Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για μπασοπαγιδες!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα...

 

λοιπον εχω ενα homestudio και σκεφτομαι να φτειαξω μπασοπαγιδες διαστασεων 120Χ60.Μια απο τις στανταρ διαστασεις των φυλλων πετροβαμβακα.

 

Μπορει καποιος να με βοηθηση στην επιλογη πετροβαμβακα οπως πυκνοτητα,καποια συγκεκριμενη εταιρεια, απο που μπορω να τον προμηθευτω?Μενω στην Αθηνα.

 

Εχω δει στο διαδυκτιο οτι ο Owens Corning 703 ειναι απο τους πλεον διαδεδομενους αλλα δεν μπορω να τον βρω στην Ελλαδα.Ακομα πετροβαμβακα η υαλοβαμβακα?

 

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο υαλοβάμβακας και ο πετροβάμβακας έχουν παραπλήσια ηχοαποροφητικά χαρακτηριστικά με την εξής διαφοροποίηση....τα επιθυμητά αυτά χαρακτηριστικά είναι κοινά σε ελαφριά διαφορετικές πυκνότητες....έτσι για παράδειγμα ενώ η ιδανική πυκνότητα για την κατασκευή (broadband κατά το δυνατόν) ηχοαποροφητικών πάνελ για τον υαλοβάμβακα είναι 50-75 κ/μ3  για τον πετροβάμβακα είναι 27-50 κ/μ3 (για να έχουν δηλαδή παραπλήσιους συντελεστές απορόφησης)...

Έτσι πολλοί επιλέγουν υαλοβάμβακα γιατί η μεγαλύτερη πυκνότητα τον καθιστά πιο σταθερό και "ευκολοδούλευτο"....από την άλλη συνήθως η επιλογή συνήθως καθορίζεται από την διαθεσιμότητα των υλικών...έτσι ενώ στην Αμερική θα συναντάς παντού υαλοβάμβακα, στην Ευρώπη και ειδικά στην Ελλάδα ο πετροβάμβακας είναι σαφέστατα πιο διαδεδομένος (ως οικοδομικό υλικό γενικότερα...που όμως επηρεάζει αναγκαστικά και τις "ειδικές" χρήσεις) και διαθέσιμος στις περισσότερες πυκνότητες.

 

Δεν υπάρχουν "ειδικές" μάρκες πετροβάμβακα και υαλοβάμβακα.....συνήθως οι μεγάλες εταιρίες αγοράζουν υπάρχουσες γραμμές παραγωγής χωρίς απαραίτητα να αλλάζουν-προσαρμόζουν κάτι στον τρόπο παραγωγης...έτσι τις περισσότερες φορές υπάρχουν εμφανείς διαφορές ανάμεσα σε θεωρητικά ίδια προιόντα της ίδιας μάρκας....για την ακρίβεια στον συγκεκριμένο τομέα δεν υπάρχει αυτό που θα μπορούσαμε να ονομάσουμε "ποιοτικό έλεγχο" του προιόντος ίσως γιατί αυτό δεν είναι απαραίτητο για την πλειονώτητα των εφαρμογών. Σε σχέση με τα ηχοαποροφητικά τους χαρακτηριστικά αυτό που μετράει είναι η πυκνότητα, κάτι που σίγουρα μεταβάλεται ελαφριά από μάρκα σε μάρκα, ακόμη και από παρτίδα σε παρτίδα αλλά σίγουρα όχι σε βαθμό που αυτό θα μεταλλάσει και τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.....

 

Συμπέρασμα.....ΔΕΝ υπάρχει "ΕΙΔΙΚΟΣ" πετροβάμβακας ή υαλοβάμβακας για ακουστικές εφαρμογές παρά μόνο σε ότι αφορά την πυκνότητα του (σε συνάρτηση με την χρήση για την οποία τον προορίζουμε). 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ nikodemos.Να σε ρωτησω κατι λοιπον αφου φαινεται οτι γνωριζεις περι του θεματος.

 

Τι να επιλεξω υαλοβαμβακα η πετροβαμαβακα και σε τι πυκνοτητα για καλυτερα αποτελεσματα?Θα φτειαξω bass trap panels 1,20X0,60 με παχος 0,15(3 φυλλα τον 5 εκατ.)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...εγώ προσωπικά θα επέλεγα πετροβάμβακα κυρίως λόγω διαθεσιμότητας....τώρα η πυκνότητα εξαρτάται από το τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις.....ποιο δηλαδή είναι το πρόβλημα που θέλεις να αντιμετωπίσεις. Σε γενικές γραμμές για απλά ηχοαποροφητικά πάνελ (mid to broadband) οι πυκνότητες είναι αυτές που ανέφερα παραπάνω....η απόδοση τους όμως εξαρτάται και από άλλους παράγωντες, ειδικά όταν ο στόχος είναι η ηχοαπορόφηση σε χαμηλές συχνότητες (bass traps), όπως η απόσταση από τον τοίχο,το βάθος (διατομή), η τοποθέτηση, ο συνδυασμός υλικών  και από εκεί και πέρα κάποιες πιο πολύπλοκες κατασκευές σε σχέση με αυτά τα απλά ηχοαποροφητικά panels.

Αν μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή, σκέφτομαι να ανεβάσω κάποια σχέδια για DIY ηχοαποροφητικές κατασκευές στο θέμα "Κατασκευή project studio"

http://www.noiz.gr/index.php?topic=158312.120

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα μου ειναι τα μπασα καθως ο πισω τοιχος μου ειναι πολυ κοντα γυρω στο 1,50 μετρο.πρεπει γρηγορα να φτειαξω 2 τουλαχιστον διοτι πρεπει να ξεκινησω δουλεια.πες μου μια ενδεικτικη πυκνοτητα να ξεκινησω και θα παρακολουθησω και τις φωτογραφιες που σκεφτεσαι να ανεβασεις.

 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

....θα μπορούσες  να φτιάξεις ένα πάνελ με συνολικό πάχος (διατομή) 20 εκ. με ξύλινο σκελετό και να καλύψεις το μισό (10 εκ.) με πετροβάμβακα πυκνότητας 30 κ/μ3 αφήνωντας δηλαδή και 10 εκ. διάκενο ανάμεσα στον πετροβάμβακα και στον τοίχο.....

αν κάνεις μια "βόλτα" από το http://forum.studiotips.com και Recording studio design του John Sayers θα βρεις αρκετές ιδέες....αν και η αναφορά στον OC 703 μου λέει πως έχεις ήδη περάσει από αυτά τα μέρη ;)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω...

 

λοιπον θα παρω τον 30αρη πετροβαμβακα και θα βαλω 3 φυλλα των 5 εκατ. συνολο 15 εκατ. με 5 εκατ. αποσταση απο τον τοιχο.

 

βασικα θελω να φτειαξω αυτο που βλεπεις στην φωτογραφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ευχαριστω...

 

λοιπον θα παρω τον 30αρη πετροβαμβακα και θα βαλω 3 φυλλα των 5 εκατ. συνολο 15 εκατ. με 5 εκατ. αποσταση απο τον τοιχο.

 

βασικα θελω να φτειαξω αυτο που βλεπεις στην φωτογραφια.

 

το κόστος ενος τέτοιου πάνελ όσον αφορά τα ύλικα πόσο είναι περίπου?

υποθετο ότι μιλάμε για πετροβάμβακα-ξυλο-υφασμα και πρόκες ως υλικά ή υπάρχει και κάτι άλλο?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κόστος ενος τέτοιου πάνελ όσον αφορά τα ύλικα πόσο είναι περίπου?

υποθετο ότι μιλάμε για πετροβάμβακα-ξυλο-υφασμα και πρόκες ως υλικά ή υπάρχει και κάτι άλλο?

 

Αν και ήταν λίγο παλιό το θέμα... anyway

Ένας γνωστός μου είχε δώσει πριν κάνα χρόνο γύρω στα 40 ευρώ για 50άρη πετροβάμβακα σε φέτες των 5εκ. και είχαν συνολική επιφάνεια γύρω στα 6-7 τ.μ., αν θυμάμαι καλά. Δεν ξέρω αν έπιασε λαυράκι ή τον πιάσανε κώτσο...

Για ξύλα και υλικά οι επιλογές είναι άπειρες, οπότε ψάξου...

 

Αυτές οι κατασκευές -όπως στη φώτο- είναι ό,τι πιο απλό μπορείς να φτιάξεις. Μπορείς να πετύχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα με αεροστεγείς κατασκευές με ένα ψιλό διάφραγμα από κόντραπλακέ ή χαρτί. Ψάξε για "diaphragmatic absorbers".

Εξαρτάται πάντα -βέβαια- από το τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Επανέρχομαι στο θέμα αυτό, μιας και αντιμετώπισα το πρόβλημα πρόσφατα και έχω μια πρόταση που σε εμένα λειτούργησε. Βέβαια εξαρτάται τις διαστάσεις του χώρου σας, συχνότητες που σας ταλαιπωρούν κλπ κλπ κλπ. Μπορεί να κατασκευαστεί σε παραλαγές (άλλωστε το πείραμα αυτό είναι συνδιασμός ολίγον από SuperChunk και διαφραγματικής)

 

 

Διαστάσεις: 150 cm Χ 60 (μπροστινό άνοιγμα) και βάθος από 20cm - 50cm (λόγω γωνίας) - Πάχος ξύλου: 20mm MDF.

 

Η μπασοπαγίδα τοποθετήθηκε στην επάνω γωνία του πίσω τοίχου (ένωση με την Οροφή και ακουμπάει σε ViscoElastic / Βινύλιο), και βρίσκεται ακριβώς επάνω από τον διαχυτή (σε λίγες ημέρες ίσως ανεβάσω και Photo)

 

Σε σχέση με το δωμάτιο είναι μεγάλη μπασοπαγίδα αυτή αλλά με τις μετρήσεις που πραγματοποίησα τα 46HZ συντόνιζαν και δεν έπεφταν με τίποτα, παρόλο που είχα άλλες 2 SuperChunk με αρκετά προσεκτική κατασκευή κλπ κλπ. Εγώ τελικά το έλυσα με άλλες 4 μεγάλες ... Στο σύνολο τώρα είναι 7 μεγάλες μπασοπαγίδες και πλέον ακούς σχετικά όμορφα στα 95 db επό εκεί και πάνω ... αρχίζει το tango χε χε  ...

 

:)

 

βουαλά!

BT_TOP_VIEW1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου