Προς το περιεχόμενο

how to remove the finish?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολα τα παιδια ανοιγω το συγκεκριμενο thread για να ρωτησω πως μπορω να απομακρυνω το παλιο χρωμα ( finish ) απο μια copy les paul ( cheap one ) που εχω με σκοπο να την ξαναβαψω σε αλλο χρωμα.χρησιμοποιω γυαλοχαρτο και αν ναι τι ειδους?οποιος γνωριζει ας απαντησει και για να προλαβω καποιους οχι δεν θελω να τη δωσω να το κανουν επαγγελματιες κτλ θελω να το κανω μονος μου... ;D ;Dεπισης σορυ αν υπαρχει παρεμφερες θρεντ εψαξα ααλλ δε βρηκα κατι.ευχαριστω σε οποιον απαντησει κ βοηθησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To ίδιο θέλω να κάνω και γω. Από αύριο θα αρχίσω να παλεύω με ηλεκτρικό τριβείο και βλέπουμε. Προβλέπεται δύσκολη μάχη όμως, ο πολυεστέρας είναι στην αντοχή... τέρας!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολα τα παιδια ανοιγω το συγκεκριμενο thread για να ρωτησω πως μπορω να απομακρυνω το παλιο χρωμα ( finish ) απο μια copy les paul ( cheap one ) που εχω με σκοπο να την ξαναβαψω σε αλλο χρωμα.

Τι χρώμα θέλεις να τη βάψεις? Γιατί-ας πούμε-θέλεις να τη κάνεις μαύρη, αρκεί να βγάλεις το λούστρο...τι χρώμα είναι η κιθάρα?

 

Να προσθέσω ότι για "πλακάτα" χρώματα (αφού όπως υποθέτω θα χρησιμοποιήσεις χρώματα αυτοκινήτου) δεν χρειάζεται να βγάλεις το χρώμα, είναι όλα καλυπτικά. Τώρα εάν θέλεις να φαίνεται το ξύλο, ανυλίνες κλπ...ξεκίνα να τρίβεις...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο θεμα...

με ενδιαφερει και εμενα...

marathon η δικια μου ειναι κοκκινη και θελω να φανει το ξύλο...

τι να κανω...

ευχαριστω και σορρυ scofield αν σου χαλαω το thread!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.marathon η δικια μου ειναι κοκκινη και θελω να φανει το ξύλο...

τι να κανω...

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να φανεί το ξύλο? Ξέρεις τι θα βρείς από κάτω? Και εάν είναι 5-6 κομμάτια ξύλου (σίγουρα δεν θα σου αρέσει)?

Πάντως για περιπτώσεις "θέλω να φαίνεται το ξύλο", θέλεις ηλέκτρικό τριβείο, διαφορετικού πάχους γυαλόχαρτα και στρόγυλλα ξύλα (όπου θα κολλήσεις τα γυαλόχαρτα) για να τρίψεις τις καμπύλες...και πολύ υπομονή και χρόνο.

...και ένα χώρο για να βρωμίζεις!!!!

Και ξυλόστοκο για αν μαζέψεις τις βλακείες...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx marathon...

ναι δεν με νοιαζει και πολύ για την κιθαρα αν θα ειναι απο 5-6 κομματια...ειναι ή τριτη ηλεκτρικη που εχω και δεν τη χρησιμοποιώ...οποτε λεω κατι να την κάνω μπας και μου αλλάξει η διαθεση...χαχαχα ;D

 

thanx kai παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να απομακρυνω το χρωμα μεχρι να φανει κανονικα το ξυλο.οσο για το χρωμα η κιθαρα ειναι copy Slash’s Cherry les paul.παιδια δε μου χαλατε κανενα θρεντ ( dont worry ) εγω απλα θελω μεσα απο συμβουλες κ τριψιμο να βγαλω τo υπαρχον finish.νομιζω χρειαζεται γυαλοχαρτο,αλλα ξερω οτι τα γυαλοχαρτα εχουν διαβαθμιση,ψιλο,χοντρο κτλ..οσο για τι χρωμα θα την κανω θα ειναι συνδιασμος κοκκινο κ ασπρο....χρωματα αυτα της dupli color κ καλη υπομονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για τι χρωμα θα την κανω θα ειναι συνδιασμος κοκκινο κ ασπρο....χρωματα αυτα της dupli color κ καλη υπομονη...

Τα dupli color είναι χρώματα αυτοκινήτου, καλυπτικά, δεν χρειάζεται να φανεί ξύλο. Τώρα ο συνδιασμός κοκκινο-ασπρο που λές (εάν εννοείς κάτι σαν sunburst) δεν επιτυγχάνεται με dupli color...εκτός εάν έχεις κάτι στο μυαλό σου που δεν καταλαβαίνω.

Δες ένα project που τελειώνω για να καταλάβεις λίγο τα βήματα

Η κιθάρα που θα δείς είχε κοιλότητα για τρέμολο, και ο προηγούμενος το έκλεισε. Το όλο θέμα ήθελε πολύ στοκάρισμα (φαίνεται στις photos) και αρκετό τρίψιμο με 300

dscn2042.jpeg

Αφού τελείωσε το βασικό τρίψιμο, το όργανο περάστηκε με primer και ξανατρίφτηκε με 600-800ρι.

Μετά βάφτηκε άσπρο (με dupli color mat), για μπορέσω να βάψω με την ησυχία μου

dscn2044.jpeg

Μετά, αερογράφος και ακρυλικά νερού, για να μπορώ να καθαρίζω εύκολα

dscn.jpeg

Και μετά πολυουρεθάνη διπλής...και περιμένω να περάσει καμμιά εβδομάδα για να τρίψω με 2000λιαρο και να περάσω κρέμες βούρτσες

dscn2051.jpeg

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx marathon,εσενα πιανει το χερι σου,θα περαστει πρωτα με ασπρο κ μετα με την χρηση template ( δεν ξερω αν το γραψα σωστα ;D) θα περασω κοκκινο χρωμα.οποτε θα χρησιμοποιησω αν καταλαβα καλα 300 αρι χαρτι κ τριψιμο αβερτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx marathon,εσενα πιανει το χερι σου,θα περαστει πρωτα με ασπρο κ μετα με την χρηση template ( δεν ξερω αν το γραψα σωστα ;D) θα περασω κοκκινο χρωμα.οποτε θα χρησιμοποιησω αν καταλαβα καλα 300 αρι χαρτι κ τριψιμο αβερτα..

Εαν θέλεις να τη κάνεις κόκκινη κόκκινη, δεν χρειάζεται να τη βάψεις άσπρη. Το dublicolor κόκκινο καλύπτει τα πάντα

0117800815_xl.jpg

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου