Προς το περιεχόμενο

Bfd, ZDrummer ή XLN Addictive Drums:


papaki23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

addictive με διαφορά.

 

+10000

 

τα ανακάλυψα πρόσφατα και εχω πάθει την πλάκα μου. Απλώς τέλεια και πλήρως παραμετροποιήσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ήμουν υπερ των addictive αλλά ολοι μου λένε για τα bfd, ειπα να τα δοκιμάσω αλλά τα ετοιμα midi που εχουν μου φαίνονται άκυρα.. Θα ήθελα να χώσουμε εδώ presets των προγραμμάτων αυτών που φτιάξαμε οι ίδιοι και να πουμε και τι αλλο εξτρα κάναμε (πχ κομπρεσορα στο ταμπουρο χώρια και πάει λέγοντας)..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε grooves για το bfd πείτε μου που να τα ανεβάσω.Απ ότι θυμάμαι και απο μόνο του έχει πολύ πράμα αυτό.

Τα addictive έχω μια εκδοση και έκανα ένα κομμάτι με αυτά.Ωραία είναι αλλά σαν τα bfd και τα packs που έχουν δε νομίζω να είναι.Όπως επίσης και τα EZDrummer έχουν πολλά packs.Αυτό είναι καλό γιατί πιάνεις τον ήχο που θές με το εκάστοτε  addon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

        Αρχικά αγόρασα τα BFD τα οποία είναι μαμάτα(τα samples πραγματικά αν αρχίζεις να παίζεις με το midi keyboard νομίζεις ότι έχεις μεταμορφωθεί σε drummer-και οι γύρω σου ψάχνουν τα drums).Ασχολήθηκα μαζί τους γύρω στον 1,5 χρόνο ψάχνοντας τον ήχο μου.Όμως επειδή ούτε ηχολήπτης είμαι δυστυχώς,ούτε υπομόνή έχω,ούτε κανένα μηχάνημα στιβαρό διαθέτω δεν κατορθωσα ποτέ να πετύχω το επιθυμητό.

(Να φορτώνεις τώρα στο cubase τα Multiple outs και να ψάχνεις με τις ώρες τους κομπρέσσορες,τα limiters,eq και τα λοιπά είναι λίγο μανίκι-π.χ εκεί που έχεις φτιάξει το ταμπούρο χαλάει η μπότα).

Και φυσικά αυτό έχει να κάνει με το ότι είναι σαν να έχεις αγοράσει drums,mics(πανάκριβα) και προσπαθείς να φτιάξεις τον ήχο σου.Φυσικά αν διαθέτεις χρήματα μπορείς να αγοράσεις τα expansion packs και να να είσαι πιο κοντά στον ήχο που θέλεις(π.χ εγώ που ήθελα πιο μοντέρνο rock ήχο θα μπορόυσα να αγοράσω τα 32gb του Baresi"Evil Drums" που ακούγονται θεσπέσια-και να τον ψοφήσω εντελώς τον υπολογιστή μου-άλλος για πιο jazze φάση αγοράζει το xl pack κ.ο.κ)

Η αλήθεια έιναι ότι μπορείς να τα "κουρδίσεις" να τα περάσεις σε κανάλια του DAW σου,να ρυθμίσεις την ισχύ των κτυπημάτων,να  τα tweekάρεις(πως λέγεται τώρα αυτό στα ελληνικά;) και σιγά σιγά με πολύ υπομόνή,πολλα εφφε και επεξεργαστική ισχυ να φτιάξεις πολύ μα πολύ "δυνατά" drums.Με το interface όμως του bfd από μόνο του θα καταφέρεις πιστεύω μόνο ένα πιο jazz funk ήχο.

Οι preset ρυθμοι του bfd είναι πραγματικά παιγμένοι από ανθρώπους χταπόδια-έιναι ο μόνος τρόπος να καρφωθείς ότι χρησιμοποιείς drum module στη δουλειά σου,αλλά νομίζω δεν στηρίζεται μια δουλειά σε έτοιμα preset μόνο,οπότε δεν το θεωρώ μείον.Στα εξαιρετικά στοιχεία του bfd θα ήθελα να προσθέσω το πολύ καλό humanizer που διαθέτει όχι μόνο στους ρυθμούς αλλά και όταν παίζεις εσύ απο το midi clavie σου.

Σύντομα έρχεται το bfd 2,για να δούμε(150e για τους κατόχους του bfd v1.5)

 

     Στη συνέχεια βρήκα ένα φίλο που είχε κάνει συλλογή από ezdrummer και xpansion packs(είχε τo drum kit from hell καθώς και το vintage,έτσι νομίζω λέγεται).Περίπου ίδια φιλοσοφία με το bfd είδα στο στήσιμο του ezdrummer,με τη διαφορά(σημαντική) ότι τον ήχο των drums εδώ μπορείς ελάχιστα να τον πειράξεις μέσα από το πρόγραμμα.Ότι πήρες πήρες.Το ezdrummer σαν set μου φάνηκε εξαιρετικό,τα drums εδώ είναι ήδη ψιλοεπεξεργασμένα αλλά δεν έχεις και πάρα πολλές επιλογές-σε αριθμό κρουστών γιατί δεν γίνεται να προσθέσεις κάποιο άλλο π.χ ταμπούρο από το dkfh.Κάθε xpansion pack είναι compact,δεν μπορείς να τα μπλέξεις μεταξύ τους χωρίς να ανοίξεις και δεύτερο ezdrummer(δηλαδη blow up your ram).Το μεγάλο πλεονέκτημα του ezdrummer είναι τα καταπληκτικά midi presets και το αρκετά καλό humanize που έχει.Η αλήθεια έιναι ότι μπορείς να βάλεις έυκολα και γρήγορα ένα drum track στη παραγωγή σου σε λίγα κιόλας λεπτά χωρίς πολλά πολλά.Σύντομα όμως θα ανακαλύψεις ότι όταν θες να φτιάξεις δικό σου ήχο τα ezdrummer δε θα σε βοηθήσουν πολύ.Προσωπικά δεν μου άρεσε ο ήχος του ezdrummer,όλα καλά αλλά το hi-hat μου φαίνεται...πως να το πώ θολό(κι αν δεν κάνω λάθος το hat κάνει τη διαφορά) ενώ του bfd τα hat τα θεωρώ κορυφαία και με καλό προγραμματισμό μόνο drummer θα καταλάβει κάτι ύποπτο στο drum track σου.Τώρα όσον αφορά τα xpansion pack:τα drumkit from hell μπορεί σε πολλούς να αρέσουν,αλλά προσωπική μου άποψη:τόσο πριμαριστά ταμπούρα σε heavy metal,μάλλον μόνο σε κάτι black death συγκροτήματα θα βρείς(και θα έιναι και drum machine).Το vintage όμως είναι πολύ αξιόλογο ηχητικά.

 

        Και τελικά έφτασε η μεγάλη στιγμή...XLN Audio Αddictive Drums.To πακέτο του υποτίθεται ότι τα έχει όλα σε ένα και η υπόθεση αυτή δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα.Σαν sampler έχει μία (όχι και τεράστια) ποικιλία από drums τα οποία όμως μπορείς να τα κάνεις ότι θέλεις χωρίς να χρησιμοποιήσεις εξωτερικά plug-ins.Σε κάθε slot υπάρχει compressor,eq,saturation ενώ υπάρχουν "onboard" και δύο reverb με αρκετές παραμέτρους τα οποία μπορείς να τα αναθέσεις σε όποιο slot θέλεις σε όποιο ποσοστό θέλεις.Επίσης μπορείς να "παραμορφώσεις" τον ήχο κάθε slot για πιο industrial καταστάσεις.Με λίγα λόγια ξοδεύεις λίγο χρόνο να πετύχεις περίπου τον ήχο που επιθυμείς είτε από ένα set ανεπεξεργαστο είτε από μία σειρά preset που υπάρχουν και voila!!!!Το σώζεις σαν αρχείο και όποτε το θελήσεις με ένα κλικ έιναι ακριβώς όπως το έφτιαξες και πάλι μπροστά σου.(αυτό πάντως δε σημαίνει ότι δε χρειάζεται αρκετή εργασία-ειδικά αν δε γνωρίζεις από ηχοληψία όπως εγώ).Κυριολεκτικά οι συνδυασμοί είναι άπειροι.(υπάρχει και η δυνατότητα για multiple output στο DAW σου)

Σαν samples η ποιότητά τους είναι αρκετά ικανοποιητική για τα αυτιά μου με μερικές καινοτομίες(όπως ο ήχος του παιξίματος του hat κοντά στο κέντρο που ακούγεται σαν bell-ξέρεις αυτό το "τσιγκ" ή οι ήχοι rim-stick στα tom που εμένα με ενθουσιάζουν).Eκτός από τα snare,toms,kicks και τα πιάτα(hihat,crash,ride,splash,china)έχουν αρκετές δυναμικές στα velocity τους ενω υπάρχουν και δύο cowbells.

Οι preset midi ρυθμοί έιναι αρκετά καλόι και αληθοφανείς(κάποιοι όχι και τόσο).Οσον άφορά την ποικιλία τους:παρόλο που η Xln Audio μιλάει για 3000 midi ρυθμούς,ένα τεράστιο ποσοστό αυτών δεν είναι παρά μικρές παραλλαγές σε καμμιά 50αριά βασικούς ρυθμούς 3/4,6/8,jazz,rock,punk steady beat,disco και hard rock με μεγαλύτερη ποικιλία στα fills.(Νομίζω ότι σ'αυτό το σημείο το ezdrummer υπερτερεί).

Μειονεκτηματα η παντελής έλλειψη humanizing-ενώ στα preset oι εντάσεις ποικίλουν-αν θελήσεις να προγραμματίσεις με ποντίκι έναν ρυθμό θα πρέπει να αλλάζεις μόνος σου τις εντάσεις σε κάθε midi νότα(εμένα δεν με χαλάει καθόλου αυτό!!!!).

Με δισταγμό παρήγγειλα και απέκτησα τα Addictive και το αποτέλεσμα με δικαίωσε πλήρως...δεν ξέρω για εσάς αλλά το να μπορώ να μην χρειάζεται να τρώω εκατό ώρες για να φτιάξω ήχο αλλά να μπορώ να κάνω και αλλαγές χωρίς να κρεμάσει εντελώς το σύστημα πάνω στη μίξη το θεωρώ πολύ σημαντικό.Στο κάτω κάτω η μουσική είναι και πειραματισμός αλλά καμμιά φορα το πολύ πείραμα μπλοκάρει τη δημιουργία

 

οπότε ασυζητητί

 

XLN Αudio Addictive δαγκωτό!

 

εντάξει το παρατράβηξα λίγο... αλλά το παιδί ρώτησε γιατί!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον φίλο από πάνω! Τα έχω δοκιμάσει και τα 3. Η αλήθεια είναι πως το bfd είναι το πιο αληθοφανές, αλλά πρέπει να είσαι ηχολήπτης για να καταφέρεις κάτι και πρέπει να δουλέψεις με τις μέρες!!!

 

Το ezdrummer είναι ότι πρέπει για γρήγορες δουλειές και για αυτούς που έχουν λίγη πείρα, γιατί ο ήχος είναι σχεδόν έτοιμος! Αλλά όντως και μένα τα hihat και γενικά τα πιατίνια με χαλάνε σε αυτό συν το ότι έχει πολύ περιορισμένες επιλογές, για το kit και για τις ρυθμίσεις.

 

Εγώ πάντως κατέληξα στα XLN γιατί πλησιάζουν πολύ τον αληθοφανή ήχο του bfd και έχεις όσες επιλογές χρειάζονται για έναν μέτριο ως απαιτητικό χρήστη. Έχεις πολλές επιλογές για να διαμορφώσεις το kit και πολλές παραμέτρους να πειράξεις! Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να χρησιμοποιείς ένα ειδικό drum map στο DAW σου (τουλάχιστον στο cubase για μένα) γιατί δεν λειτουργει με το general midi map και χρησιμοποιεί διαφορετικές εντολές για κάθε τύμπανο! Εγω αντιστοίχισα όλες τις εντολές στα σωστά τύμπανα, τουλάχιστον στα πιο βασικά, γιατί το xln έχει και άλλες εντολές π.χ για το πιο σημείο του τυμπάνου θα χτυπάει, ή για το πόσο δυνατά και πρέπει για να τα χρησιμοποιήσεις να τα βάλεις σε θέσεις άλλων τυμπάνων του gm (που δεν θα τα χρησιμοποιήσεις εξ άλλου γιατί δεν υπάρχουν στο xln) Δεν ξέρω αν με καταλάβατε, τα είπα λίγο μπερδεμένα...  :-\

Όποιος θέλει πάντως το file, σε format drm (cubase drum map) μπορώ να του το στείλω! Απλά πας στο cubase εκεί που λέει drum map και βάζεις αυτο και είσαι έτοιμος!  ;)

 

Επίσης σκέφτηκα, μιας και χρησιμοποιούμε αρκετοί το xln, να μοιραστούμε τους ήχους μας, κι έτσι να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον και να πάρουμε νέες ιδέες και εμπνεύσεις για να φτιάξουμε καλύτερους και πιο πρωτότυπους ήχους! Πείτε μου τη γνώμη σας...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όποιος θέλει πάντως το file, σε format drm (cubase drum map) μπορώ να του το στείλω! Απλά πας στο cubase εκεί που λέει drum map και βάζεις αυτο και είσαι έτοιμος!  ;)

 

 

Aν μπορεις στειλε μια το αρχειακι :) :-*

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου