Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στα πληκτρα και αναβάθμιση....


lazy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδώ και κάποιο καιρο προσπαθώ να μάθω πλήκτρα.

Αρχικά μόνος μου με βιβλία , τελευταία με δάσκαλο .

Τα σημάδια είναι καλα, όσο ασχολούμαι πορώνομαι παραπάνω αλλά έχω πολύ δρόμο ακόμα.

Η ενασχόληση μου προς το παρόν έχει μόνο ασκήσεις αλλά και προσπάθειες να μάθω κομμάτια (όχι πως μπορώ να τα παίξω, όχι ακόμα) .

 

 

Όταν αρχισα αγόρασα ενα M-audio Oxygen61 , μία Fast track και δυο μόνιτορ (AV40).

Το λάθος με την όλη ιστορία αρχικά ήταν πως δεν αγόρασα μια αυτόνομη μονάδα και τώρα ότι και να κάνω πρέπει να έχω και ένα υπολογιστή κοντά (υπάρχει φορητος).

 

 

Τι κάνω στην περίπτωση αυτή (ώστε να μην χρειάζομαι υπολογιστή)?

Αγοράζω κάποιο Synth η κάποιο από αυτά τα Synth modules και κουμπώνω το Oxygen61  (Δεν ξέρω καν αν γίνεται)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για αρχαριο αρκετα ενημερωμενο σε βλεπω παντως ;) .Ναι, το sound module θα ηταν (για μενα τουλαχιστον)αρκετα πιο βολικο απο το να πουλησεις εξοπλισμο και να κοιταξεις κατι σε synth/arranger που να σου ταιριαζει,εκτος αν θες κατι παραπανω. Κατι σαν το sound canvas απο roland ας πουμε πιστευω θα σου κανει. Ή κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/ketron_klavi_pro.htm αν θες πιο πολυ πιανο(κ αυτο το v-machine δε βγαινει και με μια flash memory...) . Ψαξε κ λιγο στο web με το τι παιζει απο sound modules. Μπορεις να βρεις και μεταχειρισμενα σε καλη κατασταση.Τωρα αναλογα και τι απαιτησεις εχεις...αν θες ας πουμε αψογο ηχο ,ειτε piano ειτε synth τοτε πας σε πολυ πιο ακτριβα sound modules.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chin2.gif

Εχεις δει κατι που να σ'αρεσει? Καποιο workstation ισως?

Αυτό ειναι το προβλημα μου. Δεν ξερω τι θέλω  ::) , κυρίως γιατί είμαι άσχετος.

 

Να φασταστείς πως εχω αμφιβολια ακόμα και για το αν το oxygen είναι καλό για την δική μου περίπτωση (αρχάριος,ασκησεις,αδυναμα δακτυλα) η αν πρέπει να αλλάξω και αυτό .

 

Από την άλλη θέλω και την αυτονομία μου , αλλά μου αρέσει να βρίσκω πράγματα οπως στα DAW που εχω και τα VST .

 

Η γενική κατεύθυνση παντως είναι Synth.Το πιανο οκ αλλά δεν ....

Λόγω ροκ επιροών (και metal ισως) θα ήθελα να έχω κάποιο που να μπορεί  να βγάζει τους ήχους που ακουγα σε κομμάτια.Για παράδειγμα ,  εψαχνα προχθες να βρω τι synth είχαν χρησιμοποιήσει στο jump (ξερω, πρωτοτύπησα....) και οταν βρηκα το superwave Ρ8 χαμογελουσα καποιες ώρες σαν μικρο παιδι.....

 

 

Για αρχαριο αρκετα ενημερωμενο σε βλεπω παντως ;) .Ναι, το sound module θα ηταν (για μενα τουλαχιστον)αρκετα πιο βολικο απο το να πουλησεις εξοπλισμο και να κοιταξεις κατι σε synth/arranger που να σου ταιριαζει,εκτος αν θες κατι παραπανω. Κατι σαν το sound canvas απο roland ας πουμε πιστευω θα σου κανει. Ή κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/ketron_klavi_pro.htm αν θες πιο πολυ πιανο(κ αυτο το v-machine δε βγαινει και με μια flash memory...) . Ψαξε κ λιγο στο web με το τι παιζει απο sound modules. Μπορεις να βρεις και μεταχειρισμενα σε καλη κατασταση.Τωρα αναλογα και τι απαιτησεις εχεις...αν θες ας πουμε αψογο ηχο ,ειτε piano ειτε synth τοτε πας σε πολυ πιο ακτριβα sound modules.

 

Σε περίπτωση που παραμείνω έτσι λοιπον ψαχνω για synth module που να εχει Midi in/out.

θα χρειαστώ και μετατροπεα για το oxygen μαλλον.

Από εκει και πέρα τα ηχεια μου έχουν και aux in οποτε θα είναι ΟΚ.

Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο ?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα με το στυλ των ήχων που θες, υπάρχουν και οι αντιστοιχες επιλογες.

 

Για να λες οτι μαθαίνεις και κομμάτια, λογικά θα θες και ήχους πιάνου κτλ.

 

Επίσης, το κατα πόσο θα θες να φτιάχνεις ήχους και να τους επεξεργαζεσαι σε πραγματικό χρόνο.

 

Πχ αν θες απλά κάποιους ηχους πιανου και αυτο ήταν όλο,μπορεις να ψαξεις ενα μεταχειρισμένο Kurzweil ME-1, και να το χειρίζεσαι απο το Oxygen (ναι, γινεται αυτο που θες). Αλλα δε μπορεις να αλλαξεις τους ήχους του.

 

Ή ένα Roland Soniccell, που ξεφευγει στην τιμή (ισως μεταχειρισμενο όχι?), αλλά ειναι μια ολοκληρωμένη λύση που θα μπορεις να εχεις για πανα.

 

Επίσης το Roland Fantom XR, αν το βρεις κοντα στα λεφτα σου, ειναι μια επαγγελματική λύση.

 

 

Αν θες και να πειράζεις βεβαια, πάμε αλλου, όπως και αν θες ηλεκτρονικούς ήχους.

 

Σχεδον ολες οι μεγάλες εταιρείες (Yamaha, Korg, Roland), έχουν καποια καλά μηχανήματα σε αυτά περίπου τα λεφτα, ως entry level. Αν πουλήσεις και το oxygen, βαζεις καποια παραπανω στην άκρη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε το παρακατω βιντεο προσεκτικα. 8)

 

 

μονοπώλιο θα τους κανεις, εχεις βαλθει να βαλεις σε καθε ελληνικο σπιτι και ενα mox! χαχα.

 

παντως εχει πολλα πραγματα τελικα στην τιμη του entry level, δινει πολλα καλυπτωντας και τον αρχαριο και τον προχωρημένο χρηστη.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λέω καπου στα 500 ευρώ αρχικά?

Κοίταξε για μεταχειρισμένο rack.

Roland XV-5080/5050/3080/2020, JV-2080/1080/1010, Sonic Cell, Fantom-XR.

Ως μεταχειρισμένα μπορεί να τα βρείς περίπου από 500 και κάτω. Μην σου πω πως με αυτά τα χρήματα μπορεί να βρεις και με κλαβιέ, Fantom-FA 76, Fantom-S, XP-80/50/60/30 κλπ, αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση. Όλα MIJ, διαφορετικά αλλάζεις κατηγορία και πας στα JUNO-G/STAGE που ηχητικά είναι σχεδόν τα ίδια αλλά κατασκευαστικά MIC.

 

Αντίστοιχα υπάρχουν και από άλλες εταιρίες.

 

MIJ= Made In Japan

MIC= Made In China

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου