε φωτάκι (που είναι και το κέντρο ανάμεσα στο woofer και tweeter)

γ) Από τα 40εκ μείον το ύψος των VL-X5 από τη βάση τους μέχρι το μπλε φωτάκι (που είναι ακριβώς 17 εκ.) μας κάνουν 23εκ περίπου.

 

Άρα, το ύψος των βάσεων έχει ως εξής:

1,5εκ η κάτω βάση + 1,5 η πάνω βάση +περίπου 20 εκ το μήκος των πλαστικών σωλήνων = 23εκ

 

 

Λοιπόν, τα υλικά:

 

1) 2 κομμάτια κόντρα πλακέ 40x30x1.5 (μ, π, υ) (για τα ισοσκελή τρίγωνα)

2) 1 κομμάτι κόντρα πλακέ 40x23 (για τις πάνω βάσεις, κόβοντάς τα στη μέση βγαίνουν 2 των 20πλάτος x 23βάθος)

3) πλαστικό σωλήνα αποχέτευσης πλάτους 4εκ, περίπου 1,20μ. (6 κομμάτια περίπου στα 20εκ= γύρω στο 1,20.- εγώ πήρα 1,50 για να έχω περιθώριο λάθους)

4)σεγα για ηλεκτρικό τρυπάνι που κόβει τα ξύλα σε δίσκους (αυτό επάνω του έχει διάφορα μεγέθη. Χρησιμοποίησα αυτό για 4εκ.)(ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ!!!)

5) 12 ξύλινους δίσκους που κόβονται με τη παραπάνω σέγα. (ένα κομμάτι ίδιου ξύλου κόντρα πλακέ παραπάνω χρειάστηκα για τους δίσκους)

6) Πριόνι για ξύλινες επιφάνειες (ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ!!!)

7) Κάμποσα καρφιά μήκους περίπου 2εκ

8 )Σφυρί (ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ!!!)

9) Ξυλόκολλα ταχείας πήξεως

10) ψιλό γυαλόχαρτο για να λειανθούν οι επιφάνειες

11) 1 Spray σε μαύρο χρώμα, ματ όχι γυαλιστερό (σαν και αυτά που βάφονται οι επιφάνειες των ψυγείων)

12) μολύβι-χάρακα-μοιρογνωμόνιο

 

 

Η διαδικασία:

 

1) Σχεδίασα 2 ισοσκελή τρίγωνα 30χ30χ30 εκ από τα υλικά Νο1. Σημείωσα με μολύβι κάθετες γραμμές από κάθε κορυφή προς την απέναντι πλευρά. Ήταν καλά υπολογισμένο το ισοσκελές τρίγωνο, και όλες οι γραμμές συναντήθηκαν στο κέντρο του τριγώνου.

Υπολόγισα περίπου 3 εκ από κάθε κορυφή και τράβηξα γραμμή παράλληλη προς την απέναντι πλευρά. Επίσης μέτρησα 7εκ περίπου από το κέντρο του τριγώνου προς τις γωνίες, και εκεί θα ήταν η θέση των σωλήνων.

2) Έκοψα με προσοχή αριστερά και δεξιά ακολουθώντας τις γραμμές που σχεδίασα έτσι ώστε να σχηματιστούν τα ισοσκελή τρίγωνα

3) έκοψα τις μύτες κάθε γωνίας στις παράλληλες γραμμές

4) έκοψα στη μέση το υλικό Νο2 έτσι ώστε να σχηματιστούν δυο 20χ23 κομμάτια (αν και το βάθος των ηχείων είναι πιο μεγάλο, προτίμησα να είναι λίγο πιο μικρά)

5) Λείανα με το γυαλόχαρτο τις επιφάνειες και τις γωνίες σε κάθε πλευρά

6)Έκοψα με τη σέγα τους 12 δίσκους από τα εναπομείναντα κομμάτια (ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΤΡΥΠΑΝΙΟΥ!!)

7)Επειδή έπρεπε να χωράνε ακριβώς οι δίσκοι μέσα στο σωλήνα αλλά με λίγη πίεση, και κάποιοι ήταν μεγαλύτεροι κατά την κοπή, τους μίκρυνα λειαίνοντας την περίμετρό τους, τρίβοντάς τους σε κομμάτι γυαλόχαρτου σε επίπεδη επιφάνεια.

8 )Κάρφωσα τους δίσκους ακριβώς στα σημεία που είχα σχεδιάσει ( η τρύπα που δημιουργήθηκε από τον οδηγό της σέγας κατά την κοπή, μου έδειχνε τη κουκκίδα που είχα σημειώσει στα ξύλα στο βήμα 1) βάζοντας πρώτα και λίγη ξυλόκολλα για να κολλήσουν καλά

9) Έκοψα κάθε σωλήνα στα 20εκ, και τους σφήνωσα, φροντίζοντας να είναι σε ορθή γωνία, στους δίσκους που είχα καρφώσει

προηγουμένως, βάζοντας πρώτα και λίγη ξυλόκολλα στην εσωτερική τους πλευρά( σε 1,5εκ βάθος-όσο είναι και το πάχος του ξύλου)

10)Σημάδεψα πού ακριβώς ακουμπούσαν οι σωλήνες στην πάνω πλευρά και κάρφωσα και κόλλησα αντίστοιχα και τους υπόλοιπους δίσκους σε αυτή.

11)Αφού στέγνωσε η κόλλα, γέμισα με άμμο τους σωλήνες, και τους χτύπησα στο έδαφος για να καθίσει και να συμπιεστεί η άμμος καλύτερα, φροντίζοντας να αφήσει μέχρι επάνω περιθώριο κάτι λιγότερο από 1,5 εκ.

12)Έβαλα ξυλόκολλα και στους πάνω δίσκους και τους σφήνωσα και αυτούς στους σωλήνες.

13)Χτυπώντας με το σφυρί την πάνω επιφάνεια, την ευθυγράμμισα έτσι ώστε να είναι παράλληλα με το τρίγωνο της βάσης.

14)Τις έβαψα με το σπρέι σε εξωτερικό χώρο.

15) Επειδή δεν ήθελα να ακουμπάνε οι βάσεις κατευθείαν πάνω στο γραφείο, έβαλα κάτι πλαστικά πατάκια, και κάτω από τα ηχεία έβαλα αυτά τα χνουδωτά τετράγωνα που βάζουμε κάτω από τα τραπέζια και καρέκλες για να μην χτυπάνε (αν και θα αγοράσω τα MoPAds της Auralex για να ακουμπάνε πάνω στις βάσεις.

 

 

 

Μην φανταστείτε πως το έκανα όλο αυτό σε μία μέρα, αλλά χωρίς άγχος, με προσοχή, υπομονή και πειραματισμούς που λέμε: "στη βράση κολλάει το σίδερο!!", έγινε όλο αυτό.-

 

 

Φιλικά  :)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου