Προς το περιεχόμενο

active/passive σε τι διαφέρουν?


elias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Elias,η μεγάλη διαφορά των μαγνητών είναι οτι οι μεν active χρησιμοποιούν μπαταρία για να λειτουργήσουν ενώ οι δε passive όχι.

Αυτό κάπως "χονδρικά" 8O .

Τώρα πιο "εξειδικευμένα" (αν και νομίζω οτι ο καταλληλότερος για αυτά ειναι ο SUPERFUNK) οι active μαγνήτες χρησιμοποιούν ένα εσωτερικό κύκλωμα προενίσχυσης σε αντίθεση με τους "απλούς" το οποίο δίνει boost στον ήχο γιαυτό και η μπαταρία,η οποία παίζει το ρόλο της τροφοδοσίας του όλου κυκλώματος.

Τώρα όσον αφορά την επιλογή,μάλλον "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα".

Προσωπικά είμαι οπαδός των passive.Θέμα ποιότητας δέν νομίζω να τίθεται γιατί ο μαγνήτης μόνος του δέν λέει κάτι...Εξαρτάται σε τι κιθάρα θα μπεί,τί ξύλα θα έχει η κιθάρα κτλ.

Το μόνο που δίνει μεγάλο (αλλα και πάλι εξαρτάται...) αβαντάζ είναι όπως προείπα οτι οι active μαγνήτες εχουν μεγαλύτερο (εως πολύ μεγαλύτερο) output gain (μεγαλύτερη ένταση στην έξοδο τους) έναντι των απλών μαγνητών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαλή αμα βάλω active μαγνήτες θα πρέπει να παίρνω μπαταρίες κάθε λίγο και λιγάκι?? μήπως θα πρέπει να λύνω όλη την κιθάρα κιόλας για να τις αλλάξω? πόσο κρατανε αυτές οι μπαταρίες και τι είδους είναι?....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Στάθης μια χαρά τα είπε :wink:

ναι,οι active μαγνήτες χρειάζονται μπαταρίες (κρατάνε ανάλογα με το μοντέλλο περίπου 500-1000 ώρες)

Οι μπαταρίες ενεργοποιούνταi με την εισαγωγή του βύσματος,όπως και στα πεταλάκια,οπότε δεν θα πρέπει να ξεχνάς "βυσματωμένη" την κιθάρα σου.

Οι active μαγνήτες έχουν σχεδόν μηδενικό θόρυβο & μπορούν λόγω του "προενισχυμένου" σηματός τους να οδηγησουν μεγάλες σειρές απο εφέ καθώς και πολύ μακριά καλώδια.

Ο ήχος τους είναι όμως λίγο "ψυχρός" για κάποιους οπαδούς του vintage ήχου & πάλι όμως είναι σχετικό με τα γούστα του καθενός (π.χ. ο Gilmour active μαγνήτες χρησιμοποιει & μόνο ψυχρός δεν είναι ο ήχος του :wink: )

οι γνωστότεροι active μαγνήτες είναι οι EMG.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω το σετ του David Gilmour (EMG DG-20) στην Strat μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μονο ψυχρός δεν είναι ο ήχος τους, δεν έχουν καθόλου θόρυβο με τα φώτα, δίνουν τεράστια ποικιλία απο ηχοχρώματα και το volume ακούει σχεδόν μέχρι το 1. Τα δύο EQ (SPC & EXG) που συνοδεύουν το σετ είναι must. Μπαταρία αλλάζω μια ή δύο φορές τον χρόνο (και ξεχνάω την κιθάρα στο καλώδιο κάποιες φορές). Επίσης έχω διαπιστώσει ότι παίζουν πολύ καλά με τους modeling προενισχυτές (βλέπε Roland/Boss/Vox), ίσως επειδή δίνουν πολυ σταθερό σήμα.

 

Νομίζω ότι ο μονος τρόπος να δεί κανείς αν του αρέσουν είναι να τους βάλει για κανένα εξάμηνο και να τους δοκιμάσει σε διάφορες συνθήκες. Στην αρχή με ξένισαν και ήθελα να τους πουλήσω. Ευτυχώς που δεν το έκανα τελικά.

 

Για την αλλαγή της μπαταρίας απλώς βγάζεις το pickguard σε κάποια αλλαγή χορδών. Εχω αλλαξει μπαταρία και χωρίς να βγάλω τις χορδες, απλώς τις ξεκούρδισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα δίλημμα τον τελευταίο καιρο με τους μαγνήτες....αυτό που θέλω είναι να έχω ωραία καθαρά για να μπορώ να παίζω αρπίσματα να κρατάω ακόρντα να σολάρω χωρίς παραμόρφωση σε τζάζ ή blues κομμάτια αλλα απο την άλλη θέλω και όταν μου τη βαράει να παίζω thrash metal...Το πρώτο όμως το θεωρώ πιο σημαντικό απο το δεύτερο. Είχα καταλήξει στους seymour duncan SH5 custom kai SH jazz μετά απο κουβέντα εδώ στο noiz αλλα τώρα που που έμαθα και τι παίζει με τους active μου μπήκαν ιδέες για τους emg 81 kai emg 60. Ξέρω οτι αυτοί οι μαγνήτες είναι heavymetalάδικοι και ίσως δεν έχουν καλά καθαρά.. αλλα μπορεί και να μου κάνουν...μου αρέσει ο ήχος που έχουν οι metallica όταν σε μερικά σημεία παίζουν χώρίς παραμόρφωση..δεν έχω ιδέα ούτε για τους μεν ούτε για τους δε....η κιθάρα μου είναι gibson les pul gothic...καμιά γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τον 89 θα μπορούσες να δείς. Είναι διπλός μαγνήτης single coil & humbucker.

 

Πάντως αν η κιθάρα μου δεν είχε τα 2 EQ ίσως να μην είχα εκτιμήσει τόσο αυτούς τους μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου