Προς το περιεχόμενο

ταυρακι με καμια 500 ευρωπουλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα παιδια. εχω εναν φιλο που θελει να αγορασει ενα ταυρακι (θα ειναι η πρωτη του κιθαρα) και θελει να ξοδεψει γυρω στα 400 με 500 ευρω. σε τι μαρκες να κινηθει? epiphone? υπαρχουν αλλες που προσφερουν το συγκεκριμμενο μοντελο σε αυτην την τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ είχα μια τρέλα με το ταυράκι, και αγόρασα ένα samick απο Νάκα, γύρω στα 300€. Είναι καλό κατασκευαστικά, με Seymor Duncan μαγνήτες, και καλό ήχο. Γενικά είναι ότι πρέπει για τα λέφτα του.

 

 

Υ.Γ: Τελικά το γύρισα στα πλήκτρα!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ: Τελικά το γύρισα στα πλήκτρα!!!!!!!

 

Αυτό παθαίνει όποιος παίρνει samick από τον Νακα... :D :D :D :D :D :D :D :D

 

Πλακα κανω εννοείται...

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα παιδια. εχω εναν φιλο που θελει να αγορασει ενα ταυρακι (θα ειναι η πρωτη του κιθαρα) και θελει να ξοδεψει γυρω στα 400 με 500 ευρω. σε τι μαρκες να κινηθει? epiphone? υπαρχουν αλλες που προσφερουν το συγκεκριμμενο μοντελο σε αυτην την τιμη?

 

Σε αυτά τα λεφτά, η καλύτερη επιλογή είναι ένα μεταχειρισμένο gibson sg faded.

Με λίγα παραπάνω, tokai sg75 ή sg100

Με λίγα παραπάνω, gibson sg standard

Με λίγα παραπάνω, gibson sg 61 reissue

Ε μετά ξεφεύγουμε πάαρα πολύ (custom, supreme κλπ κλπ)

 

Αναφέρομαι μόνο σε πράγματα που μπορεί να βρει να δοκιμάσει στην Ελλάδα.

Καλά και τα edwards, όπως και τα greco, και τα burny, αλλά θα πάρει γουρούνι στο σακί μέσω internet μόνο.

 

Τέλος να πούμε ότι υπάρχει και η viper από ltd. Προσωπικά μου προκαλεί αλλεργίες όταν τη βλέπω, αλλά γούστα είναι αυτα!

Θεωρείται καλή περίπτωση για τα λεφτά της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα παιδια. εχω εναν φιλο που θελει να αγορασει ενα ταυρακι (θα ειναι η πρωτη του κιθαρα) και θελει να ξοδεψει γυρω στα 400 με 500 ευρω. σε τι μαρκες να κινηθει? epiphone? υπαρχουν αλλες που προσφερουν το συγκεκριμμενο μοντελο σε αυτην την τιμη?

 

Για τον φίλο σου που θα είναι η πρώτη του κιθάρα και θέλει να δώσει γύρω στα 400 ευρώ, πες του να ακούσει σε διάφορα μαγαζιά μερικές Epiphone G-400 και ιδίως την Vintage έκδοση (δυστυχώς πλέον δεν υπάρχουν οι απίστευτες Elitist... :-[) που είναι μέσα στα χρήματά του, άψογες πλέον κατασκευαστικά και σε λίγο καιρό όταν οι απαιτήσεις του λογικά θα μεγαλώσουν, με όχι πολλά χρήματα βάζει Gibson μαγνήτες και τότε απλά καμία SG Faded ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

 

Αν μπορέσει να βρει καμία Tokai να ακούσει σε μαγαζί να τις έχει υπ'όψιν...είναι συνήθως πολύ καλά όργανα, (νομίζω τα δύο φθηνότερα μοντέλα της η SG-38 και η SG-50 παίζουν και στην Ελλάδα και είναι γύρω στα 400-500 ευρώ) καλές κατασκευές (Japan) οπότε ίσως στο μέλλον αλλάξει μαγνήτες...και φυσικά πάλι δεν τίθεται θέμα περί SG Faded (και ειδικά μεταχειρισμένου... :o :o )

 

Και βέβαια μάλλον δεν υπάρχει λόγος να πούμε για SG Standard ή '61 RI μιας και αυτές είναι και στην ευρωπαική αγορά πάνω από τα 1200 ευρώ και υποτίθεται εδώ βάζουμε ταβάνι στα 500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα παιδια. εχω εναν φιλο που θελει να αγορασει ενα ταυρακι (θα ειναι η πρωτη του κιθαρα) και θελει να ξοδεψει γυρω στα 400 με 500 ευρω. σε τι μαρκες να κινηθει? epiphone? υπαρχουν αλλες που προσφερουν το συγκεκριμμενο μοντελο σε αυτην την τιμη?

 

Για τον φίλο σου που θα είναι η πρώτη του κιθάρα και θέλει να δώσει γύρω στα 400 ευρώ, πες του να ακούσει σε διάφορα μαγαζιά μερικές Epiphone G-400 και ιδίως την Vintage έκδοση (δυστυχώς πλέον δεν υπάρχουν οι απίστευτες Elitist... :-[) που είναι μέσα στα χρήματά του, άψογες πλέον κατασκευαστικά και σε λίγο καιρό όταν οι απαιτήσεις του λογικά θα μεγαλώσουν, με όχι πολλά χρήματα βάζει Gibson μαγνήτες και τότε απλά καμία SG Faded ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

 

Αν μπορέσει να βρει καμία Tokai να ακούσει σε μαγαζί να τις έχει υπ'όψιν...είναι συνήθως πολύ καλά όργανα, (νομίζω τα δύο φθηνότερα μοντέλα της η SG-38 και η SG-50 παίζουν και στην Ελλάδα και είναι γύρω στα 400-500 ευρώ) καλές κατασκευές (Japan) οπότε ίσως στο μέλλον αλλάξει μαγνήτες...και φυσικά πάλι δεν τίθεται θέμα περί SG Faded (και ειδικά μεταχειρισμένου... :o :o )

 

Και βέβαια μάλλον δεν υπάρχει λόγος να πούμε για SG Standard ή '61 RI μιας και αυτές είναι και στην ευρωπαική αγορά πάνω από τα 1200 ευρώ και υποτίθεται εδώ βάζουμε ταβάνι στα 500.

 

Καλό είναι να υπάρχουν αντίθετες απόψεις...

Έχω sg faded και sg 61 RI.

Έχω παίξει και με epiphone sg400.

Η δικιά μου άποψη, βάσει της δικής μου προσωπικής εμπειρίας πάντα, είναι να πάει προς sg faded κατάσταση.

Εκτός από τους απαράδεκτους μαγνήτες, τα μετριότατα ηλεκτρικά, τα προχειροβαλμένα τάστα, τα τσίγκινα hardware, γενικά όπου και να την έπιανα, η epiphone δε μ'άρεσε καθόλου. Την elitist άστην, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Και ας μην πάμε στη λογική της αναβάθμισης μαγνητών, διότι με 1 (όχι 2) αλλαγμένο μαγνήτη (τον bridge) και ένα pickup ring (για να ρυθμίσεις το angle, μόνιμο πρόβλημα στα sg από standard και κάτω), το sg special γίνεται για πλάκα ηχητικά ισάξιο του standard.

Και ας μη μιλήσουμε για τη μεταπωλητική αξία... Που ενδεχομένως δεν είναι καν το ζητούμενο εδώ.

 

OK, το 61RI απλά το ανέφερα, δεν εννοούσα να κοιτάξει προς τα κει.... ;D

 

Επίσης, τα tokai sg38 και sg40 είναι korea/china.

Εγώ μιλούσα για μεταχειρισμένο sg75 και πάνω που είναι japan, και που συγκρίνεται με sg standard πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να υπάρχουν αντίθετες απόψεις...

Έχω sg faded και sg 61 RI.

Έχω παίξει και με epiphone sg400.

Η δικιά μου άποψη, βάσει της δικής μου προσωπικής εμπειρίας πάντα, είναι να πάει προς sg faded κατάσταση.

Εκτός από τους απαράδεκτους μαγνήτες, τα μετριότατα ηλεκτρικά, τα προχειροβαλμένα τάστα, τα τσίγκινα hardware, γενικά όπου και να την έπιανα, η epiphone δε μ'άρεσε καθόλου.

 

Επίσης, τα tokai sg38 και sg40 είναι korea/china.

Εγώ μιλούσα για μεταχειρισμένο sg75 και πάνω που είναι japan, και που συγκρίνεται με sg standard πια

 

Αν μιλάς για G-400 πριν το 2004 δεν έχω άποψη...αλλά αν μιλάμε για μοντέλα κατασκευής 2005 και έπειτα απορώ για το τσίγκινο hardware  :o  :o, τα προχειροβαλμένα τάστα (έχω κι εγώ παράδειγμα από SG Faded που είχε fret buzz όσο και αν προσπαθούσες να την σετάρεις...) και τους απαράδεκτους όπως λες μαγνήτες (που επίσης τους είδα να γράφουν με σε ένα JCM900 και 4-5 καλά πετάλια ένα ολόκληρο album σχεδόν χωρίς equalizing στο post-production).

 

Όσο για το Korea ή το China δεν λέει τίποτα από μόνο του...γιατί δεν είναι μια και δύο μόνο οι USA made Gibson και Fender που έχω δει να μην την παλεύουν.

 

Σωστά βάζεις ως critical point στην ποιότητα την SG Standard. Γιατί ουσιαστικά από εκεί και πάνω δεν υπάρχει σύγκριση με εναλλακτικές λύσεις και η Gibson είναι μονόδρομος. Αυτό όμως είναι 2-3 φορές τα χρήματα που υποτίθεται ότι έχουμε ως βάση στην συζήτηση. Και σε φθηνότερες λύσεις δυστυχώς η Gibson όχι μόνο δεν είναι μονόδρομος, αλλά για μένα τουλάχιστον είναι η τελευταία λύση...

Μην ξεχνάς πως δεν μιλάμε για την καλύτερη SG-style κιθάρα που μπορεί να βρει κανείς...αλλά για την καλύτερη σε συγκριμένο και χαμηλό budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ: Τελικά το γύρισα στα πλήκτρα!!!!!!!

 

Αυτό παθαίνει όποιος παίρνει samick από τον Νακα... :D :D :D :D :D :D :D :D

 

Πλακα κανω εννοείται...

 

Εγώ πήρα Samick απο τον Νάκα φεύγοντας απο πλήκτρα ;D ;D

 

Εγώ θα την πρότεινα αυτήν πάντως μια και αναφέρατε τις Viper

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_viper200fm_stbc_egitarre.htm

 

Για τα λεφτά της τα specs της είναι πάρα πολύ καλά.Set neck, XJ τάστα πολύ άνετο μανίκι(απο προςωπική εμπειρία) κλπ κλπ

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου