Προς το περιεχόμενο

Ασκήσεις σύνθεσης


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παρακάτω κομματάκι ανήκει στην κατηγορία ασκήσεις, δοκιμάζω τις κιθάρες μου και κάνω πλάκα με τα midi μου.

Ασκήσεις, γιατί μου έχει κολλησει εάν μπορώ να φτιάξω ένα "σπονδυλωτό" έργο, από μικρά ανεξάρτητα κομμάτια που φτιάχνω κάτω από ένα βασικό consept. Bέβαια λείπει το θέμα, που ο φίλος μου Αudiokostas θέλει να σφυρίζει, αλλά εμένα δεν μου χρειάζεται απαραίτητα εάν νοιώθω ότι μπορώ να ενώσω το πρώτο θέμα με το δεύτερο, τρίτο...προς το παρόν έχω 2 θέματα και δουλεύω ένα τρίτο.

Δοκιμάζω τις κιθάρες μου...και κυρίως το μπασάκι Carvin που έφτιαξα πρόσφατα.

Κάνω πλάκα, γενικά γράφοντας τέτοια θέματα αλλά και γιατί με διασκεδάζει η χρήση samples και midi ήχων. Δεν θα πάψω ποτέ να εντυπωσιάζομαι με τη συγκεκριμένη εξέλιξη της τεχνολογίας.

 

ΥΓ Στο ένα θέμα παίζει Gibson, στο άλλο Fender. Αναγνωρίζετε σε ποιό?..Νομίζω ότι ειναι εύκολο ;)

Granada.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πιστεύω πως τον έχεις απαγάγει τον "ουώντιο"και τον βασάνιζες με ανομολόγητους τρόπους για να πάρεις το sample με τα σπαρακτικά φωνητικά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πιστεύω πως τον έχεις απαγάγει τον "ουώντιο"και τον βασάνιζες με ανομολόγητους τρόπους για να πάρεις το sample με τα σπαρακτικά φωνητικά. 

Δεν είχε πεί, σε ανύποπτο χρόνο ότι ξέρει (και) από φλαμένγκο? :D :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με το συνθετικό μέρος, αλλά το το όλο πράγμα έχει σίγουρα ενδιαφέρον, ως προς την ιδέα, τοποθέτηση ήχων, ταίριασμα των οργάνων-samples.

Τον Αudio τον πλήρωσες σε ευρώ, πεσέτες σε τι, ή του έριξες καμμιά Μαυριτανή από δίπλα για να κάνει τον Joselito.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι ενθουσιάστηκα. Κανένα πρόβλημα με την έλλειψη θέματος. Κανονικότατο κομμάτι το βρήκα. Σούπερ programming, ωραίες ιδέες και μουσικότατο. Το μόνο που του έλειπε είναι μια κλασσική κιθάρα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμενα μ' αρεσε. Δεν τρελλαθηκα με την επιλογη καποιων samples, αλλα μου φανηκε ιδιαιτερα ενδιαφερουσα η μινιμαλιστικη ενορχηστρωση.

 

Αντε, σε λιγο καιρο συνεργασια με Σουζαν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thaks guys για την ακρόαση και τις παρατηρήσεις

 

Το μόνο που του έλειπε είναι μια κλασσική κιθάρα.

Και εμένα μου λείπει. Έχω μια κλασσική (που πήγαινα ωδείο το 72-73) αλλά μου λείπει ένα τέτοιο για να την ενεργοποιήσω

http://cgi.ebay.com/Fishman-SBT-C-Steel-Nylon-String-Guitar-Pickup-Ext-Jack_W0QQitemZ140372220024QQcmdZViewItemQQptZGuitar_Accessories?hash=item20aed61878#ht_2586wt_941

Κάποια στιγμή θα το χτυπήσω.

 

αλλα μου φανηκε ιδιαιτερα ενδιαφερουσα η μινιμαλιστικη ενορχηστρωση.

Με έχει επηρεάσει το DVD Secret Stories. Κάποια στιγμή ο πληκτράς κάνει μια εισαγωγή με ακκορντεόν. Δεν ξέρω αλλά μου φάνηκε τρομερά μοντέρνο αυτό το παλιακό όργανο.

Προφανώς και το δικό μου ακκορντεόν θέμα είναι παιγμένο με midi κιθάρα (FM8).

 

Αντε, σε λιγο καιρο συνεργασια με Σουζαν

Δεν σε συμφέρει...έχω μάθει ότι πίνει τόνους μπύρα ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου