Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στα πληκτρα και αναβάθμιση....


lazy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παίζει μεγάλες βιβλιοθήκες κανονικα, μπορει να κανει streaming από σκληρό δίσκο μεσω usb :)

Πολυ θετικο αυτο, αλλα οντως μπορει να αναπαραγει με streaming τοσο μεγαλες βιβλιοθηκες χωρις προβλημα; Το Ivory ας πουμε δεν υπαρχει στην λιστα των verified plugins,ουτε το omnisphere. Εχεις δοκιμασει καποιο απο αυτα ή καποιο αλλο με τετοιο ογκο βιβλιοθηκης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολυ θετικο αυτο, αλλα οντως μπορει να αναπαραγει με streaming τοσο μεγαλες βιβλιοθηκες χωρις προβλημα; Το Ivory ας πουμε δεν υπαρχει στην λιστα των verified plugins,ουτε το omnisphere. Εχεις δοκιμασει καποιο απο αυτα ή καποιο αλλο με τετοιο ογκο βιβλιοθηκης;

 

Δεν ειναι στη database με τα υπάρχοντα wizard files. Αυτο σημαίνει ότι παίζει να φας μανικι για να το φτιάξεις μονος σου. Το wizard file, λέει στην ουσια στο V απο που να κάνει το streaming, πόσες παραμετρους εχει το vst κτλ.

 

Το Omnisphere το είχε δουλεψει κάποιος στο φορουμ που εκλεισε τώρα, το Ivory δεν ξερω. Φανταζομαι ομως πως ουτε το Omni θα δουλεύει σωστα με πολλές φωνές ταυτόχρονα.

 

Χωρις προβλημα δούλευαν συνήθως μεγαλες βιβλιοθήκες, αλλά μέσα απο το Sampletank.

 

Προσωπικά το βλέπω ως ενα ευέλικτο 3ο module. To έχω αποκλειστικά με το Tal-Bassline101 (απο το Sh-101), το οποιο χειριζομαι realtime με ενα Nanokontrol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σχετική ασχετη ερωτηση:

Το οτι εχω αρχισει να κολάω με το korg M50 είναι προβλημα (οχι πως ξερω τι μπορει να κανει,μου αρεσει ο ηχος του απο το εσυΣωληνα)... ::) ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω απο μερικα βιντεο στο youtube το ακουσα και το αγορασα στο τελος. 8) Και δεν το μετανιωσα, ειναι πολυ καλο synth και ακουγεται υπεροχα. Θα το βρεις πλεον μονο μεταχειρισμενο βεβαια, περσι σταματησε η παραγωγη του.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ΜΜ6 δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα και δεν γνωρίζω και κανέναν που να είχε κάτι. Εχει ένα στις αγγελίες στα 200€. Αν μου περίσσευαν θα το ξανάπερνα. Για μένα είναι ότι καλύτερο σε σχέση με τα λεφτά που δίνεις, και ιδανικό για σένα χωρίς να χρειάζεσαι μια περιουσία. Με 2 κατοστάρικα κάνεις τη δουλειά σου άψογα, ηχογραφεις σε πολύ καλό επίπεδο, κάνεις λαιβ, γενικά ότι γουστάρεις! Go for it!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω στο να παρεις κατι σε πληκτρο-πληκτρο και οχι module για συνδεση με το m-audio. Ειδικά το oxygen εχει πληκτρα σαν ψευτικά και αυτο δεν ειναι καλό και για το χερι σου απο ενα σημειο και μετα.

 

Και οπως προαναφερθηκε σε ενα entry level workstation θα βρεις ποιοτικους ήχους και σίγουρα καλύτερο κλαβιέ από το m-audio.

 

Αν εισαι τυχερος βεβαια και εχεις υπομονη να ψαξεις λίγο τις αγγελίες εδω στο noiz θα βρεις πραγματικά high-end επαγγελματικά μηχανήματα στα λεφτα που θες.

 

Ψαξε για -ενδεικτικά- κανενα Korg Triton classic ας πουμε. Η τιμή του καπου εκει κυμαίνεται και βάζει κάτω όλα τα ντεμι-entry level workstation. Βέβαια θα το δεις πριν το παρεις και αν μπορεις να παιξεις κι όλας μ αυτο. Περα από τον ήχο που στανταρ μολις αρχισεις να το ψαχνεις θα βρεις τουλαχιστον 10 patches που εχεις ακουσει χιλιάδες φορες σε όλες τις γνωστες mainstream μουσικές, θα εχεις και μια από τις καλύτερες κλαβιέρες σε synth-style πλήκτρο (''ελαφρυ'' πληκτρο, οχι βαρυκεντρισμένο οπως του πιανου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε το Μ50, μη το ψαχνεις πολυ. Στις αγγελιες εδω θα το βρεις στα 500€ αν θυμαμαι καλα. Ειναι εξαιρετικο synth, στην ουσια ειναι ενα Korg M3 χωρις το sampler.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ΜΜ6 δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα και δεν γνωρίζω και κανέναν που να είχε κάτι. Εχει ένα στις αγγελίες στα 200€. Αν μου περίσσευαν θα το ξανάπερνα. Για μένα είναι ότι καλύτερο σε σχέση με τα λεφτά που δίνεις, και ιδανικό για σένα χωρίς να χρειάζεσαι μια περιουσία. Με 2 κατοστάρικα κάνεις τη δουλειά σου άψογα, ηχογραφεις σε πολύ καλό επίπεδο, κάνεις λαιβ, γενικά ότι γουστάρεις! Go for it!

 

Στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον από ότι μου είπε ο υπάλληλος του ΝΑΚΑ στο κέντρο από όπου αγόρασα το MM6, ήμουνα ο 1ος που το αγόρασε...Και φυσικά επειδή ήταν από τις πρώτες σειρές που κυκλοφόρησαν, το δικό μου έβγαλε πρόβλημα με την οθόνη εντός ολίγων μηνών ίσως και εβδομάδων, δεν θυμάμαι ακριβώς και μάλιστα δεν το μετακινούσα καθόλου, οπότε ναί, τουλάχιστον τα ΜΜ6 της πρώτης φουρνιάς πιθανόν να είχαν θέμα με την οθόνη.

Αλλά εγώ θα το ξαναπάρω το όργανο επειδή δεν σημαίνει αυτό ότι όλα τα ΜΜ6 είναι ελαττωματικά. Αν κάποιος το βρεί μεταχειρισμένο δίχως πρόβλημα στην οθόνη, τότε μάλλον δεν θα παρουσιαστεί ποτέ το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ευχαριστώ απαντες για τις απαντήσεις.

 

Διαβάζω στο net πως υπάρχει η τάση , να πηγαίνουν όλοι σε VST και να πουλάνε ακριβο hardware (αν και απο οτι κατάλαβα δεν εκαναν Live).

Με βάση αυτά που είπατε αλλά και το παραπάνω αποφάσισα να μην παω σε κατι ακριβό, τουλάχιστον όχι μεχρι να βελτιωθώ πολύ.

 

Βρήκα ενα ΜΜ6 σε κατάσταση κούτας και το εχω σπιτι τώρα.

H διαφορά είναι μεγάλη.Τόσο στην αίσθηση που έχει στα πληκτρα , όσο και στους ήχους του.

Σε σχεση με το oxygen61 (3η γενια) έχει πιό μαλακά πλήκτρα .

Εχω πολυ διάβασμα παντως αλλά πιστεύω πως θα με βοηθήσει να καταλάβω ενα σκαμό πράγματα σχετικα με τα synth Και παράληλα θα έχω και ένα Midi keyb.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου