Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογίες για Strat: tone στο bridge μαγνήτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήμερα!

Έχουμε και λέμε...

 

Κιθάρα: Fender stratocaster classic player 60'

Link Fender:

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0141100372

 

pickups:3 single-coils  custom 69'

controls: Tone 1. (Neck Pickup)  Tone 2. (Middle Pickup)

 

Και μπαίνω στο θέμα...

Αυτο που θελω να κανω ειναι να περασω τον Bridge μαγνητη απο tone λόγω του ότι οι custom 69 είναι αρκετά πριμαριστοι με αποτέλεσμα να μην μου αρέσει 100% ο ήχος στην Bridge θέση.Θα ήθελα να μπορώ να σβήνω τα πολλά πρίμα από τον bridge όταν δεν τα χρειάζομαι!

 

Έχω στο μυαλό μου δυο εκδοχές:

α) Να βάλω στο Tone 2 και τον Bridge με αποτέλεσμα να εχω  Tone 2 (Middle pickup / Bridge pickups)

β) Να αφαιρέσω  από το Tone 2 τον Middle και να βάλω τον Bridge.

 

Ερωτήσεις:

1)Πια από τις δυο περιπτώσεις θεωρείτε καλύτερη από άποψη ήχου η ακόμα και χρησιμότητας?

2)Στην επιλογή (α) θα χρειαστεί αλλαγή το tone pot λόγο του ότι θα φορτωθεί ακόμη ένα μαγνήτη η άπλα περνάμε και τους δυο μαζί στο ίδιο και ούτε γάτα ούτε ζημιά?

3)Στην επιλογή (β) να θεωρήσω ότι είναι άπλα μια απλή τράμπα middle με bridge και τίποτα περισσότερο...Σωστός?

 

Να αναφέρω τώρα ότι την διαδικασία θα την κάνω εγώ στο σπίτι,δεν έχω καθόλου πείρα από ηλ.κιθάρας άλλα έτσι θα μάθω.

Να πω επίσης ότι χειρίζομαι κολλητήρι και καλαϊ 15 χρόνια με αποτέλεσμα να μην υφίσταται ψυχρή κόλληση απο τα δικα μου χέρια.  ;D

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τίποτε δεν θα αλλάξεις. Όλη η υπόθεση είναι ένα καλωδιάκι, και θα έχεις tone στον bridge (στο ίδιο ποτενσιόμετρο με το μεσαίο).

 

Εδώ είσαι:

 

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=tone_f_bp

 

Μεγειά!  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να βαλεις χερι κανε οτι κανω και εγω οταν δεν βαριεμαι & Κερδιζω ετσι και αλλους δυο ηχος (neck&bridge,all pups together)

 

strat_blend2.gif

 

δουλευει και με το stock pot αλλα καλυτερα να το αλλαξεις με ενα 1000αρι ή να βαλεις αυτο

 

http://www.acmeguitarworks.com/250K-Blender-Pot-CTS-250-Bushing-Split-Shaft-P32.aspx

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια παραλλαγή στο ίδιο θέμα με κάπως καλύτερο αποτέλεσμα στα δικά μου αφτιά...  ;D

 

Συνδέεις απλά ενα πυκνωτή 0.0047mF.

 

bridge_tone.jpg.22d0efebc9ba1a17760d738aae590e15.jpg

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω στο μυαλό μου δυο εκδοχές:

α) Να βάλω στο Tone 2 και τον Bridge με αποτέλεσμα να εχω  Tone 2 (Middle pickup / Bridge pickups)

β) Να αφαιρέσω  από το Tone 2 τον Middle και να βάλω τον Bridge.

Ερωτήσεις:

1)Πια από τις δυο περιπτώσεις θεωρείτε καλύτερη από άποψη ήχου η ακόμα και χρησιμότητας?

2)Στην επιλογή (α) θα χρειαστεί αλλαγή το tone pot λόγο του ότι θα φορτωθεί ακόμη ένα μαγνήτη η άπλα περνάμε και τους δυο μαζί στο ίδιο και ούτε γάτα ούτε ζημιά?

3)Στην επιλογή (β) να θεωρήσω ότι είναι άπλα μια απλή τράμπα middle με bridge και τίποτα περισσότερο...Σωστός?

 

στο σχήμα που έδωσε ο Loci αν εκεί που δείχνει την παραπανίσια σύνδεση συνδέσεις μόνο το πανω ποδαράκι του διακόπτη θα έχεις tone μόνο στο bridge.

 

δεν ξέρω αν αλλάζει τίποτα αν έχεις tone και για τους 2, νομίζω ότι ο bridge είναι εκτός κυκλώματος όταν παίζει μόνο ο middle και αντίστροφα

 

το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ότι αλλάζει είναι η ενδιάμεση θέση όταν έχεις neck και middle: αν ο middle είναι χωρίς tone θα είναι πιο πριμα. όπως είναι τώρα ή σύμφωνα με το σχεδιο της seymour υπάρχουν 2 tone στο κύκλωμα

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτε δεν θα αλλάξεις. Όλη η υπόθεση είναι ένα καλωδιάκι, και θα έχεις tone στον bridge (στο ίδιο ποτενσιόμετρο με το μεσαίο).

 

Εδώ είσαι:

 

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=tone_f_bp

 

Μεγειά!  ;)

 

Σε ευχαριστώ πολύ,ήσουν άμεσος και κατατοπιστικότατος!

Είναι μια χαρά λύση αυτή που προτείνεις!

...έχεις κάτι να πεις για το σχέδιο του toneless? ..σε ευχαριστώ :)

 

Αν ειναι να βαλεις χερι κανε οτι κανω και εγω οταν δεν βαριεμαι & Κερδιζω ετσι και αλλους δυο ηχος (neck&bridge,all pups together)

 

@Superfunk πάρα πολύ ωραία αυτή η λύση!Αλλά δεν θα ήθελα να αλλάξω το pot για την ώρα,αποθηκεύω όμως το σχέδιο σου για μελλοντικά σχεδία και αναζητήσεις ήχων

..σε ευχαριστω :)

 

Μια παραλλαγή στο ίδιο θέμα με κάπως καλύτερο αποτέλεσμα στα δικά μου αφτιά...  Grin

 

Συνδέεις απλά ενα πυκνωτή 0.0047mF.

 

@toneless κάλο αυτό που μου προτείνεις,να σου πω όμως οτι δεν κατάλαβα τι καλύτερο θα κερδίσω από αυτό.Αν μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις εσύ η και κάποιος άλλος την διαφορά από το σχέδιο του The Genius Loci.

Σε ευχαριστω :)

 

το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ότι αλλάζει είναι η ενδιάμεση θέση όταν έχεις neck και middle: αν ο middle είναι χωρίς tone θα είναι πιο πριμα. όπως είναι τώρα ή σύμφωνα με το σχεδιο της seymour υπάρχουν 2 tone στο κύκλωμα

 

 

@skantzos να υποθέσω οτι μιλάς για την περίπτωση που αφαιρέσω  τον middle από το tone έτσι?

ευχαριστω  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@toneless κάλο αυτό που μου προτείνεις,να σου πω όμως οτι δεν κατάλαβα τι καλύτερο θα κερδίσω από αυτό.Αν μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις εσύ η και κάποιος άλλος την διαφορά από το σχέδιο του The Genius Loci.

Σε ευχαριστω :)

 

Θα χάσεις αρκετά πρίμα απο το bridge μαγνήτη, λόγω του πυκνωτή που προυπάρχει στο tone control της κιθάρας σου. Ο extra πυκνωτής που ανέφερα, είναι σε σειρά με το κεντρικό πυκνωτή, οπότε ισορροπεί κάπως τα πραγματα.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χάσεις αρκετά πρίμα απο το bridge μαγνήτη, λόγω του πυκνωτή που προυπάρχει στο tone control της κιθάρας σου. Ο extra πυκνωτής που ανέφερα, είναι σε σειρά με το κεντρικό πυκνωτή, οπότε ισορροπεί κάπως τα πραγματα.

 

 

 

Για να εμπεδώσω και συγνώμη αν σε κούρασα...θες να πεις οτι αν κάνω τη σύνδεση άπλα με ένα καλώδιο,έχοντας το tone στο 10 θα έχω χαμένα πρίμα σε σχέση με πριν λόγο αυτής της σύνδεσης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου