Προς το περιεχόμενο

Διαφορές p και j bass


creep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι ερασοτεχνης κιθαριστας.. θ αμπορουσε να μου εξηγησει καποιος την διαφορα μεταξυ p-Bass και j-Bass???? η να με παραπεμψει σε καποιο link???

ευχαριστω εκ των πρωτερον!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.sweetwater.com/shop/bass-guitars/bass-guitars/buying-guide.php#4

 

To wikipedia γράφει:

 

The Jazz Bass (or J-Bass) was the second model of electric bass guitar created by Leo Fender. The bass is distinct from the Precision Bass in that its tone is brighter and richer in the midrange with less emphasis on the fundamental harmonic. Because of this, many bass players who want to be more "forward" in the mix (including smaller bands such as power trios) prefer the Jazz Bass.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 δε θα με χαλούσαν..Έχω ήδη ερωτευτεί ένα P-bass το οποίο είναι στα προσεχώς..  :D

Η ουσιαστικότερη διαφορά τους είναι οτι το P-bass έχει ένα ελαφρώς πιο "μπάσο" προσανατολισμό,είναι πιο "ογκόλιθος", ενώ το j-bass ενδείκνυται περισσότερο για πιο σολιστικά παιξίματα.

Αλλά ως γνωστόν, ο ήχος είναι στα δάχτυλα.. :o

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης το jazz ταιριάζει για πιο jazz και funky παίξιμο, ενώ το precision με σαφώς πιο "βρώμικο" και "άμεσο" (δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.... ::) :D ;D ;D) ήχο πάει σε πιο ροκ μονοπάτια....(πςςςςςς πώς τα λέω ο π*****ς 8))

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε ένα μαγαζί ή σε ένα στούντιο που νοικιάζουν όργανα και άκουσέ τα. Ισως έτσι βοηθηθείς. Το jazz bass έχει το πλεονέκτημα των διαφορετικών ήχων ενώ με το precicion οι επιλογές είναι λίγες. Μπορείς ακόμα να ακούσεις και δουλειές από μπασίστες που παίζουν με αυτά τα δυο όργανα.

THE WORLD IS A VAMPIRE....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου