Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μικρόφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα από το thomann το μικρόφωνο T.bone SC600 μαζί με την κάρτα ήχου fast track pro.Όλα οκ με την εγκατάσταση της κάρτας κτλ.Αλλά όταν συνδέω το μικ σε μία πό τις 2 υποδοχές, και πάω να ηχογραφήσω, δεν ακούγεται τίποτα..Αν αυξήσω το signal και το πάω στο τέρμα τότε ακούγεται οκ αλλά ακούγεται μαζί και ήχος μέσα από την κάρτα ήχου(αυτό το ζζζζζζζ), σε χαμηλούς τόνους βέβαια αλλά ακούγεται.Τί να κάνω?Ευχαριστώ..

Α και επίσης, ξέρει κανένας πώς μπορώ στο mixcraft να ηχογραφήσω mono και όχι stereo?ευχαριστώ

 

Απαντήστε μου πλζ γιατί καίγομαι..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ενεργοποιήσει το phantom power στην κάρτα ήχου?

 

Είναι ένα διακοπτάκι στην πίσω πλευρά της κάρτας που γράφει +48V. Πρέπει να είναι σε θέση ΟΝ.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ενεργοποιήσει το phantom power στην κάρτα ήχου?

 

Είναι ένα διακοπτάκι στην πίσω πλευρά της κάρτας που γράφει +48V. Πρέπει να είναι σε θέση ΟΝ.

 

ναι το έχω ενεργοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τα εξής,

Το Output να είναι περίπου στο 6-7 max.

Ο Διακόπτης στο εισόδου να είναι στο Line.

Το pad να μην είναι πατημένο.

Και το gain της εισόδου να μην είναι πάνω απο 7.

 

Απο εκεί και πέρα με τι ηχεία ή ακουστικά οδηγείς την κάρτα?

Έλεγξε τα level απ'το control panel του υπολογιστή.

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τα εξής,

Το Output να είναι περίπου στο 6-7 max.

Ο Διακόπτης στο εισόδου να είναι στο Line.

Το pad να μην είναι πατημένο.

Και το gain της εισόδου να μην είναι πάνω απο 7.

 

Απο εκεί και πέρα με τι ηχεία ή ακουστικά οδηγείς την κάρτα?

Έλεγξε τα level απ'το control panel του υπολογιστή.

 

 

Αυτή είναι η κάρτα ήχου μου(το μπροστά μέρος που συνέονται τα μικ)

http://www.thomann.de/gr/prod_bdb_AR_184360.html?image=0

Συνδέω την κάρτα και είναι αναμένα από πίσω το power.Πατάω το 48ν από μπροστά και ανάβει και το λαμπάκι toy phantom power.Μετά συνδέω το μικρόφωνο στο 1.Αναβει το signal πράσινο και μετά σβήνει.Κάνω τις ρυθμίσεις στο πρόγραμμα που ηχογραφώ(δοκίμασα με mixcraft,acoustica, adobe audition) και όταν αρχίζω να ηχογραφώ, ενώ δείχνει ότι γράφει, δεν υπάαρχει κυματομορφή, δηλαδή δεν έχει ήχο.Πάω το gain πιο δεξιά, πάλι τα ίδια.Το πάω στο τέρμα, ανάβει το λαμπάκι signal πράσινο και οκ ηχογραφεί την φωνή μου, αλλά μαζί και ένα συνεχές βουητό από μέσα, επειδή είναι πολύ ψηλά το gain.Το κουμπί pad δεν είναι πατημένο, το output είναι στη μέση και ο διακότης της εισόδου είναι στο Instr(τα βαλα και στο line, το ίδιο είναι).Τι άλλο να κάνω?

 

Edit: σαν input ηχογράφησης στα προγράμματα έχω την fast track,ενώ σαν output έχω την onboard,καθώς εκεί έχω συνδεδεμένα τα ηχεία(όχι monitors)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες κάποιο άλλο μικρόφωνο αρχικά να δοκιμάσεις αν φταίει η κάρτα η το μικ.

Ανάλογα με το αποτέλεσμα επικοινώνησε με την αντίστοιχη εταιρεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες κάποιο άλλο μικρόφωνο αρχικά να δοκιμάσεις αν φταίει η κάρτα η το μικ.

Ανάλογα με το αποτέλεσμα επικοινώνησε με την αντίστοιχη εταιρεία...

δεν έχω άλλο μικ, ούτε κάποιος γνωστός μου ώστε να μπορώ να δανειστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είναι τεχνικό το θέμα.

Δες αν μπορείς να δοκιμάσεις ένα άλλο μικρόφωνο στην είσοδο.

ο διακότης της εισόδου είναι στο Instr(τα βαλα και στο line, το ίδιο είναι).

Δεν είναι το ίδιο, στο instr γίνετε ΗΙ-Ζ η είσοδος για μουσικά όργανα.

Η κάρτα σου γενικότερα δουλέύει? Δηλαδή αν βάλεις ένα mp3 παίζει?

Το control panel απ'το PC τι λέει? Είναι επιλεγμένο το record input η είσοδος που του δίνεις?

 

Αν έχει Vista πήγαινε:

Start--> Control Panel--> Sound --> Recording και επέλεξε την είσοδο, επίσης στο playback την έξοδο και μην ξεχάσεις να ρυθμίσεις τα levels απο τα properties στο Recording και Playback.

 

Δυστηχός στα Vista αν δεν ρυθμιστεί απο εκεί και στο 10 να είναι η κάρτα ήχου δεν γράφει, ούτε παίζει. Το είχα πάθει και εγώ με την ίδια κάρτα, αλλά και με την edirol που έχω τώρα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είναι τεχνικό το θέμα.

Δες αν μπορείς να δοκιμάσεις ένα άλλο μικρόφωνο στην είσοδο.Δεν είναι το ίδιο, στο instr γίνετε ΗΙ-Ζ η είσοδος για μουσικά όργανα.

Η κάρτα σου γενικότερα δουλέύει? Δηλαδή αν βάλεις ένα mp3 παίζει?

Το control panel απ'το PC τι λέει? Είναι επιλεγμένο το record input η είσοδος που του δίνεις?

 

Αν έχει Vista πήγαινε:

Start--> Control Panel--> Sound --> Recording και επέλεξε την είσοδο, επίσης στο playback την έξοδο και μην ξεχάσεις να ρυθμίσεις τα levels απο τα properties στο Recording και Playback.

 

Δυστηχός στα Vista αν δεν ρυθμιστεί απο εκεί και στο 10 να είναι η κάρτα ήχου δεν γράφει, ούτε παίζει. Το είχα πάθει και εγώ με την ίδια κάρτα, αλλά και με την edirol που έχω τώρα.

Άλλο μικ δεν έχω...Η κάρτα δεν ξέρω αν δουλεύει γιατί δεν έχω monitors να τα συνδέσω στην κάρτα ήχου και να ακούω από εκεί, καθώς τα output είναι ρυθμισμένο στην onboard κάρτα..Τις ρυθμίσεις στα vista τις τσέκαρα, αλλά όχι πολύ καλά.Θα τις ξαναδώ.Παρακολούθα το θέμα, γιατί θα γράψω ή το βράδυ ή αυριο αν έφτιαξε ή όχι, ώστε να μου πείς.....Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Διακόπτης στο εισόδου να MHN είναι στο Line.

το μικρόφωνο ΔΕΝ είναι line σήμα είναι MIC... και το καλώδιο ΠΡΕΠΕΙ να είναι XLR και από τις δύο πλευρές. Aν ΔΕΝ τότε μπορεί και να θέλεις προενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου