Προς το περιεχόμενο

how to remove the finish?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι χρώμα θέλεις να τη βάψεις? Γιατί-ας πούμε-θέλεις να τη κάνεις μαύρη, αρκεί να βγάλεις το λούστρο...

 

marathon, βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση. Έχω φάει το χρώμα (άσπρο) μου έμεινε όμως η "βάση" που βρίσκεται από κάτω (έχει ένα γαλαζιογκρί χρώμα) η οποία μου έχει αλλάξει την πίστη με αποτέλεσμα να τα παρατήσω προσωρινά. Είχα την εντύπωση (έτσι διάβασα κάπου στο νετ) ότι το ξύλο πρέπει να είναι γυμνό εντελώς, αλλιώς μπορεία να μην πιάσει καλά η βαφή. Θέλω να τη βάψω μαύρη. Λες να το τολμήσω έτσι ή μιας και μισοέτριψα τη βάση να ξεγυμνώσω τελείως το ξύλο; (ξύλο ... λέμε τώρα, κοντραπλακέ της συμφοράς είναι!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Doublicolor μαύρο και καθάρισες...μην τρίβεις άλλο. Απλά πρόσεχε να είναι η επιφάνεια λεία.

Και προσοχή, όταν βάψεις, όχι κάθετα το σώμα αλλά οριζόντια

dscn2020.jpeg

Η κιθάρα που βλέπεις ήταν πράσινη (ρώτα τον Evris πόσο χάλια ήταν) και δεν χρειάστηκε να βγάλω τελείως το χρώμα

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θέλεις να τη κάνεις κόκκινη κόκκινη, δεν χρειάζεται να τη βάψεις άσπρη. Το dublicolor κόκκινο καλύπτει τα πάντα

 

thanx again marathon θα ξεκινησω κ θα αρχισω καποια στιγμη να παραθετω κ φωτο της ολης διαδικασιας.απλα να αναφερω οτι θα την βαψω ασπρη πρωτα γιατι μετα θα τοποθετησω ενα stencil με σχεδιο κ μετα θα περαστει με κοκκινο, καλυπτωντας με το stencil ενα συγκεκριμενο σημειο οποτε αφαιρωντας το μετα να μεινει το σχεδιο του stencil ασπρο...κ ο θεος βοηθος ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλυπτωντας με το stencil ενα συγκεκριμενο σημειο οποτε αφαιρωντας το μετα να μεινει το σχεδιο του stencil ασπρο...κ ο θεος βοηθος ;D ;D

Eύκολο, έτσι έκανα και εγώ την Army...απλά προσοχή, λίγο λίγο τη μπογιά, πολλά ελαφριά χέρια για να μην περάσει κάτω από το στενσιλ.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon,λεπτομερεστατος! :D

Το μονο που δεν μ'αρεσει στην air rock ειναι το σχημα!! ;D ;D

 

Εξυσα μια Squier τελε του '83 τις προαλλες και "εκανα μπρατσα"...

Καθοτι ομως δεν αντεχω τη "μασκα",χρησιμοποιω περισσοτερο "ξυστρα" παρα γυαλοχαρτα...

Αναπνεω κατι λιγοτερο σκονη,αλλα κουραζομαι περισσοτερο και "καιω" τα δαχτυλα μου...

(απο την τριβη ζεσταινεται το μεταλλο και η θερμοκρασια περναει στα δαχτυλα,ψηνονται αργα δηλαδη)

 

Ομως εχει σασπενς...οχι οπως το μονοτονο τριψιμο με γυαλοχαρτο...(οτι συχαινομαι στη δουλεια ειναι να τριβω..)

 

Η "ξυστρα" ειναι και ο παραδοσιακος τροπος αφαιρεσης βαφης,

ομως οταν εφευρεθηκε,δεν υπηρχαν πολυ-εστερες,-ουρεθανες,και πολυ-βερνικωμενα οργανα

για να αντεχουν ουγκα-ουγκα καταστασεις!

 

Αυτο εγκυκλοπαιδικα μονο,δεν σας προτεινω τον τροπο αυτο,

παρα μονο αν ξερετε πως ακονιζονται οι ξυστρες...και αν εχετε λιμες και ακονια!

Και το ακονισμα της ξυστρας ειναι δυσκολοτερο απο καθε σκαρπελο η μαχαιρι πλανης!

 

Στα γυαλοχαρτα:

Καλη αρχη με 80 για τα "χοντρα",και μετα 100,150 και 220.

Ετσι το επομενο νουμερο αφαιρει τις γρατσουνιες του προηγουμενου,

και στο τελος δεν εχουν μεινει "χαντακια" απο το τερας το 80αρι...

 

-Ολα αυτα τα σπρευ τυπου "ντουπλικολορ" ειναι απο αλκυδικη βαση,και οι ιδιοτητες τους δεν διαφερουν

απο αυτες της λαδομπογιας...!!Ασε που δεν "πιανουν" πουθενα! ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

μμμ

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγη προσοχή, φαίνεται ο πιο εύκολος τρόπος:

http://www.projectguitar.com/tut/burn.htm

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, μια τοποθετηση και απο μενα...

το να ξυσεις ολο το σωμα, απο οσο εχω δει στην πραξη ειναι μανουρα...

καποτε ειχαμε περιλαβει μια ψευτοστρατ ενος φιλου και καναμε τις σχετικες δοκιμες για να της αλλαξουμε χρωμα.

αφου ειδαμε πως το να την τριψεις ολη με γυαλοχαρτο ηταν διαδικασια για γερα νευρα

απλα πηραμε μια σπατουλα, βγαλαμε οπως οπως αυτο το υλικο(δεν ξερω το ονομα του, αν μπορει καποιος ας μας το πει) που ειναι σαν ελαφρυ διαφανο πλαστικο και αμεσως μετα απλωσαμε πανω στο χρωμα(σκουρο μπλε) ενα ειδικο υγρο που ειχαμε αγορασει απο ενα χρωματοπωλειο(δεν θυμαμαι το ονομα του, αλλα μπορω να το βρω το πιο πιθανο) και ηταν ειδικο για να αφερει χρωμα απο ξυλο. το αφησαμε περιπου εικοσι λεπτα πανω και το χρωμα εβγαινε ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ.

βεβαια μολις αφαιρεθηκε το χρωμα, ανακαλυψα πως η στρατ ηταν καπου 564κομματια ξυλο, οποτε ξαναβαφτηκε...

μου κανει εντυπωση που κανεις δεν εχει αναφερει ποτε αυτο το υγρο και θεωρω μαλλον απιθανο να αγνοουν ολοι την υπαρξη του.

υπαρχει καποιος λογος που δεν κανει να χρησιμοποιηθει???

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου