Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη λαμπατου απο κιτ Madamp 15W


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιο πραμα Μαρίλιε!  :)  ευγε!

 

επειδη ειδα οτι τον "ψαχνεις" ηχητικα, λεω να σου "ριξω μερικα χαρτια στο τραπεζι"...  ;D

 

βλεπω orange drops μεσα.  Σ' αρεσουν?  εγω δεν τους πολυχωνευω.  :-\

Πολυ ...Hi-Fi για κιθαροενισχυτες (αν ειναι οι polypropylene 715 και 716).

Αnyway, γουστα ειν' αυτα.  :-X

 

Μπορεις να δοκιμασεις Mallory 150 ή κανα Sozo στο βρωμικο καναλι να δεις τη διαφορα... (για πιο Marshall ηχο) και τιποτα paper in oil για coupling. Απο Jensen (Angela, Αudio note,και ισως Αlessandro)

 

Για πιο 7εndεr ηχο στο καθαρο δοκιμασε τους Jupiter που υποτιθεται ειναι σαν τους παλιους blue molded...

 

Απλα μην ξεχνας το σωστο orientation!  ;)

 

Τα tonestacks τι στυλ ειναι? 7εndεr, Marshall ή κατι αλλο?

 

Οπως ειπε και καποιος πριν, ο Mercury θα φανει οταν γκαζωθει καλα ο ενισχυτης.

 

 

Και παλι μπραβο. Πολυ καλη δουλεια!  Πολυ θελω να κανω κι εγω καποια στιγμη ενα ...λαμπατέρ  ;)  ;D

 

Φιλε alderbody σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις! Δεν θα ελεγα πως οι orange drops ειναι η προτιμηση μου απλα  ειχα καποιους στοκ κ οντας ευχαριστημενος απο την συμπεριφορα τους σε καποια φιλτρακια που ειχα φτειαξει τους εβαλα! Η τελικη επιλογη ομως των πυκνωτων θα γινει στο τελευταιο ρετουσαρισμα για αυτο κ οι υποδειξεις σου ειναι χρησιμοτατες! Εχω κ καποιους TAD mustard k vintage oil αλλα σκοπευω να δοκιμασω mallory k sozo αποσδηποτε. Τα tonestacks αποτι θυμαμαι γιατι δεν εχω μαζι μου τα schematics ειναι πιο πολυ fender η παλιοι Marshall απο πλευρας συνδεσμολογιας. Εδω νομιζω οι paper oil η aluminium θα κανουν θαυματα!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με paper in oil /aluminium ή Copper θα πρεπει να δεις τρελλη διαυγεια και φυσικοτητα στον ηχο.

 

Αυτο βεβαια σε καποιους δεν αρεσει...  Δεν εχεις παρα να δοκιμασεις!  ;D

 

...καλο μαγειρεμα!   

 

και προσοχη στην τοποθετηση: inner foil - output, outer foil - input.

Το outer foil συνηθως στα αριστερα ή μαρκαρισμενο με τη γραμμη.

Το inner foil (εξοδος) παει στη γη ή στο χαμηλοτερο δυναμικο.

 

;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με paper in oil /aluminium ή Copper θα πρεπει να δεις τρελλη διαυγεια και φυσικοτητα στον ηχο.

 

Αυτο βεβαια σε καποιους δεν αρεσει...  Δεν εχεις παρα να δοκιμασεις!  ;D

 

...καλο μαγειρεμα!   

 

και προσοχη στην τοποθετηση: inner foil - output, outer foil - input.

Το outer foil συνηθως στα αριστερα ή μαρκαρισμενο με τη γραμμη.

Το inner foil (εξοδος) παει στη γη ή στο χαμηλοτερο δυναμικο.

 

;)

 

Η αληθεια ειναι πως με την πολικοτητα διελευσης του σηματος μεσα απο τους πυκνωτες δεν ειχα ασχοληθει ποτε αλλα αποτι εχω ακουσει αλλαζει οντως η χροια του ηχου!! Θα το εχω υποψιν μου κανοντας κ τεστ να δω κατα ποσο αληθευει αυτη η θεωρια!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα προχειρα 3 κλιπακια με ενα μικροφωνο της πλακας ισα ισα να παρετε μια μικρη γευση! Η ηχογραφηση εγινε κατευθειαν στην καρτα ηχου αλλα ακουγεται χωρις τις μεσαιες συχνοτητες ( κατι η ποιοτητα του μικ κατι το προχειρο της φασης). Μικροι αυτοσχεδιασμοι κ τιποτα παραπανω αλλα επιφυλασομαι!!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός.......

Ενα δυό ενστασούλες αλλά με αυτές τις συνθήκες ηχογράφησης και αναπαραγωγής δεν μπορείς να κρίνεις.

Εσύ, πως τον ακούς από κοντά;

Σε καλύπτει;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμενη καμπινα με το tonker 16 ωμ δεν θα ελεγα πως ειναι οτι το καλυτερο. Η live αισθηση του ενισχυτη ειναι παρα πολυ καλη κυριως στο καθαρο. Το drive καναλι θελει tuning αλλα εχει την βαση για ενα καλο overdriven ηχο. Στην ηχογραφηση ο ηχος ειχε clipaρει αρκετες φορες αλλα δεν ειχα τον χρονο να τα ξαναγραψω , επισης ως γνωστον αλλαζοντας την θεση του mic επαιρνα τελειως διαφορετικο ηχο!( ενα no name δυναμικο!!!!!)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Shovel%20ready.jpg

 

Επιτέλους έχω και εγώ στα χέρια μου το συγκεκριμένο kit, άπλωσα τα εξαρτήματα για να

διαπιστώσω πόσο έξω απο τα νερά μου είναι το εγχείρημα και αύριο ξεκινάω. Μόλις το

φτιάξω θα αποφανθώ κατά πόσο είναι εύκολο για έναν άσχετο να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο

καθώς το βρίσκω ενδιαφέρον σαν project-πρόκληση και εξαιρετικά value for money για

όλα αυτά που θα μου προσφέρει... αν δουλέψει και είμαι ζωντανός ;D.

 

Ορίστε και μια φωτό απο το μακελειό, ευχάριστη έκπληξη τα σοκολατάκια (κάτω αριστερά)

που έβαλαν μέσα στο κουτί, δείχνουν πότε ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να έχει έρθει...

 

Άντε να δούμε τι θα δούμε.

madamp.thumb.jpg.8223cbd52d37c6b5ac5a0cbcba5c44f9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοκολατακια? Fuck yeah!

 

Εγω πηγαινα για ενα champ kit απο Αmp Maker, αλλα εχει κλεισει για αναβαθμιση...και απο οτι βλεπω το ανοιγμα μολις εγινε delayed αλλες δυο βδομαδες.

 

Οποτε...παω και εγω για ενα madamp. Κατα πασα πιθανοτητα το κουτσικο, να το ανοιγουμε στο δωματιο να βγαζουμε γουστα.

 

Εdit: Το κουτσικο τελικα δειχνει ψιλομουφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοκολατακια? Fuck yeah!

 

Εγω πηγαινα για ενα champ kit απο Αmp Maker, αλλα εχει κλεισει για αναβαθμιση...και απο οτι βλεπω το ανοιγμα μολις εγινε delayed αλλες δυο βδομαδες.

 

Οποτε...παω και εγω για ενα madamp. Κατα πασα πιθανοτητα το κουτσικο, να το ανοιγουμε στο δωματιο να βγαζουμε γουστα.

 

Εdit: Το κουτσικο τελικα δειχνει ψιλομουφα...

Τα σοκολατάκια είναι οτι πιο cool έχω βιώσει σε παραγγελία απο εξωτερικό :D

 

Το 2 watt φαίνεται ενδιαφέρον αλλά οι μετασχηματιστές του όντως είναι για γέλια.

Αν δεν μπορείς να σκοτώσεις άνθρωπο πετώντας τον δεν θεωρείται μετασχηματιστής.

Ωραίο θα ήταν να μπορούσες να το στριμώξεις σε ενα κουτί για πετάλι, πχ αυτό

http://www.musikding.de/product_info.php/info/p127_Box-Type-BB.html

Σαν zvex nano amp του φτωχού ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου