Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας απλές λύσεις ηχογράφησης για έναν αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους σας.

 

Μόλις σήμερα γράφτηκα στο forum σας και δηλώνω αρχάριος σε θέματα ηχογράφησης με υπολογιστή.

Παίζω μπουζούκι-κιθάρα και γενικά ότι είναι έγχορδο. Απο πλήκτρα δεν γνωρίζω αρκετά πράγματα.

Έχω ένα μεγάλο ρεπερτόριο και θα ήθελα να ηχογραφήσω αυτά που παίζω.

Επίσης θα ήθελα να ηχογραφήσω και τα ακόρντα απο τα τραγούδια τα οποία θα τα παίζω εγώ ο ίδιος.

Αυτό υλοποιείται αφού ηχογραφήσω τα όργανα ξεχωριστά και στη συνέχεια με κάποιο software να τα δέσω μαζί;

Ψάχνω επίσης εάν γίνεται να έχω άλλα όργανα (κιθάρα-ντραμσ κλπ.) και εγώ παράλληλα να παίζω και να με συνοδεύουνε στο κομμάτι που θα παίζω. Δεν ξέρω εάν υπάρχουν έτοιμα ή πρέπει εγώ να τα φτιάξω.

Έχω την εντύπωση ότι το κάθε διαφορετικο όργανο παίζεται σε ξεχωριστό κανάλι και στο τέλος φτιάχνεται το τελικό track.

 

Απλά τις περισσότερες φορές παίζω μόνος και ψάχνω να βρώ τρόπο να με συνοδεύει έστω ένα ακόμη όργανο (κιθάρα).

Σκεφτόμουνα εάν δεν υπάρχει κάτι έτοιμο να ηχογραφήσω πχ. εγώ τα ακόρντα απο μία κιθάρα για κάποιο κομμάτι και εγώ να παίζω μπουζούκι παράλληλα. Αυτά εάν δεν κάνω λάθος ονομάζοντια backing tracks?

 

Τι θα χρειαστώ για αρχή; Για κάρτες είμαι σε δίλλημα:

M Audio - Fast Track Pro

Lexicon Alpha

 

Για free software τι προτείνεται για αρχή; Το οποίο να κάνει τα βασικά πράγματα που θα χρειαστώ για αρχή.

 

Επίσης για μετρονόμο που θα κρατάει τον ρυθμό την στιγμή που θα ηχογραφώ ή θα παίζω τι χρησιμοποιώ; Ξεχωριστή συσκευή ή αυτό υλοποιείται μέσα απο το software εγγραφής;

 

Γενικά θα χρειαστώ κάτι άλλο σε αυτό που θέλω να κάνω;

 

Συγνώμη εάν σας μπέρδεψα, γνωρίζω ότι τα περισσότερα έχουν ήδη γραφτεί αλλά ήθελα να σας γράψω τι θέλω ακριβώς να κάνω και να μην υποστώ σε έξοδα τα οποία δεν χρειάζονται για αρχή.

 

Εύχομαι σε όλους ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλως ήρθες στο Noiz φίλε jimint! :)

 

Επειδή βλέπω ότι έχεις μια μικρή σύγχυση σχετικά με τις διαδικασίες ηχογράφησης, καλύτερα να διαβάσεις το παρακάτω θέμα που αναλύει με απλό και κατανοητό τρόπο τα περισσότερα από αυτά που πρέπει να ξέρεις.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=160830.0

 

Αν δεις άγνωστες λέξεις και όρους, ένα googlαρισμα θα σε βγάλει από το αδιέξοδο (αν π.χ. δεν ξέρεις τι είναι sequencer). Αν και πάλι έχεις κάποια απορία, είμαστε εδώ για να συζητήσουμε ό,τι χρειαστεί.

Κάνε όμως μια αρχή από τα πολύ βασικά σε πρώτη φάση και μετά βλέπουμε για προγράμματα και κάρτες ήχου.

 

Καλό Πάσχα και σε σένα! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ alchemist το topic το έχω ήδη διαβάσει.... ;)

Θα συγκεντρώσω όλες μου τις απορίες και θα επανέλθω... :)

 

Το ξαναλέω απο το πρωϊ αυτό το πράγμα κάνω....ψάχνομαι..αλλά ξέρεις οι

πληροφορίες είναι τόσες πολλές που ήδη το κεφάλι με πονάει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Επειδή είμαι στη διαδικασία μελέτης για το σχετικό θέμα. Αναφέρω τα παρακάτω.

Καταλήγω στην Lexicon Alpha διότι για την περίπτωσή μου πιστεύω είναι σχετικά φτηνή σε σχέση με την m-audio και συμπεριλαμβάνει το cubase studio4 LE, οπότε γλιτώνω και την διαδικασία να ψάχνω για πρόγραμμα.

 

Ερωτήσεις:

1. Η συγκεκριμένη κάρτα έχει προενίσχυση; Ρωτάω αυτούς που την έχουν αγοράσει.

 

2. Τα VsT από ότι κατάλαβα είναι plugins μέσα από softaware, διάφορα όργανα που δεν μπορούμε πχ. να ηχογραφήσουμε

σωστά; Εάν είναι έτσι.. κυκλοφορούν VST για λαϊκή και ρεμπέτικη μουσική (τύμπανα-ακορντεόν κλπ.) τα οποία θα με βοηθήσουν στο να συνθέσω κομμάτια;

 

3. Επίσης από ότι κατάλαβα υπάρχει η δυνατότητα με ένα MIDI Keyboard να ηχογραφήσω διάφορα όργανα μέσω Sequencer; Σωστά;

 

4. Τον ρυθμό πως τον κρατάω εάν ηχογραφήσω όργανα σε διαφορετικά κανάλια; Αναλαμβάνει ο sequencer για αυτό; Παράδειγμα ηχογραφώ με το μπουζούκι ένα κομμάτι και έχει έναν συγκεκριμένο ρυθμό...πως κρατάω σωστά τον τέμπο; με μετρονόμο (ξεχωριστό) που τον έχω δίπλα μου ή ο Sequencer παράλληλα με την εγγραφή κρατάει τον ρυθμό με δικό του μετρονόμο;

 

5. Από τη στιγμή που θα συνδέσω στο lapotop μου την εξωτερική κάρτα πρέπει να απενεργοποιήσω την onboard κάρτα ήχου σωστά;

Άρα για να ακούσω αργότερα μετά την ηχογράφηση το αποτέλεσμα θα πρέπει να συνδέσω ακουστικά ή monitors σωστά; τα ηχεία του laptop απενεργοποιούνται ή δουλεύουν κανονικά με την εξωτερική κάρτα USB;

 

 

Αυτά προς το παρόν...Εύχομαι σε όλους σας ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η συγκεκριμένη κάρτα έχει προενίσχυση; Ρωτάω αυτούς που την έχουν αγοράσει.

Ναι αμέ.

 

3. Επίσης από ότι κατάλαβα υπάρχει η δυνατότητα με ένα MIDI Keyboard να ηχογραφήσω διάφορα όργανα μέσω Sequencer; Σωστά;

Όχι ακριβώς. Με το μιντι κλαβιε δεν ηχογραφείς. Απλά παίζεις και καταγράφονται οι νότες, οι οποιες θα πρέπει να συνδεθούν σε κάποιο όργανο εικονικό ή πραγματικό για να παίξει

 

Τον ρυθμό πως τον κρατάω εάν ηχογραφήσω όργανα σε διαφορετικά κανάλια; Αναλαμβάνει ο sequencer για αυτό; Παράδειγμα ηχογραφώ με το μπουζούκι ένα κομμάτι και έχει έναν συγκεκριμένο ρυθμό...πως κρατάω σωστά τον τέμπο; με μετρονόμο (ξεχωριστό) που τον έχω δίπλα μου ή ο Sequencer παράλληλα με την εγγραφή κρατάει τον ρυθμό με δικό του μετρονόμο;

Τον ρυθμό τον ορίζεις στην αρχή του Project στο sequencer σου.

 

5. Από τη στιγμή που θα συνδέσω στο lapotop μου την εξωτερική κάρτα πρέπει να απενεργοποιήσω την onboard κάρτα ήχου σωστά;

Άρα για να ακούσω αργότερα μετά την ηχογράφηση το αποτέλεσμα θα πρέπει να συνδέσω ακουστικά ή monitors σωστά; τα ηχεία του laptop απενεργοποιούνται ή δουλεύουν κανονικά με την εξωτερική κάρτα USB;

Δεν είναι αναγκαίο το πρώτο, αν και πολλοί το κάνουν για να αποφύγουν conflicts μεταξύ των δύο καρτών. Εγώ όμως έχω και τις δύο πάνω, έχω ορίσει την εξωτερική ως την πρωτεύων κάρτα και όταν δεν είναι ενεργοποιημένη μπαίνει στο παιχνίδι η Onboard.

 

 

Δες κι εσύ αυτόν τον οδηγό:

http://www.tweakheadz.com/guide.htm

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά

 

VSTi με ήχους ακορντεόν υπάρχουν και δωρεάν. Το ίδιο και ήχοι κρουστών όλων των ειδών. Για έτοιμους ρυθμούς για ελληνική μουσική (ζεμπέκικο, καλαματιανό κτλ) σε VSTi δεν έχω συνατήσει και δε νομίζω να υπάρχουν (εκτός από τους αράβικους τσιφτετελοιειδείς σε κρουστά). Μπορείς όμως να κάνεις μερικά τέμπο σε κάποιο VSTi ντραμοκούτι και να τα χρησιμοποιείς κάθε φορά. 

 

Για τα Alpha που σκέφτεσαι θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς. Χρησιμοποίησα (μάλλον προσπάθησα) ένα Lambda χωρίς επιτυχία, διότι το μαραφέτι έχανε τη σύνδεση κάθε τόσο. Παρόμοιες εμπειρίες έχω διαβάσει κι από άλλους. Εκτός αυτού δεν έχει MIDI και επιπλέον δεν έχει Phantom, οπότε ή περιορίζεσαι σε δυναμικά μικρόφωνα ή πρέπει να αγοράσεις τροφοδοσία για πυκνωτικό μικρόφωνο.

 

Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές σε USB, αν και το firewire είναι πιο σίγουρη λύση νομίζω (όχι ότι USB=καταστροφή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VSTi με ήχους ακορντεόν υπάρχουν και δωρεάν.

Έχεις κάποιο link;

 

Μπορείς όμως να κάνεις μερικά τέμπο σε κάποιο VSTi ντραμοκούτι και να τα χρησιμοποιείς κάθε φορά. 

Θα με ενδιέφερε να μάθω πως γίνεται  :)

 

Για τα Alpha που σκέφτεσαι θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς.

 

Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές σε USB, αν και το firewire είναι πιο σίγουρη λύση νομίζω (όχι ότι USB=καταστροφή)

Τι προτείνεις απο την εμπειρία σου;

 

Επίσης να αναφέρω ότι δεν σκοπεύω να ασχοληθώ επαγγελματικά, απλά πράγματα θέλω να κάνω για μένα και ίσως να θέλω να ηχογραφήσω αυτά που παίζω με ένα φίλο μου που παίζει κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Alpha που σκέφτεσαι θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς. Χρησιμοποίησα (μάλλον προσπάθησα) ένα Lambda χωρίς επιτυχία, διότι το μαραφέτι έχανε τη σύνδεση κάθε τόσο. Παρόμοιες εμπειρίες έχω διαβάσει κι από άλλους.

 

Εγώ αυτή την εντύπωση έχω από όσα έχω διαβάσει στο ιντερνετ. Οτι δεν έχουν και τόσο σταθερούς drivers.

Κοίτα και την EMU 0202 ή 0404 ή καμιά m-audio.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά ψάχνω στο inet για προβλήματα της κάρτας σχετικά με τους drivers αλλά δεν βρήκα κάτι.

Μήπως τελικά η εταιρία διόρθωσε το πρόβλημα με τους νέους drivers που βγάλανε;

Εξάλλου υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός στην αγορά με τέτοιες συσκευές. Συμφέρει σε μια εταιρεία που λανσάρει ένα προϊόν να συνεχίζει ένα χρόνιο της πρόβλημα με τους drivers;

Δεν διαφωνώ ότι υπήρχανε προβλήματα στην κάρτα...αλλά ακόμη συνεχίζουν; Ευκαιρία να μας πούνε λοιπόν αυτοί που την αγοράσανε πρόσφατα εάν αντιμετωπίζουν με τους νέους drivers προβλήματα.

 

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.... κοιτάζω ήδη τις E-MU και τις m-audio. Ειδικά η EMU 0202 έχει σχεδόν την ίδια τιμή με την alpha. Τι να πω βρε παιδιά υπάρχει σύγχυση μέσα μου...αλλά νομίζω ότι μεγάλο ρόλο παίζει και το οιοκονομικό κομμάτι του όλου θέματος. Συμφωνώ ότι υπάρχει έλλειψη στην κάρτα όπως το Phantom power αλλά στην περίπτωση μου που δεν στήνω home studio επαγγελματικών προδιαγραφών δεν νομίζω ότι με ενδιαφέρει.

Μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Μου άρεσε επίσης και m-audio track pro usb αλλά 190€.....είναι πολλά....

 

Διευκρίνηση.....Η EMU-0202 σε σχέση με την Lexicon Alpha εκτός από το θέμα των drivers είναι καλύτερη σε χαρακτηριστικά;

 

Επίσης τι γνώμη έχετε για την TASCAM US-122L; είναι λίγο ποιό ακριβή αλλά υποσηρίζει phantom power  και midi.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μια καλή αρχή νομίζω ότι μπορείς να κάνεις έτσι

1) κατέβασε το reaper http://www.reaper.fm/

2) δες εδώ http://www.noiz.gr/index.php?topic=738.0

3) μάθε να χρησιμοποιείς το reaper με τα plugins που θα βρεις στο 2) (νομίζω πρέπει να ψάξεις έστω και στοιχειωδώς τα manual)

4) κατέβασε τους drivers ASIO4ALL για να μπορείς να τρέξεις τα προγράμματα στην onboard κάρτα σου http://www.asio4all.com/

5) κάνε κάνα 2-3 ηχογραφήσεις με το φίλο σου και δες πού κινείσαι. Ένα απλό δυναμικό μικροφωνάκι είναι αρκετό για τα πρώτα βήματα.

 

Δες πού κινείσαι, τι ανάγκες έχεις και προσδιόρισε πάλι πόσα θα ξοδέψεις. Όλα αυτά τα προϊόντα που κινούνται στο κατώτατο όριο τιμών κάνουν συμβιβασμούς (ηχητικούς και ποιότητας κατασκευής) και συχνά κοστίζουν παραπάνω από ένα πραγματικά καλό προϊόν. Με τα λεφτά που δίνεις έχεις να διαλέξεις 2-3 προϊόντα με αυξημένες πιθανότητες να πάρεις μια "πατάτα" που σύντομα θα καταλήξει σ' ένα συρτάρι και θα πας γι' άλλα (είμαι παθός και μαθός  ;D ) . Με μόλις 40-50 ευρώ παρπάνω οι επιλογές πολλαπλασιάζονται, μαζί και οι πιθανότητες να κάνεις μια καλή αγορά, κάτι που θα σου κάνει τη δουλειά χωρίς προβλήματα. Ρίξε μια ματιά στα γνωστά μέρη (thomann, dv247, dolphinmusic κτλ) και δες τι παίζει.

BTW χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει EMU (πέρα από τις θρυλικές SB της "μαμάς" Creative) και βασιζόμενος σε ό,τι διάβασα θα προτιμούσα την 0202.

 

Ελπίζω να βοήθησα κι όχι να σε μπέρδεψα παρισσότερο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου