Προς το περιεχόμενο

Παίζοντας live πάνω σε ηχογραφημένο υλικό


gmoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός,όσον αφορά τον τίτλο του θέματος..Αυτό που αναρωτιέμαι είναι κατα πόσο είναι ευκολό ή εφικτό να παίξει κάποιος ντραμς έχοντας in ear monitor με σταθερό tempo βασισμένο στο ηχογραφημένο υλικό με χορωδίες,βιολιά κτλ..Σκεφτείτε συγκροτήματα όπως nightwish,therion..

Η απορία μου αφορά τους ντραμερ επειδή φαντάζομαι πως το μεγαλύτερο βάρος σε τετοιες καταστάσεις πέφτει σε αυτούς,σωστά? ::) ;D

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιπτωση του παρελθοντος

Ειχε χρειαστει προετοιμασια ωστε να μπει μετρονομος στο track που ακουγε ο ντραμερ.

Το μουσικο θεμα απο μονο του δεν ηταν αρκετο.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99.9% είναι στον drummer. Αν ο drummer είναι κολλητάρι με τον μετρονόμο τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

  εξαρταται ομως και απο την μπαντα. μερικες φορες δουλευει αλλες οχι, γιατι αν ο ντραμμερ ειναι σταθερος και οι αλλοι πανε να τρεξουν....

 

  παντως σε μια μπαντα που παιζω ο ντραμμερ το κανει αυτο χωρις προβλημα, αλλα παιζει με v-drums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν είναι ό,τι πιο εύκολο...Ειδικά αν ο drummer δεν ακούει με ακουστικά το προηχογραφημένο υλικό...

 

Δες και ένα σχετικό θέμα που είχα ανοίξει παλιότερα:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=5023.msg64464#msg64464

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω έλλειψης πληκτρά σκεφτήκαμε να καταφύγουμε σε αυτή τη λύση,όπου θα πάρουμε την έξοδο από το dat με ό.τι έχει ηχογραφηθεί...chimes,bells,χορωδίες,τρίτα -τέταρτα φωνητικά,πνευστά,έγχορδα ..και να δώσουμε με iem στον ντράμερ το τέμπο για να μην χυθεί όλο αυτό το πράγμα..Ερώτηση:πως θα ακούει τον μετρονόμο ο ντράμερ.. (εννοώ από πλευράς έντασης),είναι εφικτό σε live?

 

@digisilence:θα σε κρατάω ενήμερο... ;) ;)..

@alter:εννοείται οτι θα προηγηθούν πρόβες,έτσι ώστε να μην χανόμαστε,άλλωστε την έξοδο από το dat μπορούμε να την έχουμε όλοι στα μόνιτορ.

@elavd:σχετικό είναι αυτό που λες,αλλά δεν αναφέρομαι σε κάτι στιγμιαίο όπως μια λούπα,αλλά σε κάτι που θα στηρίζει το κάθε κομμάτι από την αρχή ως το τέλος.. ;) :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ντράμερ θα πρέπει όντως να φοράει ακουστικά, και, ή να περνάνε στα ακουστικά όλα (κιθάρες, φωνές, προηχογραφημένα πλήκτρα κ.λπ., συν ο μετρονόμος) - δηλαδή τα ακουστικά να λειτουργούν ουσιαστικά σαν in ear monitors - ή να περνάει ο μετρονόμος και κάποια προηχογραφημένα, και να ακούει τα υπόλοιπα από τα κανονικά μόνιτορς, φορώντας μόνο το ένα ακουστικό. H δεύτερη λύση είναι λίγο μπακάλικη αλλά μπορεί να δουλέψει.

Όλα αυτά προϋποθέτουν πολλές πρόβες, οργάνωση, πιθανότατα ένα λάπτοπ (ενώ δεν βλάπτει και ένας ηχολήπτης που ξέρει τι κάνει), και έχουν το σπαστικό (αλλά και πολύ "εκπαιδευτικό") ότι δεν σ' αφήνουν να χαλαρώσεις καθόλου την ώρα που παίζεις. Πάντως γίνονται, ειδικά αν όλοι κρατάνε καλό χρόνο.

 

Πρόσφατα είδα δύο ελληνικά γκρουπ που έπαιζαν ακριβώς έτσι, τους WC στο Οξυγόνο, και μία άλλη πολύ καλή μπάντα, της οποίας το όνομα μου διαφεύγει, στις Συχνότητες. Και στις δύο περιπτώσεις το αποτέλεσμα ήταν μια χαρά, και δεν χάθηκε ούτε beat για beat. Μάλιστα, το γκρουπ στις Συχνότητες είχε περάσει και το μπάσο στο Mac γιατί εκείνη την ημέρα ο μπασίστας τους έλειπε.       

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην μπαντα που παιζω χρησιμοποιουμε κατεξοχην προηχογραφημενα μερη γιατι ενορχηστρωνουμε μονοι μας τα κομματια και γραφουμε οι ιδιοι τα πληκτρα μιας και γνωριζουμε πιανο.Οποτε μην εχοντας καποιο ατομο να αναλαβει τα πληκτρα και θελοντας να διατηρησουμε την πιστοτητα των ηχογραφησεων στα live επιλεξαμε αυτην την οδο.

 

  Για να παιξει μια μπαντα ετσι, περα απο την προετοιμασια που πρεπει να κανουμε εμεις οι ντραμερ γιατι ουσιαστικα παιρνουμε το live ολοκληρο στο λαιμο μας και περα απο την εξοικειωση που πρεπει να υπαρχει με τον μετρονομο, απαιτειται ιδιαιτερη προετοιμασια στο θεμα των προηχογραφημενων.

 

  Γενικα το να υπαρχουν τα μεσα ωστε τα προηχογραφημενα να δινονται ως ξεχωριστα καναλια ειναι λιγο δυσκολο και πολυεξοδο αφενος,αφετερου θα ηταν δυσκολο να βρεθει σε ενα live απαιτουμενος αριθμος καναλιων και ακομα και αν βρεθει ο ηχολιπτης αν δεν ξερει την μουσικη της μπαντας ειναι σιγουρο οτι θα τα θαψει.

 

  Εμεις κανουμε ενα μονοφωνικο mix των προηχογραφημενων (γιατι στα live η στερεοφωνια δεν μας ενδιαφερει ιδιαιτερα) ωστε ολα να ερχονται εκει που χρειαζεται μονα τους.Ο τροπος με τον οποιο διαχωριζουμε τον μετρονομο ειναι απλος.

 

  Σε ενα STEREO καναλι σε οποιοδηποτε προγραμμα στελνουμε πχ hard pan left τον μετρονομο και hard pan right το μονοφωνικο mix των προηχογραφημενων.Με αυτον τον τροπο μπορουμε να παρουμε τα προηχογραφημενα σε ενα απλο mp3 player και με ενα καλωδιο που απο μμονο jack 1/8" καταληγει σε 2 left right καλωδια (η καταληξη τους αναλογως που τα στελνουμε θα ειναι αναλογη πχ jack η rca).Το ενα καλωδιο που περιεχει τα πληκτρα το στελνουμε με ενα D.I στο PA. To αλλο καλωδιο με τον μετρονομο το στελνουμε σε ενα μικτακι και απο κει το ακουμε με ακουστικα.

 

Τα υπολοιπα τα ακουμε απ το μονιτορ η (στην περιπτωση μου) δεν τα ακουμε καθολου γιατι ετσι κι αλλιως υποτιθεται οτι ξερουμε το κομματι το οποιο εννοειται πως λογω προηχογραφημενων εχει στανταρντ αρχη και τελος.

 

Το μονο μειον σε αυτην την περιπτωση ειναι οτι ο drummer χανει λιγο το feeling του ολου Live και παρολο που απο κατω ολα ακουγονται σουπερ δεν παυει για μας να ειναι λιγο ξενερωτικο.Απο κει και περα υπαρχουν και πιο συνθετες λυσεις για οσους εχουν budget και φυσικα την αναλογη υποστηρι3η απο ανθρωπινο δυναμικο στα live.Εγω απλα ειπα την πιο απλη που χρησιμοποιουσα στις αρχες γιατι πλεον εχω μια κονσολα δικη μου με auxiliaries που μου επιτρεπει να εχω ενα δικο μου mix μετρονομου-προηχογραφημενων και του τριγγερ μου.

 

  Ελπιζω να βοηθησα.Cheers

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου