Προς το περιεχόμενο

Bfd, ZDrummer ή XLN Addictive Drums:


papaki23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι! Με cubase drum map GM-AD το οποιο κατεβαζεις απο αυτο  το link

και εισαι οk νομιζω(εαν κανω λαθος διωρθωστε με)

http://translate.google.com/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.xlnaudio.com/index.php%3Fpage%3Duserarea%26u_page%3Duser_downloads&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dxln%2Baddictive%2Bdrums%2Bkeymap%2B%26hl%3Del

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλώ, αν δεν βαριέται κάποιος ας πει πως ακριβώς χρησιμοποιούμε αυτό το αρχείο και ποια η λειθτουργία του. Τι ακριβώς πειλέγουμε μέσα στο cubase και απο που; Βάζει τα σωστά όργανα (πχ. ταμπουρο) στο σωστό midi χτύπημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα drum maps του bfd δεν είναι general midi maps,έχουν κάποιες αρκετές διαφορές(ειδικά στα toms και τα hat),αρχικα μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις τα drum maps ad_to_gm και τα υπόλοιπα χειρωνακτικά(select-transpose)

 

Στο midi track του cubase αριστερά,κάτω από τα assignments(πάνω από τα track properties) για τo

midi in-out,ch,bank-prog-

υπάρχει μία γραμμή που γράφει maps:no drum maps,δεξί κλικ και επιλέγουμε Drum Map Setup....

Στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγουμε Load και αναζητούμε πού έχουμε σώσει το drum map κι εν συνεχεία επιλέγουμε Assign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα!

Στη λίστα των "Bfd, ZDrummer ή XLN Addictive Drums", γιατί δεν προσθέτουμε και τα "PROPELLERHEAD REASON DRUM KITS 2.0"; Αν και δεν έχω δοκιμάσει καθόλου τα τρία πρώτα, εγω δουλεύω του Reason για κανένα χρόνο τώρα, και μπορώ να πω πως:

 

1.από styles, καλύπτουν πολύ μεγάλη γκάμα,

2.είναι και σε 24bit ανάλυση,

3.σου προσφέρουν τεράστια δυνατότητα παραμετροποίησης των ήχων,

4.έχει έτοιμα σε mixer μέσω του combinator όλα τα κανάλια "overheads, ambient, κτλ" που μπορείς εύκολα να επεξεργαστείς,

5.Αν δεν "σηκώνει" ο υπολογιστής σου το παραπάνω 4. , σου περνάει σε "stereo mix" τα samples, και ησυχάζεις,

6.Έχει έτοιμα σε midi παιγμένα περάσματα,

7.μέσω ReWire στο Cubase μπορείς εύκολα να τα χειριστείς,

8.το κόστος είναι 109ευρώ στο Θωμά.

 

Και για να σας προλάβω :), δεν έχω κάποια εμμονή με τα όργανα του Reason, απλά αν βρω ένα εργαλείο που πιστεύω πως κάνει πολύ καλά την δουλειά του, προσπαθώ να το μάθω καλά και να προχωρήσω πλεόν στο ΤΙ;; θα γράψω και όχι ΜΕ ΤΙ;; θα το γράψω.  ;)

 

Το πιο σημαντικό, ισως να μην είναι τελικά αν θα παίξεις με Bfd, ZDrummer ή XLN Addictive Drums ή Reason drum kits, αλλά αν ασχοληθείς με το φοβερό "Logic editor" για midi στο Cubase π.χ., κανείς δεν θα καταλάβει ότι όντως είναι παιγμένα, αλλά samples.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω κάποια εμμονή με τα όργανα του Reason, απλά αν βρω ένα εργαλείο που πιστεύω πως κάνει πολύ καλά την δουλειά του, προσπαθώ να το μάθω καλά και να προχωρήσω πλεόν στο ΤΙ;; θα γράψω και όχι ΜΕ ΤΙ;; θα το γράψω.  ;)

Αααααααακριβώς!Νομίζω ότι ο καθένας με τα εργαλεία που διαθέτει μπορεί να κάνει πραγματικά θαύματα όταν μάθει να τα χρησιμοποιεί στο έπακρο και καταλάβει τη φιλοσοφία τους(ώστε εν συνεχεία να τους αλλάξει και τη φιλοσοφία και να την πρσαρμόσει στη δικιά του)

Προσωπικά έχω ακούσει κι από το Battery αλλά και από το Reason(χωρίς μάλιστα τα refills) κομμάτια στα οποία τα drums πραγματικά είναι το κάτι άλλο!

To Reason είναι πραγματικά πολύ βαρβάτο software με πάρα πάρα πολλές δυνατότητες άμα το ψάξεις(πλην audio recording) και με rewired στο cubase ή το sonar ή ναι ναι ακόμα και στο fruity μπορείς να σπείρεις πραγματικά.

 

Μόνη ένσταση για το post του Holystone:109 ευρω θα δώσεις εφόσον έχεις ήδη το Reason έτσι δεν είναι:απ'ότι γνωρίζω και μακάρι να κάνω λάθος τα refiils δεν ανοίγονται από άλλο sampler πλην των samplers του reason.Οπότε αν προσθέσουμε και το reason η τιμή πάει 399+109 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα drum maps του bfd δεν είναι general midi maps,έχουν κάποιες αρκετές διαφορές(ειδικά στα toms και τα hat),αρχικα μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις τα drum maps ad_to_gm και τα υπόλοιπα χειρωνακτικά(select-transpose)

 

Στο midi track του cubase αριστερά,κάτω από τα assignments(πάνω από τα track properties) για τo

midi in-out,ch,bank-prog-

υπάρχει μία γραμμή που γράφει maps:no drum maps,δεξί κλικ και επιλέγουμε Drum Map Setup....

Στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγουμε Load και αναζητούμε πού έχουμε σώσει το drum map κι εν συνεχεία επιλέγουμε Assign

 

Nα σαι καλά, θα την ψάξω, αυτο το assign δνε πάταγα... thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου