Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια Γενική σχετικά με home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια υπόλοιμα θα μου λείπουν δηλαδη? Επισης να προσθεσω πως σκοπευω να εχω την τελικη εξοδο του ηχου από την on board  καρτα μου και τα ηχεια που ηδη εχω απλα την εχωτερικη θα την εχω μονο ως  ενα interface γαι να συνδεω κιθαρα με pc. Γινεται αυτο ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν γίνεται να χρησιμοποιήσεις 2 κάρτες ήχου μαζί απροβλημάτιστα. Να προτιμήσεις την εξωτερική κάρτα και για τα ηχεία όχι μόνο για την αποφυγή προβλημάτων, αλλά γιατί σίγουρα θα έχεις πιο ποιοτικό ήχο.

 

Απο κει και πέρα σου λείπουν sequencers(cubase πχ), διάφορα vst (πληκτρα, ντραμς και ότι άλλο) και επίσης, αν βάζεις την κιθάρα καρφί στην κάρτα ήχου, χρειάζεσαι και κάποιο πρόγραμμα για αυτη την δουλειά (amplitube, guitar rig κλπ).

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό απλά. Το πρωτόκολλο asio δεν επιτρέπει σε 2 κάρτες να συνδεθούν μαζί στο ίδιο DAW. Βασικά μπορούν, αρκεί να είναι της ίδιας εταιρίας και φυσικά να είναι μεταξύ τους συμβατές. Με λίγα λόγια μόνο λίγες το κάνουν αυτό και συνήθως είναι και ακριβές.

Μια πλάγια λύση είναι να βάλεις το asio4all, να το ρυθμίσεις έτσι ώστε να παίρνει είσοδο από τη μια κάρτα και έξοδο από την άλλη, αλλά είναι μανούρα και συνήθως κρασάρει αν το κάνεις αυτό.

 

Τα υπόλοιπα που σου λείπουν είναι ηχεία για να συνδεθούν με την κάρτα (βασικά με το 5.1 μου σκάνε στο μυαλό κάτι creative φάση πράματα, που απλώς δεν κάνουν για αυτήν τη δουλειά) και φυσικά κάποιο πρόγραμμα (amplitube, guitar rig, ή τα τρομερά και φοβερά της softube vintage amp room και metal amp room)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...γιατί συνήθως γίνονται "πειράγματα", επειδή είμαι και κοπέλα!  :P)

κοπέλα;;;;;

 

Μπουαχαχαχαχαχαχα!

 

Τι λες κορίτσι μου! Πήγαινε να... ηχογραφίσεις και να κάνεις ότι θες!

 

(εννοείτε ότι κάνω πλάκα, έτσι; και με το καλό να ακούσουμε κομμάτια σου).

 

Τελικά θα πάρω την Εmu (επειδή "επιλέχθηκε" πανψηφεί) και το Akg 200 (επειδή είμαι σοπράνο και χρειάζομαι Χαμηλές! :D). Ευχηθείτε μου καλές ηχογραφήσεις, χεχε  ;D. Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον σας.. Και εν καιρώ, θα ανεβάσω κανένα κομμάτι μου :P (Να σας πάρω  :o τα αυτιά!  >:() .

Έχε υπόψην σου οτι πέρα απο το hardware, αρκετά μεγάλο ρόλο παίζουν ΚΑΙ τα προγράμματα που χρησιμοποιείς. Και τα plug-ins που χρησιμοποιείς (πχ, τι "βάθος" θα βάλεις (reverb), ή αν θα κάνεις καλό EQ (equaliser) κλπ). Όλα πάιζουν ρόλο και αν χρειαστείς τίποτα άλλο, με το καλό εδώ είμαστε να σε βοηθήοσυμε (λες και έκανα τίποτα εγώ... χεχ... :()

 

dodos: υπάρχουν τσάμπα επιλογές (νόμιμες), όπως το audacity και το reaper (shareware αυτό), με τα οποία θα μπορέσεις να ηχογραφίσεις τον ήχο της κιθάρας καθώς και να τον επαιξεργαστείς. ;)

 

Καλή τύχη (και βέβαια 5:1 για μίξη είναι μάλλον απαγορευτικό αν ΔΕΝ θα ακουστεί το κομμάτι σου σε 5:1 τελικα (δηλ. Αν μιξάρεις σε 5:1 για ένα απλό CD, θα βγει κακο, αλλα αν πας για DVD, τότε στέκει, προφανώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ δεν βγαίνει ούτε για dvd, καθώς επαναλαμβάνω ότι 5.1 σύστημα θα είναι κάποιο από τα απαίσια των multimedia ηχείων για υπολογιστή. Οπότε το θέμα δεν είναι το στησιμο (5.1) αλλά η ποιότητα και πιστότητα του ήχου.

Τώρα όμως αν απλά θέλει ο φίλτατος dodos κάτι να περνά την κιθάρα και να παίζει, τότε και 1 απλό di θα του κάνει, καρφί σε αυτήν που έχει και να χρησιμοποιήσει το asio4all για την καθυστέρηση.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Snake, θα προτείνω και εγώ με τη σειρά μου να βάλεις άλλο ένα gb ram στο pc σου ;) Μόλις αρχίσεις να χρησιμοποιείς plugins θα σου χρειαστεί ;)

 

Μια και ρώτησες επίσης για πυκνωτικά/δυναμικά μικρόφωνα, η γενική ιδέα είναι ότι τα πυκνωτικά σου δίνουν καλύτερη λεπτομέρεια. Τι συνεπάγεται αυτό;

 

- Αν ξέρεις να τραγουδάς αναδεικνύεται η ποιότητα της φωνής σου.

- Ακούς καλύτερα τις δυναμικές στη φωνή σου.

- Κατά τη γνώμη μου το αποτέλεσμα είναι γενικώς πιο smooth.

 

....όμως.......

 

- Αν δεν ξέρεις να τραγουδάς αναδεικνύονται τα λάθη σου.

- Πιάνεις θόρυβο από ό,τι υπάρχει γύρω σου.

- Σε ενοχλεί περισσότερο ένας κακός χώρος (ανακλάσεις κλπ).

- Συνηθίζεις, και μετά αν πας να τραγουδήσεις σε δυναμικό σου φαίνεται απαίσιο ;D ;D

- Θέλεις καλό mic technique το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να αφιερώσεις χρόνο :)

- Πρέπει να προσέχεις περισσότερο τα σ και τα π.

 

 

Πάντως κατά τη γνώμη μου αν κάποιος είναι τραγουδιστής (δηλαδή του αρέσει να τραγουδάει και δεν είναι απλά κιθαρίστας που τραγουδάει διότι "εε..... κάποιος έπρεπε να το κάνει") είναι κρίμα να μην ασχοληθεί με mic technique κλπ κλπ κλπ και τελικά να μην χρησιμοποιήσει όλα τα πλεονεκτήματα ενός καλού (....και ακριβού  :'( :'() πυκνωτικού μικροφώνου! :)

 

Άντε, καλές ηχογραφήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου