Προς το περιεχόμενο

ΑΛΛΑΓΗ BRIDGE TREMOLO ΣΕ SQUIER


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στο forum. Έχω μια squier Bullet για διάφορους πειραματισμούς, έτσι για να ασχολούμε στον ελεύθερο χρόνο. Θα ήθελα να προχωρήσω σε αλλαγή του Bridge tremolo και να την αναβαθμήσω λίγο παραπάνω. Εχουν αλλαχτεί ηλεκτρικα, μαγνητες, nut και μένει το bridge και τα κλειδιά.

 

Τα ερωτηματα είναι: Τι πρέπει να λάβω υπόψη μου για να αγοράσω το σωστό bridge? (πχ. τι να μετρήσω κλπ) και αν χρειαστει routing για το νέο είναι μεγάλη μανούρα? Επίσης έχετε να προτείνεται κάποια?

 

THX

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχω μια squier Bullet για διάφορους πειραματισμούς, έτσι για να ασχολούμε στον ελεύθερο χρόνο.

 

Και εγω!!!

 

Θα ήθελα να προχωρήσω σε αλλαγή του Bridge tremolo και να την αναβαθμήσω λίγο παραπάνω.

 

Και εγω!!!

 

;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι εχει διαφορα στις 6 τρυπες, πριν αγορασεις bridge ψαξε διαστασεις.

Καποτε πηγα να την αλλαξω με μια Wilkinson και δεν ταιριαζανε οι τρυπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στο forum. Έχω μια squier Bullet για διάφορους πειραματισμούς, έτσι για να ασχολούμε στον ελεύθερο χρόνο. Θα ήθελα να προχωρήσω σε αλλαγή του Bridge tremolo και να την αναβαθμήσω λίγο παραπάνω. Εχουν αλλαχτεί ηλεκτρικα, μαγνητες, nut και μένει το bridge και τα κλειδιά.

 

Τα ερωτηματα είναι: Τι πρέπει να λάβω υπόψη μου για να αγοράσω το σωστό bridge? (πχ. τι να μετρήσω κλπ) και αν χρειαστει routing για το νέο είναι μεγάλη μανούρα? Επίσης έχετε να προτείνεται κάποια?

 

THX

 

 

 

Καλημέρα. Αν επιτρέπεται, τι μαγνήτες έβαλες και πώς ακούγονται;

 

ΜάριεG542, αν έχεις αλλάξει κι εσύ μαγνήτες, μοιράσου το μαζί μας- είμαι περίεργος για το τι μπορεί να ακουστεί καλά σε μια τέτοια κιθάρα (όπως καταλάβατε έχω κι εγώ μια) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Αν επιτρέπεται, τι μαγνήτες έβαλες και πώς ακούγονται;

 

ΜάριεG542, αν έχεις αλλάξει κι εσύ μαγνήτες, μοιράσου το μαζί μας- είμαι περίεργος για το τι μπορεί να ακουστεί καλά σε μια τέτοια κιθάρα (όπως καταλάβατε έχω κι εγώ μια) :)

 

Καλημερα! Ο koap εχει βαλει κατι μεξικανικους κ λεει ακουγονται πολυ ωραια! Εγω προχθες την πηρα κ ακομα ειναι μαμα! Θα της βαλω πρωτα κατι city limits που εχω (διαβασα οτι δεν σου αρεσαν) κ μετα βλεπουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγνητες έχω βάλει όπως είπε και ο Μαριος fender μεξικάνικους δεκαετίας του 90, ηλεκτρικά cts pots 250k, 5way switch CRL καλώδια για το wiring αυτά με την κάλυψη την υφασμάτινη (δεν θυμάμαι τώρα πως λέγονται), τη σέταρα και δεν πίστευα στα αυτιά μου.

 

Αλλά για να μην είμαι ο μοναδικός κριτής αποφάσισα να τη δώσω σε άλλους τρεις κιθαρίστες να τη δοκιμάσουν μαζί με μία Fender mexican που φορούσε Usa standard μαγνητες. Οι δυο δεν γνώριζαν ότι ήταν Bullet (καθώς άλλαξα το logo - τους είπα φθηνη partcaster) ο τρίτος το ήξερε. Προς μεγάλη μου έκπληξη και οι τρεις προτίμησαν την bullet με μόνη ένσταση ότι θα προτιμούσαν το μπράτσο της μεξικάνικης - ΛΟΓΙΚΟ!!! Μάλιστα ο ένας γούσταρε τόσο που έπαιζε πάνω απο μια ώρα, παρ' ότι στην κατοχή του και δίπλα του βρισκόταν άλλες 15 κιθάρες.

 

Δεν γνωρίζω αν έτυχε σ αυτή τη κιθάρα να ταιριάξουν τόσο καλά ξύλα και μαγνητες ή μπορεί να γίνει σε όλες τις bullet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγνητες έχω βάλει όπως είπε και ο Μαριος fender μεξικάνικους δεκαετίας του 90, ηλεκτρικά cts pots 250k, 5way switch CRL καλώδια για το wiring αυτά με την κάλυψη την υφασμάτινη (δεν θυμάμαι τώρα πως λέγονται), τη σέταρα και δεν πίστευα στα αυτιά μου.

 

Αλλά για να μην είμαι ο μοναδικός κριτής αποφάσισα να τη δώσω σε άλλους τρεις κιθαρίστες να τη δοκιμάσουν μαζί με μία Fender mexican που φορούσε Usa standard μαγνητες. Οι δυο δεν γνώριζαν ότι ήταν Bullet (καθώς άλλαξα το logo - τους είπα φθηνη partcaster) ο τρίτος το ήξερε. Προς μεγάλη μου έκπληξη και οι τρεις προτίμησαν την bullet με μόνη ένσταση ότι θα προτιμούσαν το μπράτσο της μεξικάνικης - ΛΟΓΙΚΟ!!! Μάλιστα ο ένας γούσταρε τόσο που έπαιζε πάνω απο μια ώρα, παρ' ότι στην κατοχή του και δίπλα του βρισκόταν άλλες 15 κιθάρες.

 

Δεν γνωρίζω αν έτυχε σ αυτή τη κιθάρα να ταιριάξουν τόσο καλά ξύλα και μαγνητες ή μπορεί να γίνει σε όλες τις bullet

 

Oi City Limits δεν μου πήγαν στην Bullet παιδιά, δε σημαίνει ότι δεν φυσάνε ως μαγνήτες - τους έχω βάλει σε alder κινέζικο και κάθε φορά που παίζω έχω την εντύπωση ότι με έχει ευλογήσει ο αρχάγγελος Stevie.

Στην Bullet μου, το παιδί που μου την πούλησε από την Κρήτη, είχε βάλει επάνω ένα αυτοκόλλητο που γράφει "cheap basswood"  (lol). Δεν της καθόταν καλά κανένας μαγνήτης, μέχρι Texas Special δοκιμάσαμε έτσι για πλάκα... Τελικά, έγινε κιθάρα χάρη σε δυο ξεχασμένους κεραμικούς Squier από τα early 90s που είχε ο τεχνικός μου και έναν Fender-Lace Sensor Blue πανάρχαιο (με σβησμένο από τη χρήση ακόμη και το logo) που βρήκα εδώ στο Noiz από ένα παιδί για 25 ευρώ.

 

Ελπίζω να μην μας την πέσει τώρα κανείς που ασχοληθήκαμε με την λέξη "κσύλα"...  

;D

 

Η εν λόγω bullet - της έβαλα και ένα κουμπί από ραδιόφωνο στο push-pull ποντεσιόμετρο και έγινε πιο ντεσπεράντο :)

https://scontent-b-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t1.0-9/1797536_10152241346599743_617669191_n.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην μας την πέσει τώρα κανείς που ασχοληθήκαμε με την λέξη "κσύλα"...  

;D

 

Αν ασχολουμασταν με ξυλα θα παιρναμε bullet???  ;)

 

Εχω και κατι lace sensor gold παλιους! Θα τους δοκιμασω κ αυτους!!!

 

Τι γεφυρα θα βαλουμε τελικα;;;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχολουμασταν με ξυλα θα παιρναμε bullet???  ;)

 

Εχω και κατι lace sensor gold παλιους! Θα τους δοκιμασω κ αυτους!!!

 

Τι γεφυρα θα βαλουμε τελικα;;;  ???

 

Είμαι πολύ περίεργος όταν δοκιμάσεις τους σένσορες να μας γράψεις τη γνώμη σου εδώ.

 

Γέφυρα... τι να σου πω. Δεν έχω ιδέα! O τεχνικός μου κάνει τα μαγικά του - ένα wilkinson μαύρο τρέμολο μου έχει βάλει, με steel block και μαύρα κλειδια Gotoh mini rotomatics και το οργανάκι πάει σφυρίζοντας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου