Προς το περιεχόμενο

volume box σε ενισχυτες χωρις "master volume"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aloha guys! :)

Εχω ενα marshall plexi 50 watt και δεν μπορω να τον ανοιξω σπιτι μου...'η μαλλον μπορω,αλλα 8α με πανε μεσα! :P :P :P

Το 8εμα με αυτους τους ενισχυτες ειναι οτι παιζουν καλα μονο δυνατα...κ εγω 8ελω αυτη τη βρωμια τους... 8)

Διαβασα λοιπον προσφατα για το κολπο του "fx loop" και για το volume box .

Ειναι ενα απλο μαστερ που το βαζεις στον ενισχυτη χωρις μοντα,

bdf2_1.JPG

Ολα καλα ως εδω...αλλα μετα απο πιο αναλυτικο ψαξιμο διαπιστωσα οτι το κυκλωμα του ειναι ενα απλο 100 ΚΩ pot...

04a70600.jpg

...και απο τη στιγμη που το fx loop ειναι πριν απο τις τελικες λαμπες πως 8α παρω full gain σε χαμηλα volume? ???

αρα μηπως ειναι απατη?

8ελω τη γνωμη σας..

να κοιταξω μηπως για hotplate? 'η να παω κατεθειαν για μοντα master volume στον ενισχυτη μου???

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να κανεις, στο σπιτι δυσκολα να βαλεις τερμα 50 Watt.

Μια λυση ειναι αυτο. σε μεγαλυτερο κουτι να χωραει και μια στρωση πετροβαμβακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δουλευουν αυτα τα μαραφέτια.Βγάζει και ο Jam νομίζω.

 

ναι μολις το τσεκαρα...

θα του στειλω να μαθω λεπτομεριες...

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουσιαστικα πουσάρεις τις λάμπες τις προενίσχυσης μονο κ οχι τις τελικές, η κάνω λάθος?Πάρε ένα webber attenuator δεν είναι ακριβο πολυ(εγώ αυτο έχω).Αλλά να ξέρεις έχεις αλλοίωση στον ήχο σίγουρα.Πάντως μια γεύση απο γκαζωμένες λάμπες την παίρνεις  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμπτωματικά, τις προάλλες (το περασμένο Σάββατο) έφτιαξα ένα τέτοιο. Χρησιμοποίησα ένα ποτενσιόμετρο 25KΩ. Και μια και "ήμουν εκεί" πήρα και μια direct έξοδο του προενισχυτή για πιθανή άλλη χρήση :)

Και επειδή είμαι μερακλής, το έβαλα σε ξύλινο κουτί που έφτιαξα με 2 κομματάκια σουηδικό και κόντραπλακέ. Από μέσα το έντυσα με φύλλο αλουμινίου αν και το σημείο αυτό είναι αναίσθητο στο θόρυβο.

 

Εννοείται ότι δεν προσφέρει παραμόρφωση από τις τελικές αλλά μονο από τις προενισχύτριες.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουσιαστικα πουσάρεις τις λάμπες τις προενίσχυσης μονο κ οχι τις τελικές, η κάνω λάθος?Πάρε ένα webber attenuator δεν είναι ακριβο πολυ(εγώ αυτο έχω).Αλλά να ξέρεις έχεις αλλοίωση στον ήχο σίγουρα.Πάντως μια γεύση απο γκαζωμένες λάμπες την παίρνεις  :)

 

Δεν κανεις λαθος, αυτο δεν ειναι ατενιουειτορ, αλλα ενα volume-knob στη λουπα κατα καποιο τροπο, οποτε πουσαρεις μονο τις λαμπες του προενισχυτη και ΟΧΙ του τελικου.

Αιτο το φτιανεις μονος με 5 ευρω, αλλα ειναι ημιμετρο γιατι δεν παιρνεις ηχο απο τερματισμενο τελικο, αντιθετα ο τελικος υπολειτουργει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ουσιαστικα το volume box λειτουργει σαν "pre-gain"  δηλαδη 8)

Η μοντα του "master volume" που κανουν στους ενισχυτες ειναι το ιδιο? απλα γινετε εσωτερικα?

 

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου