Προς το περιεχόμενο

DI Box πριν από είσοδο χωρίς hi-z για χρήση κιθάρας με εξομοιωτές ενισχυτών;


keytarist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, σκέφτομαι να αγοράσω μια firewire κάρτα ήχου, και πιο συγκεκριμένα την M-Audio ProFire 610 αλλά είδα πώς δεν έχει hi-z είσοδο και εγώ μέσα σ' όλα τ' άλλα θέλω να χρησιμοποιώ και την κιθάρα μου απ' ευθείας στην κάρτα ήχου και από εκεί να χρησιμοποιώ στον υπολογιστή έναν εξομοιωτή ενισχυτών (π.χ. Amplitube 3) αλλά διάβασα πως η συγκεκριμένη κάρτα δεν έχει hi-z είσοδο και από την ταπεινή έρευνα που έκανα είναι απαραίτητη για να συνδέω κατ' ευθείαν την κιθάρα στην είσοδο της κάρτας ήχου. Κάπου όμως διάβασα πως μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα DI Box ανάμεσα στην κιθάρα και στην είσοδο της κάρτας και αυτό θα πάρει το unbalanced hi-z σήμα της κιθάρας και θα το μετατρέψει σε balanced lo-z, δηλαδή αυτό που θα έκανε και η hi-z είσοδος στην κάρτα ήχου. Και αναρωτιέμαι κατά πόσο αυτό ισχύει και αν τα μπέρδεψα στο κεφάλι μου τόσο ώστε να μην βγαίνει νόημα από αυτά που λέω  ;D. Επίσης, θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να μου προτείνει ένα DI Box για την δουλειά που το χρειάζομαι. Ευχαριστώ!!  :)

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και παραέχει Hi-z input. Για τσέκαρε λίγο πιο προσεκτικά το front panel. Θα δείς ότι λέει Mic/Inst.

 

895910_800.jpg

 

Και μην ξεχνάς. When in doubt, read the manual.  :)

 

Παρεπιπτόντως, και μαμώ της κάρτες.

 

Τώρα, όσον αφορά το DI, ναι ισχύει αυτό που λές, αλλά όπως βλέπεις δεν χρειάζεται.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το Mic/Instrument είναι hi-z? Παρεμπιπτόντως, σε αυτή τη σελίδα http://www.recordingreview.com/soundcard/search.php βάλε σε όλα no preference αλλά στο hi-z input βάλε At Least 1 και θα δεις ότι δεν θα στην βγάλει την ProFire 610..  :)

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπές στο site της Μ-Audio κατέβασε το manual και δες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη παρούσα κάρτα φαίνετε να μπορείς να συνδέσεις κατευθείαν τη κιθάρα ...αλλά ναι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ενα DI όπως ακριβώς το αναφέρεις.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρήσιμη κουβέντα, για αρκετό κόσμο που δεν θέλει να αλλάξει κάρτα ήχου απλά για να δοκιμάσει τα λογισμικά προσομοίωσης

 

τι συμφέρον έχει κάποιος να επιλέξει ενεργό DI αντί για παθητικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά καλά όλα αυτά αλλά εγώ γιατί δεν βρίσκω ΠΟΥΘΕΝΑ να λέει ότι έχει hi-z είσοδο ενώ σε όλες τις άλλες κάρτες αναφέρει; Ακόμα και στο manual που έκανα αναζήτηση δεν βρήκα τίποτα!!  ???

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το Hi-Z δεν είναι τίποτε άλλο από μια ονομασία για είσοδο υψηλής αντίστασης που προορίζεται για κάποια μουσικά όργανα, όπως κιθάρα, των οποίων οι έξοδοι είναι υψηλής αντίστασης. Μια άλλη ονομασία για αυτού του τύπου εισόδου είναι ........ instrument. Κοινώς, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Αν δείς στο manual το λέει ξεκάθαρα ότι μπορείς να συνδέσεις κιθάρα. Aν δεν με πιστεύεις δες τα specs μιας Hi-Z και μίας inst και θα δείς ότι είναι και οι δύο από 800ΚΩ και πάνω

 

Αρα τι μάθαμε σήμερα; Hi-Z=inst.  :)

 

Πάρε την κάρτα. Είναι μαμάτη είπαμε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου