Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για φυσαρμόνικα


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό παιδεύομαι με φυσαρμόνικα χωρίς δάσκαλο και πρέπει να ομολογήσω πως είναι ενα τρομερό όργανο και ειδικά για την τιμή του!

 

Έχω μια φυσαρμόνικα σε C (ντό). Δεν ξέρω βέβαια τον τύπο της φυσαρμόνικας, έχει 15 τρύπες και περίπου στην μέση αν φυσήξεις βγάζει ντό αν ρουφήξεις βγάζει ρέ, στην επόμενη τρύπα μί κλπ. (νομίζω λέγεται χρωματική, αν κάνω λάθος διορθώστε με) και απο πάνω έχει αριθμούς απο το 2 μέχρι και το 8. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: στην νότα σόλ που ειναι η 2η τρύπα απο τα αριστερά, όταν φυσάω ακούγεται σόλ. Όταν ρουφάω όμως πάλι ακούγεται σόλ. Είναι αυτό φυσιολογικό? Όταν πηγαίνω το στόμα προς τα δεξιά για να ακουστεί κ η λά, ακούγεται η σί απο την 3η τρύπα.

 

πλζ βοηθήστε με και οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι χρωματική! ;)

Είναι λογικό καθώς στα μπάσα (αριστερά) η φυσαρμόνικα είναι σχεδιασμένη ώστε να μπορείς να πάιξεις τις βασικές τρίφωνες συγχορδίες της κλίμακας.

Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με μια που θα έχει 10 ανοίγματα..(http://www.harphouse.com/shop/item.asp?itemid=78 γ@μ@ει!!!)

Αν θες να παίξεις blues με την ντό, είσαι μια 5η καθαρή πάνω (δηλαδή G).

Καλή συνέχεια!

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε για το layout της φυσαρμόνικας στο διαδίκτυο...

Ίσως να υπάρχει και εδώ :

http://www.angelfire.com/music/HarpOn/chromlayouts.html

 

Απο την περιγραφή που έκανες, μάλλον για χρωματκή μιλάμε.

Όταν μάθεις να κάνεις bending, στείλε κανά τρόπο, γιατί όταν κάποτε το προσπαθούσα δεν...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πολυκατάλαβα βασικά απο το site τι τύπου φυσαρμόνικα έχω. Όσο για το bend έχω ένα βιβλίο από το οποίο βλέπω τα θεωρητικά αν δω τπτ ενδιαφέρον θα σ πω.. Αυτό το slide in που λέει μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι είναι πρακτικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο μ'αυτο που ρωτας , σχετικο ομως με τη φυσαρμονικα!!

 

Ψαξε να βρεις  για "Blues Traveler" και "John Popper".Θα δεις τι σημαινει virtuoso(δεν τολμω να πω shreder - θα με πλακωσουν εδω μεσα) στην Harmonica.Θ'ακουσεις πως μπορει ν'ακουστει αυτο το οργανο και δε θα πιστευεις στ'αυτια σου!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο μ'αυτο που ρωτας , σχετικο ομως με τη φυσαρμονικα!!

 

Ψαξε να βρεις  για "Blues Traveler" και "John Popper".Θα δεις τι σημαινει virtuoso(δεν τολμω να πω shreder - θα με πλακωσουν εδω μεσα) στην Harmonica.Θ'ακουσεις πως μπορει ν'ακουστει αυτο το οργανο και δε θα πιστευεις στ'αυτια σου!

Απλά έλεος! τι θεός! για όσους βαριούνται να ψάχνουν το βίντεο:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

 

το slide in νομίζω είναι ένας μοχλός που έχουν οι χρωματικές φυσαρμόνικες στα δεξιά και πατώντας τον μπορείς να παίξεις και τις διέσεις. Νομίζω ότι η δική σου είναι διατονική. αν και στις διατονικές η 2 τρύπα ρούφηγμα και η τρίτη φύσημα είναι και οι δύο σολ. μήπως αυτό εννοείς?

 

όσον αφορά το bending που ρωτάει ο toneless :

 

Για να το πετύχεις προσπάθησε να μιμηθείς πρώτα σφυρίζοντας τον ήχο που έκαναν παλιά κάτι γλυφιτζούρια-σφυρίχτρες. Αν θυμάστε είχαν ένα πλαστικό από κάτω και ανεβοκατεβάζοντάς το άλλαζες τον ήχο. όπως σε ένα τρομπόνι. σφυρίζοντας λοιπόν ανεβοκατέβα την κλίμακα από χαμηλά προς τα ψηλά (η γλώσσα κινείται από πίσω προς τα εμπρός σαν να σπρώχνεις) και αντίστροφα. η δεύτερη κίνηση, από τις ψηλές νότες στις χαμηλές μας ενδιαφέρει περισσότερο. Όπως βλέπεις η γλώσσα τώρα μαζεύεται προς τα μέσα (απομακρύνεται από τα δόντια)  και  λίγο προς τα κάτω. Τώρα κάνε τους ίδιους ήχους όχι φυσώντας αλλά ρουφώντας. Δεν χρειάζεται να ακουστεί καθαρά, πρέπει μόνο να κατανοήσεις την κίνηση. Ρουφάς ξεκινώντας από ψηλά και μαζεύεις την γλώσσα προς τα μέσα. Δοκίμασέ το με τη φυσαρμόνικα τώρα. στην τέταρτη τρύπα  τα κατάφερα την πρώτη φορά εγώ. μάλλον όμως είναι πιο εύκολο στην πρώτη ή δεύτερη. σ αυτές βοηθάει ακόμη περισσότερο αν καθώς ρουφάς με τον τρόπο που είπαμε ταυτόχρονα ρίξεις πιο χαμηλά και το σαγόνι σου, ανοίξεις δηλαδή περισσότερο το στόμα.

 

Ελπίζω να βοήθησα,  καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το slide in νομίζω είναι ένας μοχλός που έχουν οι χρωματικές φυσαρμόνικες στα δεξιά και πατώντας τον μπορείς να παίξεις και τις διέσεις. Νομίζω ότι η δική σου είναι διατονική. αν και στις διατονικές η 2 τρύπα ρούφηγμα και η τρίτη φύσημα είναι και οι δύο σολ. μήπως αυτό εννοείς?

 

Ακριβώς αυτό εννοώ φίλε! Ευχαριστώ. Μπορεις να μου πεις και σε τι χρησιμεύει αυτό?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό συμβαίνει για να μπορείς ρουφώντας τις τρεις τρύπες αριστερά μαζί να ακούγεται σολ ματζόρε. μάλλον είναι αυτό που γράφει και ο alekelis πιο πάνω.

 

έτσι είναι σχεδόν όλες οι διατονικές φυσαρμόνικες. και νομίζω αυτός ο τρόπος κατανομής ονομάζεται richter tuning. αυτές οι φυσαρμόνικες ειναι που χρησιμοποιούνται και στα μπλουζ. για να καταφέρεις να ακουστεί και η λα πρέπει να κάνεις bending στην 3 τρύπα. Να ρουφήξεις δηλαδή με τον τρόπο που γράφουμε παραπάνω. αλλά νομίζω το λα είναι ίσως το πιο δύσκολο bend.

 

η δική σου φυσαρμόνικα επομένως νομίζω είναι διατονική, η οποία όμως έχει και κάποιες επιπλέον τρύπες στα δεξιά (στις ψηλές νότες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου