Προς το περιεχόμενο

Laptop μέσα στο fx loop του ενισχύτη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Γιατί όχι?Ναι αγαπητοί συνφορουμίτες θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να το κάνω ή υπάρχει κίνδυνος να ψήσω κανένα τελικό ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο με τις συχνότητες που θα βγαίνουν απο το λαπτοπ.Θα ήθελα να επεξεργάζομαι το σήμα μου με το ableton και να το στέλνω πάλι στο return.Οι λόγοι είναι 1ον να γλιτώσω το στίσε ξεστίσε των παρελκόμενων του laptop (ηχεία κονσόλες κτλ) 2ον να γλιτωσω λεφτά απο την αγορά πεταλιών που υπάρχουν ήδη σε VST) και 3ον απλα δεν υπαρχουν ολα τα vst που κανονικά χρεισιμοποιώ σε πετάλια.

   Συγνώμη αν η ερώτηση μου παίρνει όσκαρ βλακείας <<θα μου πειτε ρε μεγαλε εσύ είσαι ο έξυπνος και εμείς οι βλάκες που εχουμε φάει περιουσίες σε πετάλια>>.Αλλά αν δεν ρωτήσεις δεν μαθαίνεις, και προσπαθώ να αποφύγω το αν δεν κάψεις δεν μαθαίνεις.Αν παίζει ρόλο ο ενισχυτής μου είναι ένας Mesa lonestar special.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς στην ερώτησή σου...αλλά θα σου απαντήσω παραδίπλα. Στο Νοιζ Τσίρκο, έπαιξα με laptop κατευθείαν σε monitor για πλήκτρα. Η εμπειρία μου σε ενισχυτή κιθάρας τις ημέρες πριν το live ήταν απογοητευτική λόγω του περιορισμένου εύρους του. Ενώ στο monitor είχα "πλούσιο" ήχο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω την απάντηση και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά αν τελικά το δοκιμασεις μην ξεχάσεις να το βιντεοσκοπησεις for future reference  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς στην ερώτησή σου...αλλά θα σου απαντήσω παραδίπλα. Στο Νοιζ Τσίρκο, έπαιξα με laptop κατευθείαν σε monitor για πλήκτρα. Η εμπειρία μου σε ενισχυτή κιθάρας τις ημέρες πριν το live ήταν απογοητευτική λόγω του περιορισμένου εύρους του. Ενώ στο monitor είχα "πλούσιο" ήχο.

 

 Ναι βέβαια νομίζω πως αυτο είναι άλλο πράγμα γιατί οι ήχοι απο το λαπτοπ δεν χρειαζονται περετέρο χρωμάτισμα οπως το σήμα της κιθάρας.Νομιζώ όμως πως με τις κατάληλες ρυθμίσεις απο την πλευρά του laptop θακαταφέρεις να βγάλεις αξιοπρεπή ήχο.Φαντάζομαι δηλαδή δεν το εχώ κάνει ποτέ σε σοβαρό ενισχυτή κιθάρας.Βέβαια μετά μπαίνει και στο παιχνίδι το θέμα κάρτα ήχου αλλά αυτό είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο. :) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έπαιζες κιθάρα να φανταστώ.Νομιζώ όμως πως με τις κατάληλες ρυθμίσεις απο την πλευρά του laptop θακαταφέρεις να βγάλεις αξιοπρεπή ήχο.Φαντάζομαι δηλαδή δεν το εχώ κάνει ποτέ σε σοβαρό ενισχυτή κιθάρας.

Εγώ το έκανα σε σοβαρό ενισχυτή κιθάρας (του Marillion) και ήταν μάπα το καρπούζι. Δικιά του ιδέα ήταν να χρησιμοποιήσουμε το monitor...και έσωσε τη βραδυά. Στείλτου ένα pm να σου εξηγήσει λεπτομέρειες. Χρησιμοποίησα Guitar Rig με τα εφέ του (είχα έτοιμα από πριν τα presets) και αρκετά midi κιθάρα (με audio σήμα).

 

Βέβαια μετά μπαίνει και στο παιχνίδι το θέμα κάρτα ήχου αλλά αυτό είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο.

Επίσης χρησιμοποιήσαμε μία μικρή Presonus γιατί δεν ήθελα να ξυλώσω την Motu από το δικό μου σύστημα...και τα πήγε μία χαρά.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έκανα σε σοβαρό ενισχυτή κιθάρας (του Marillion) και ήταν μάπα το καρπούζι. Δικιά του ιδέα ήταν να χρησιμοποιήσουμε το monitor...και έσωσε τη βραδυά. Στείλτου ένα pm να σου εξηγήσει λεπτομέρειες. Χρησιμοποίησα Guitar Rig με τα εφέ του (είχα έτοιμα από πριν τα presets) και αρκετά midi κιθάρα (με audio σήμα).

Επίσης χρησιμοποιήσαμε μία μικρή Presonus γιατί δεν ήθελα να ξυλώσω την Motu από το δικό μου σύστημα...και τα πήγε μία χαρά.

 

 Φίλε μου φαντάζομαι θα παίζατε με κλειστές τις προσομιώσεις ενισχυτών.Έτσι δεν είναι;Αν επιτρέπετε με τι κάρτα ήσασταν?  Συγνώμη για τα ορθογραφικά :-[

 

edit: Α οκ τωρα είδα την κάρτα.

 

Καμιά άλλη εμπειρία η γνωσή ευπρόσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Φίλε μου φαντάζομαι θα παίζατε με κλειστές τις προσομιώσεις ενισχυτών.Έτσι δεν είναι;Αν επιτρέπετε με τι κάρτα ήσασταν?  Συγνώμη για τα ορθογραφικά :-[

Να πω την αλήθεια...χρησιμοποίησα κανονικά τα πάντα. Και κάποια έτοιμα presets του Gilmour. Η κάρτα ήταν μία Presonus των 150 ευρώ. Ούτε και αυτή θα χρησιμοποιούσαμε, θα βγαίναμε κατευθείαν από τη κάρτα του Mac...αλλά χρειάζόμασταν 2 εξόδους...δεν θυμάμαι γιατί :P :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια...χρησιμοποίησα κανονικά τα πάντα. Και κάποια έτοιμα presets του Gilmour. Η κάρτα ήταν μία Presonus των 150 ευρώ. Ούτε και αυτή θα χρησιμοποιούσαμε, θα βγαίναμε κατευθείαν από τη κάρτα του Mac...αλλά χρειάζόμασταν 2 εξόδους...δεν θυμάμαι γιατί :P :D

 

Τότε είναι πολύ πιθανό αυτό να επιρέαζε το σήμα σου προς το χειρότερο επειδή θα ήταν σαν να έτρεχες ενισχυτή μέσα σε ενισχυτή και να υπεροδηγούσες το σήμα.Αντίθετα με τον μόνιτορ των πλήκτρων που το σημα πέρναγε μόνο μια φορά απο ενισχυτή(έστω και vst).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε είναι πολύ πιθανό αυτό να επιρέαζε το σήμα σου προς το χειρότερο επειδή θα ήταν σαν να έτρεχες ενισχυτή μέσα σε ενίσχυτη και να υπεροδηγούσες το σήμα.

Mια χαρά ήχο είχα...Ξαναλέω...

έπαιξα με laptop κατευθείαν σε monitor για πλήκτρα.

είναι η μέρα με τη νύχτα με τους κανονικούς ενισχυτές κιθάρας ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σε ενδιαφερει ειναι η προσομοιωση καμπινας/μικροφωνου, οχι του ενισχυτη.

 

Το guitar rig (και αλλα παρεμφερη συστηματα) ειναι σχεδιασμενα υπο την ιδεα του οτι ο ηχος σου θα δωθει απο ενα σχετικα flat συστημα (monitor). Οποτε ΜΕΤΑ το οποιοδηποτε modelling ενισχυτη/effects unit περιλαμβανεται η καμπινα/μικροφωνο ωστε ο ηχος που θα βγει απο το monitor να ακουστει φυσικος σε σχεση με το real thing.

Αν εσυ αυτο τον ηχο τον παρεις και αντι να τον αναπαραγεις flat τον ΞΑΝΑ-περασεις μεσα απο καμπινα κιθαρας, mic-ed, μαλλον θα ακουστει ψιλοχαλια. Οποτε αν στο συστημα σου θα κανεις χρηση κιθαροκαμπινας, βεβαιωσου οτι η δουλεια που θα γινει απο το guitar rig σταματαει στο σταδιο του speaker out του modelled ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου