Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στα πληκτρα και αναβάθμιση....


lazy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τάσεις πάντοτε υπήρχαν. Μόδες. Αντιρρήσεις. Ενστάσεις.

 

Μπορείς να έχεις έναν συνδιασμό και των 2.Hard και Soft -ware.

Εγώ κινούμε και σε λάιβ και σε στούντιο καταστάσεις. Πλέον δουλεύω και με τα 2. Το πρώτο υπό μορφή i pad applications.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε lazy,

με τη σειρά μου θα ήθελα να σε καλωσορίσω στην παρέα των "πληκτράδων" και να σου ευχηθώ τα καλύτερα για το ξεκίνημα σου. Τώρα στο θέμα μας... Εφόσον έχεις υπολογιστή και μια καρτα ήχου γνώμη μου είναι να κοιτάξεις το ενδεχόμενο αγοράς κλαβιέ για να μπορέσεις να έχεις μια καλύτερη αίσθηση στο παίξιμο και να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου ώς γεννήτρια... Ο ήχος είναι θέμα γεννήτριας αλλά και θέμα δαχτύλων και το πρώτο πλεον το καλύπτουν πολύ καλά και πάρα πολλά VSTi στο δεύτερο σου εύχομαι καλή τύχη πολύ υπομονή και καλά ξενύχτια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο μειονέκτημα του software είναι ότι πρέπει πάντα να το σετάρεις/αναβαθμίζεις, να φροντίζεις να υπάρχουν πάντα οι πιο φρέσκιοι drivers στο σύστημά σου. Κι αν γίνει καμία βλακεία, δηλαδή τυχόν ασταθής driver, ασυμβατότητα κάρτας ήχου κλπ, την έκατσες τη βάρκα. Κάθεσαι μετά να παλεύεις με κομπιουτερικές βλακείες, ενώ θα έπρεπε να παίζεις και να συνθέτεις.

 

Για κάποιον που θέλει ένα εντελώς απροβλημάτιστο σύστημα, πιστεύω ότι ο συνδυασμός του hardware με το software, όπως γινόταν τα ...παλιά χρόνια, δηλαδή να χρησιμοποιείς τα hardware synths σου για να γράφεις στον υπολογιστή, είναι η καλύτερη λύση. Έγινε κάποια στραβή όπως αυτή που περιέγραψα πιο πάνω; No prob, το synth είναι εκεί, τα περισσότερα workstations έχουν τουλάχιστον αξιοπρεπή sequencer, γράφεις την όποια ιδέα σου για να μη χαθεί η έμπνευση, και όταν με το καλό λύσεις το πρόβλημα που ανέκυψε με το software, περνάς τη MIDI/Audio ηχογράφηση από το workstation στο software sequencer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε lazy,

με τη σειρά μου θα ήθελα να σε καλωσορίσω στην παρέα των "πληκτράδων" και να σου ευχηθώ τα καλύτερα για το ξεκίνημα σου. Τώρα στο θέμα μας... Εφόσον έχεις υπολογιστή και μια καρτα ήχου γνώμη μου είναι να κοιτάξεις το ενδεχόμενο αγοράς κλαβιέ για να μπορέσεις να έχεις μια καλύτερη αίσθηση στο παίξιμο και να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου ώς γεννήτρια... Ο ήχος είναι θέμα γεννήτριας αλλά και θέμα δαχτύλων και το πρώτο πλεον το καλύπτουν πολύ καλά και πάρα πολλά VSTi στο δεύτερο σου εύχομαι καλή τύχη πολύ υπομονή και καλά ξενύχτια!

 

Ευχαριστώ

Ετσι το είδα και εγω στην αρχη και ψωνησα το Oxygen με την fast track.

Για να κανω κατι εκτος σπιτιου έπρεπε να κουβαλάω και φορητό για να κάνω κάτι απλό (είπαμε , είμαι στην αρχη, εχει διάβασμα).

Κάπου στο ενδιάμεσο είδα πως παει καλα (αν μη τι άλλο δεν είμαι στασιμος) και μου άρεσε η ανεξαρτησία του hardware synth.

To ΜΜ6 είναι η χρυσή τομη.Το κλαβίε του μου κάθεται καλυτερα απο του Oxygen,μπορώ να το έχω ως ανεξάρτητο η ως Midi keyb .Δεν έχω ψαξει ποσο assignable είναι στα κουμπια/knobs αλλά λιγο που το είδα σε ενα δυο vst επαιξε με τη μια.

Αν είχε και ενα Librarian να βγαζω τα Midi μου έξω απευθείας θα ηταν καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου