Προς το περιεχόμενο

Midnight


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχτες σκάλιζα διαφορα παλιά αρχεία στον υπολογιστή μου και έπεσα πάνω σε αυτο το κλιπάκι.Το έγραψα φέτος, προς το τέλος του καλοκαιριου αλλά καθοτι δεν ασχολήθηκα και πολύ μαζί του το είχα ξεχάσει τελείως.

Οταν γράφτηκε, δεν είχε κανένα απολύτως λόγω ύπαρξης (ούτε και τώρα έχει). Ειπα μιας και το ξέθαψα, να το βάλω εδώ, έστω και σε έναν να αρέσει λίγο (χλωμό το κόβω) δε πήγε τελείως χαμένο.

Αν θυμάμαι καλά, αυτο ξεκίνησε καθως προσπαθουσα να μάθω το FL Studio.Ειχα βρει κάποιον ήχο στα pads που μου είχε αρέσει αρκετά και έγραψα μια σαχλαμαρα έτσι για να τον ακούσω, και while at it πρόσθεσα και μερικά ακόμα πραματάκια απο πάνω και τσουπ! νάτο.

Είπα να κάνω κάτι περίεργο εξου και η...χμ περιεργη φύση του αποτελέσματος.Τα pads απο πίσω είναι απο FL, οι κιθάρες καρφί στο roland cube 30 που χρησιμοποιούσα τότε (δε ειμαι σιγουρος για τα settings, το solo είναι μάλλον το rectifier model)και απο το rec out του ενισχυτή καρφί στην onboard κάρτα ήχου του 7χρονου υπολογιστή μου (να δώ ποτε θα αξιοθω να πάρω σοβαρή κάρτα ήχου).Οι φωνες, πόρτες καμπάνες κλπ είναι διαφορα samples που βρήκα στο internet και πείραξα.Το σολο (ο θεος να το κάνει) έχει υποστει επεξεργασια απο το cool edit, έχουν μπει κάποια εφέ (προς τό τέλος το εφέ που χρησιμοποίησα ήταν Dynamic Delay 60's Style-αυτο το θυμάμαι γιατι το αποτέλεσμα δεν είχε καμια σχέση με αυτο που περίμενα να κάνει ).Το σόλο είναι το κομμάτι του δημιουργήματος που δούλεψα λιγότερο απο όλα (one take) .Δεν υπαρχει κάποια σταθερή φρασεολογία στο σόλο,ρυθμικα είναι τελείως χύμα στο κύμα, επειδή ήθελα αφενος να έχει κάτι το ατημέλητο, raw το κομμάτι ( :P) ,αφετέρου επειδή είμαι κουλός( :P :P).

Καποια απο τα background στοιχεια είναι αρκετά δύνατα σε ένταση, γιατι ήθελα (ή μαλλον προσπάθησα) να έχω το σόλο πιο πίσο...οχι σαν τα κλασσικα κλιπάκια πάνω απο backing track που η το 95% είναι το σόλο και όλα τα υπόλοιπα θάβονται.Ειπαμε, ανάποδη προσέγγιση.Οσο χρόνο αφιερωσα για την ηχογράφηση-επεξεργασία του σολο τη διπλασια αφιερωσα διαλέγωντας καμπάνες και samples...εν ολίγοις το σολο το αντιμετώπισα σα κάτι το δευτερευον και όχι σαν το πυρηνα του κομματιου, κάτι διαφορετικό για αλλαγή.

 

 

Τελος πάντων, έγραψα πολλά για κάτι σχεδον ανάξιο λόγου.Παρτε, ακουστε, οποιου του αρεσει να περασει απο τη γραμματεια να κλεισει ραντεβου με γιατρο.

 

 

http://www.box.net/shared/vylhjiv50s#Midnight

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα ποσταρω για κριτικη σε κλιπ!Λοιπον,μου αρεσε ιδιαιτερα η ατμοσφαιρα!Πολυ ενδιαφερον σα μοτιβο!Επεξεργασου το λιγο αξιζει!Μπραβο φιλε!

bluessssss!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα βρω τα session files του cool edit ίσως και να ασχοληθώ μαζί του κάποια στιγμη.

Anyway, αφου άρεσε σε κάποιον και δε πήγε άπατο, χαλάλι του.

Ευχαριστώ και για το σχόλιο φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε μου δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ασχημο. Απλα θελει λιγο δουλιτσα απο αποψης "παραγωγης". Βρες τα files η στην αναγκη ξαναγραψτο. Τωρα που εχεις καποιες παραπανω γνωσεις πιστευω θα το κανεις καλυτερο.

Το εφφε στο τελος του σολο ειναι flanger?

Σαν το Mountain των Socrates απο την εκτελεση του Waiting for something ακουγεται

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εφέ στο τέλος είναι Dunamic Delay 60's style απο το cool edit.Δεν έχει καθόλου flanger η τίποτα άλλο.Πάντως απο το αποτέλεσμα μόνο delay δε λες ότι είναι!Περιεργο πράμα.

 

Λοιπόν τώρα έχω καλύτερο υπολογιστή, θα αποκτήσω κάποια στιγμή κάρτα ήχου (καμια lexicon μάλλον λόγω χαμηλου budget) έχω και καλύτερο (πολύ καλύτερο) ενισχυτή, οπότε ίσως το ξαναδουλέψω...ή κάνω κάτι παρόμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε δε γινεται να ειναι delay αυτο. Για κοιτα το και πες μας κι εμας να το βρουμε. Εγω εχω cubase sx3. Πως θα γινει να το βρουμε για να παιζουμε το Mountains και να ειναι καρφι ο ηχος να γουσταρουμε :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα που είναι....κατέβασε το Cool edit demo, γράψε κάτι πάνε Effects-->Delay-->Dynamic Delay-->60's Style και δες....

 

Πχ να το έβαλα σε ένα μικρο κομματάκι του Scuttle Buttin (απο 0.20 ως 0.40 περίπου)

 

http://www.box.net/shared/14b6m59vd8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..και μάλιστα έχει προοπτικές, αν ασχοληθείς περισσότερο.

 

Προφανώς η δομή (επαναλαμβανόμενο 6->1) είναι ότι πρέπει για σόλο, αλλά μπορείς να την εμπλουτίσεις για να γίνει πιο <<κομμάτι>> το κομμάτι σου!!!! ;)

 

Επίσης τα εφέ προσδίδουν στην ατμόσφαιρα, ειδικά οι καμπάνες αλλά μάλλον πρέπει να είναι πιο τακτοποιημένα, πχ η πόρτα.

 

Προτάσεις κάνω, αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς, έτσι κι αλλιώς αν πιστεύεις ότι το κομμάτι δεν έχει λόγο ύπαρξης, μπορείς να το βελτιώσεις...!

 

Γενικά μου άρεσε πάντως.

 

Ρε δε γινεται να ειναι delay αυτο. Για κοιτα το και πες μας κι εμας να το βρουμε. Εγω εχω cubase sx3. Πως θα γινει να το βρουμε για να παιζουμε το Mountains και να ειναι καρφι ο ηχος να γουσταρουμε :)

 

;D ;D

 

Μακάρι να μπορούσα να παίξω το Mountains ΑΚΡΙΒΩΣ σαν τον Σπάθα, και ας μην μάθω ποτέ τι είναι αυτό το εφέ.  ;)

(παρεπιπτόντως στο Mountains σε κάποια σημεία διακρίνω όντως ένα <<ελαφρύ>> Flanger)

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κομμάτι όντως μπορει να βελτιωθει με λίγο πιο περίπλοκο background και λίγη παραπάνω δουλεια στα διαφορα μικροπραγματακια (καμπάνες κλπ κλπ).

Ευχαριστω για τις προτασεις πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου