Προς το περιεχόμενο

Αν αγορασω μια drums..Χρειάζομαι η όχι μαθήματα?


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλες φορες τα τελευταια χρονια ,μου εχουν ερθει παιδια που ειτε ειχαν κανει 2-3 μαθηματα  στα drums με φιλους τους ..ειτε επαιζαν ένα χρονικο διαστημα μονοι τους στο σπιτι. Σαν καποιος που ξεκινησε μονος του τον πρωτο εναμιση χρονο,..θα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια και τα λαθη μου μαζι σας..

Σκεφτηκα λοιπον να αναπτυξω αυτό το topic  στην κοινοτητα μας , για την αναγκαιοτητα συζήτησης  σχετικα με τα υπερ και τα κατά του παρακατω  θεματος.

Αν αγορασω μια drums..Χρειάζομαι η όχι μαθήματα για να μπορώ να παίζω .To ακολουθο θεμα λοιπον  αναφερετε σε ολους τους επισκεπτες της ντραμιστικης κοινοτητας  του Νοιζ . Ειδικοτερα αναφερετε σε ολους τους φιλους -ες, που ειτε σκεφτονται να ξεκινησουν καποια στιγμη την ενασχοληση τους με τα τυμπανα , ειτε ασχολουνται ηδη…και ποτε δεν εχουν κανει μαθηματα , και εχουν πεσει σε αυτό το διλημμα.

Καταρχην θα ηθελα να εξηγησω το εξης.

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ O ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΤΟΝ DRUMMER...αλλα ο drummer μεσα μας προυπαρχει {Κοιμαται} και αναδεικνύετε με την σωστη καθοδηγηση ενός δασκαλου.

Με λιγα λογια ο δασκαλος δεν είναι η μηχανη που τροφοδοτει την φλογα…αλλα το τιμονι που στριβει το οχημα προς τη σωστη κατευθυνση. Η βενζινη που θρεφει τη φλογα είναι 100%  δικια σας -  και ένα οχημα με καποιον στο τιμονι,  αλλα χωρις βενζινη όπως καταλαβαινετε δεν μπορει να παει πολύ μακρια.

Τι συμβαινει λοιπον όταν καποιος ξεκιναει μονος του..με την αισθηση ότι δεν χρειαζεται μαθηματα , και τι προβληματα αυτό ενεχει.

Τα χειροτερα προβληματα που αντιμετωπισα εγω ξεκινωντας μονος μου..ηταν αρχικα τα grips ,το καθισμα στο σετ ,τα αδιεξοδα και φυσικα το διαβασμα της μουσικης.

Τι εννοω.

Όταν κάθεσαι σε ένα σετ χωρις καποιος να σου πει πως πιανουν τις μπακετες, πως χτυπαμε την κασσα, πως ρυθμιζουμε το σκαμπο και τα τυμπανα ,ποσο ψηλα πρεπει να είναι τα πιατα, πως ζεσταινομαστε,τι είναι αυτό το οργανο κλπ…σιγουρα θα ξεκινησεις με λαθος βασεις.  Βασεις που μετα από ένα χρονικο διαστημα είναι πολύ δυσκολο να διαγραψεις και να περασεις τις σωστες από πανω. Εχοντας μισομαθει λοιπον καποια πραγματα , επρεπε  να αναγκαστω να κανω delete σε διεργασιες που ειχα ηδη διδαξει τον εγκεφαλο μου..και αυτό μερικες είναι τοσο δυσκολο οσο το να λες σε καποιον ότι στο εξης πρεπει να μαθει να βουρτσιζει τα δοντια του με το αριστερο  . 

Αυτό λεγετε στην μουσικη αργκο…ΠΙΣΩΓΥΡΙΣΜΑ..και πιστεψτε με δεν θελετε να το παθετε.Οσοι το εχουν παθει ηδη.. καταλαβαινουν  απολυτα τι εννοω.

Μεγαλη προσοχη θελει επισης το ζητημα της ρυθμισης του σκαμπω γιατι μια λαθος σταση σωματος {που και αυτή δυστηχως απομνημονευτε  και είναι δυσκολο να αναθεωρηθει} μπορει να οδηγησει σε προβληματα στην μεση και στην σπονδ.στηλη.

Αυτό που λεω ειναι ότι προτιμω 10 τελειως αρχαριους μαθητες που θα τους στησω εγω στο σετ.. παρα έναν που εχει παιξει μονος του 6 μηνες. Είναι πολύ δυσκολο και για τον παικτη..αλλα και για τον δασκαλο που πρεπει να ¨διορθωνει¨ συνεχεια..μερικες φορες και για περιοδο ανω των 6μηνων.

Μιλησα επισης  και για αδιεξοδα.

Αδιεξοδα συμβαινουν…όταν αρχιζεις να παιζεις καποιους βασικους ευκολους ρυθμους η καποια breaks με το αυτι..και φτανεις μεχρι εκει.

Ξεκιναει τοτε μια αεναη επαναληψη του να παιζεις τα ιδια και τα ιδια  μεχρι που καποια στιγμη βαριεσε..Συνεχιζεις να  ακους  όμως μουσικες και δεν εχεις ιδεα τι κανουν η πως σκεφτονται.Εκει είναι που πολλοι καταληγουν στα ωδεια..η τα παρατανε - και βλεπουμε το σετακι τους στις αγγελιες του Νοιζ. Eυτυχως για μενα,ειχα την ωριμοτητα να ζητησω βοηθεια.

Αναφερω επισης το διαβασμα της μουσικης.

Θεωρω ότι εν ετη 2011 δεν πρεπει να υπαρχει drummer εκει εξω που δεν διαβαζει μουσικη…τουλαχιστον αξιες!

Μην ξεχναμε ότι αν και ειμαστε ο καλυτερος φιλος του μουσικου όπως μας κοροιδευουν πολλοι..εξακολουθουμε να ειμαστε μουσικοι που πρεπει να μιλαμε την γλωσσα ,για να μπορουμε να επικοινωνησουμε μουσικα με τους συναδερφους μας.

Εν κατακλειδη η αποψη μου είναι ότι αν σκεφτεστε να ξεκινησετε καποια στιγμη drums..πηγαινετε σε ένα ωδειο η αναζητηστε ένα δασκαλο, τουλαχιστον..για τα βασικα..Δεν μιλαω για 10.000 ωρες σε μαθηματα η για ακαδημαισμο..Ουτε ότι ολοι πρεπει να γινουμε επαγγελματιες. Μιλαω να μαθετε να μιλατε την γλωσσα της μουσικης και να βαλετε σωστες βασεις στους μηχανισμους που απαιτουνται ουτως ώστε να μπορειται να παιζετε drums μεχρι τα βαθια σας γεραματα χωρις προβληματα-  και χωρις  καποιος να σας ειρωνευτει ποτε για την ελλειψη γνωσης σας πανω στο αντικειμενο.

Ευελπιστω σε μια σοβαρη συζητηση χωρις αντιπαραθεσεις και ειρωνιες  αλλα με υγιη επιχειρηματα και αποψεις αλλα και ερωτησεις που τυχον σας προβληματιζουν.

Με εκτιμηση σε ολους τους φιλους

Β. Μουλακακης.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, πέρασα απο όλα αυτά τα στάδια πρίν καταλήξω στο δάσκαλο και πραγματικά ήδη μετά απο μερικά μαθήματα η διαφορά ήταν αισθητή. Γενικά πιστεύω οτι είναι λάθος να ξεκινας αρπακόλα ενα όργανο όποιο και αν είναι αυτό. Πλεον έχει γίνει εύκολο να βρείς εναν δάσκαλο να ξεκινήσεις για κάποιο καιρό κ μόλις δείς οτι έμαθες τα βασικά και μπορείς να μελετήσεις κάποια πράματα παραπάνω μόνος σου, φεύγεις. Ανάλογα πάντα με το πού θέλει να φτάσει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους συνάδελφους ότι χρειάζεται να κάνει κανείς μαθήματα όταν ξεκινήσει να παίζει τύμπανα. Βέβαια καλύτερα θα ήταν να κάνει κανείς μαθήματα πριν καν ασχοληθεί και αγοράσει τύμπανα γιατί έτσι θα έχει μια καλύτερη εικόνα για το όργανο

 

Όσο για το πισωγύρισμα θα διαφωνήσω οτι σου παίρνει περισσότερο χρονικό διάστημα να ξεμάθεις τις παλιές λάθος κινήσεις για να μάθεις τις σωστές.

Έχει να κάνει περισσότερο με το πόσο εξάσκηση κάνει κανείς για να τις κατανοήσει

 

Και εγώ έχω κάνει πισογυρίσματα αλλά σε καμία περίπτωση δεν δυσκολεύτικα καθόλου. Ίσα ίσα που ήταν και καλύτερα μετά από 2 μέρες εξάσκηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλησπέρα παιδιά, νομίζω είναι αυτονόητο ότι χρειάζεται -σε οποιοδήποτε όργανο- μια σωστή καθοδήγηση, τώρα το ΠΟΣΟ θα διαρκέσει αυτή η καθοδήγηση είναι συνάρτηση πολλών παραμέτρων αλλά κυρίως της δυνατότητας του εκάστοτε παίχτη να αφομοιώνει σωστά τις πληροφορίες και να έχει την πειθαρχεία να τις μετουσιώσει στο παίξιμό του.

 

  Επίσης πολύ σημαντικό νομίζω είναι η μεταδοτικότητα του δασκάλου, η οποία δεν συμβαδίζει πάντα με την ικανότητά του στο παίξιμο.

 

  Όλα τα παραπάνω γενική άποψη, αφού δεν είμαι ντράμμερ.

 

  Ο λόγος της παρέμβασής μου είναι άλλος, αλλά σχετικός με το τόπικ:

 

  O ξάδερφός μου, ηλικίας 28, πρόσφατα πραγματοποίησε το εδώ-και-χρόνια-ψώνιο του να αγοράσει ντραμς (ένα ωραίο σετ τάμα, νομίζω του κόστισε γύρω στο 1,5 χιλάρικο). Βέβαια, δεν μπορούσε να τα έχει στο σπίτι στην πόλη, οπότε τα πήγε στο χωριό (1 ώρα απόσταση) και τα βλέπει μια φορά τον μήνα.

 

  Πιστεύετε ότι σε τέτοια ηλικία, θα μπορέσει να μάθει να παίζει αξιοπρεπώς? Και όταν λέω αν θα μπορέσει, μην φανταστείτε ότι θα το κάνει....στόχο ζωής, απλά σαν χόμπυ αν θα μπορεί να την παλέψει με μπάντα π.χ....

  Εμένα έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να του λέω να πάει σε δάσκαλο αντί να τα βαράει ό,τι να'ναι μια φορά το μήνα , και συγκεκριμένα να πάρει μια φτηνή ηλεκτρονική ντραμς ώστε να μπορεί να εφαρμόζει αυτά που μαθαίνει στο σπίτι του στην πόλη...εσείς οι ντράμμερς τί λέτε γι'αυτό? Υπάρχει περίπτωση ένας 28άρης δικηγόρος να μάθει σε τέτοια ηλικία? Δεν λέω να μπορεί να παίξει στα μπουζούκια...

 

(Σημείωση:το ερώτημα είναι πολύ συγκεκριμένο, π.μ. που μου προτείνουν συγκεκριμένο δάσκαλο απλά δεν θα απαντηθούν)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλησπέρα παιδιά, νομίζω είναι αυτονόητο ότι χρειάζεται -σε οποιοδήποτε όργανο- μια σωστή καθοδήγηση, τώρα το ΠΟΣΟ θα διαρκέσει αυτή η καθοδήγηση είναι συνάρτηση πολλών παραμέτρων αλλά κυρίως της δυνατότητας του εκάστοτε παίχτη να αφομοιώνει σωστά τις πληροφορίες και να έχει την πειθαρχεία να τις μετουσιώσει στο παίξιμό του.

 

  Επίσης πολύ σημαντικό νομίζω είναι η μεταδοτικότητα του δασκάλου, η οποία δεν συμβαδίζει πάντα με την ικανότητά του στο παίξιμο.

 

  Όλα τα παραπάνω γενική άποψη, αφού δεν είμαι ντράμμερ.

 

  Ο λόγος της παρέμβασής μου είναι άλλος, αλλά σχετικός με το τόπικ:

 

   O ξάδερφός μου, ηλικίας 28, πρόσφατα πραγματοποίησε το εδώ-και-χρόνια-ψώνιο του να αγοράσει ντραμς (ένα ωραίο σετ τάμα, νομίζω του κόστισε γύρω στο 1,5 χιλάρικο). Βέβαια, δεν μπορούσε να τα έχει στο σπίτι στην πόλη, οπότε τα πήγε στο χωριό (1 ώρα απόσταση) και τα βλέπει μια φορά τον μήνα.

 

   Πιστεύετε ότι σε τέτοια ηλικία, θα μπορέσει να μάθει να παίζει αξιοπρεπώς? Και όταν λέω αν θα μπορέσει, μην φανταστείτε ότι θα το κάνει....στόχο ζωής, απλά σαν χόμπυ αν θα μπορεί να την παλέψει με μπάντα π.χ....

   Εμένα έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να του λέω να πάει σε δάσκαλο αντί να τα βαράει ό,τι να'ναι μια φορά το μήνα , και συγκεκριμένα να πάρει μια φτηνή ηλεκτρονική ντραμς ώστε να μπορεί να εφαρμόζει αυτά που μαθαίνει στο σπίτι του στην πόλη...εσείς οι ντράμμερς τί λέτε γι'αυτό? Υπάρχει περίπτωση ένας 28άρης δικηγόρος να μάθει σε τέτοια ηλικία? Δεν λέω να μπορεί να παίξει στα μπουζούκια...

 

(Σημείωση:το ερώτημα είναι πολύ συγκεκριμένο, π.μ. που μου προτείνουν συγκεκριμένο δάσκαλο απλά δεν θα απαντηθούν)

 

 

Αγαπητε φιλε.

Η αναγκη για μαθηση κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να οριοθετητε σε καμια περιπτωση απο ηλικιακα standards. Φυσικα και μπορει να μαθει ο ξαδερφος  σου να παιζει ,αρκει να μην μεινει σε αυτο το μια φορα το μηνα που λες- και εχεις απολυτο δικιο. Η προταση σου για ενα φτηνο ηλεκτρονικο σετακι ειναι επισης σωστη καθως θα τον βοηθησει να μελετησει.Η αποψη μου ειναι οτι χωρις μελετη και  ορεξη για δουλεια πιθανων να παθει ολα αυτα που αναφερω παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους συνάδελφους ότι χρειάζεται να κάνει κανείς μαθήματα όταν ξεκινήσει να παίζει τύμπανα. Βέβαια καλύτερα θα ήταν να κάνει κανείς μαθήματα πριν καν ασχοληθεί και αγοράσει τύμπανα γιατί έτσι θα έχει μια καλύτερη εικόνα για το όργανο

 

Όσο για το πισωγύρισμα θα διαφωνήσω οτι σου παίρνει περισσότερο χρονικό διάστημα να ξεμάθεις τις παλιές λάθος κινήσεις για να μάθεις τις σωστές.

Έχει να κάνει περισσότερο με το πόσο εξάσκηση κάνει κανείς για να τις κατανοήσει

 

Και εγώ έχω κάνει πισογυρίσματα αλλά σε καμία περίπτωση δεν δυσκολεύτικα καθόλου. Ίσα ίσα που ήταν και καλύτερα μετά από 2 μέρες εξάσκηση

wowwww ...εγω θυμαμαι οτι μου ειχε παρει 6 μηνες να ξεμαθω τις παραλληλες παλαμες και να περασω απο πανω τις παλαμες μου να κοιτανε προς τα κατω..για να ξεκινησουν να δουλευουν οι καρποι μου. Μαλλον κατι λαθος καταλαβες..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα.

 

Το μόνο που έχω να προσθέσω στο αρχικό ποστ του Βαγγέλη, είναι ότι συχνά ακούω το επιχείρημα ότι μερικοί από τους μεγαλύτερους ντράμερς όλων των εποχών ήταν αυτοδίδακτοι και/ή δεν διάβαζαν, με τα ονόματα του Buddy Rich και του Dennis Chambers να εμφανίζονται ως τα πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα.

 

Η απάντηση είναι ότι αυτοί οι τύποι έγιναν κορυφαίοι, όχι επειδή δεν ήξεραν να διαβάζουν αλλά παρά αυτή τους την έλλειψη. Καλό είναι να αναρωτηθούμε, έχουμε το ταλέντο των ανωτέρω τεράτων, ούτως ώστε να ξεπεράσουμε μόνοι μας τις δυσκολίες που θα συναντήσουμε αν δεν κάνουμε μαθήματα και δεν μάθουμε να διαβάζουμε;  Και τελικά τι κακό υπάρχει στο να μπορείς έστω και στοιχειωδώς να διαβάσεις. Ίσα-ίσα που θα σου κάνει τη (μουσική) ζωή πιο εύκολη.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δασκαλος ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ στα πρωτα βηματα μια και πρεπει να μας μαθει τα 3 ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ πραγματα ..δηλ. πως ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ,πως ΧΤΥΠΑΜΕ & πως ΣΤΗΝΟΥΜΕ το σετ μας οταν παιζουμε ντραμς.

 

Αν δεν τα μαθουμε αυτα δεν προκειτε ΠΟΤΕ να παιξουμε καλα,in fact ειναι πολυ δυσκολο να ΜΗΝ παιξουμε καλα αν ξερουμε αυτα τα 3 βασικα πραγματα (απο τη στιγμη βεβαια που εχουμε καποιο ταλεντο και θελουμε να προχωρησουμε)

 

Εχω δει .....εκατονταδες ντραμμερ στην Ελλαδα (αλλα και εξω) που παιζουν χαλια μονο και μονο επειδη δεν καθησε καποιος να τους δειξει αυτα τα 3 βασικα πραγματακια.

 

Απο εκει και περα ειναι σιγουρο οτι με εναν καλο δασκαλο  θα προχωρησουμε πολυ πιο ευκολα και θα μαθουμε πολυ περισσοτερα πραγματα απο οτι μονοι μας (εδω κανουν ακομα μαθηματα ο Neil Peart & o Steve Gadd εμεις θα χασουμε αν κανουμε?)

 

Tωρα για το διαβασμα αν καποιος σκοπευει να γινει session drummer ή να δουλευει σε μαγαζια καλο ειναι να ξερει 2-3 πραγματακια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπαραιτητως διαβασμα ειναι οτι καλυτερο μπορει να σου προκυψει διοτι κανεις δεν μπορει να σε κοροιδεψει και μην ξεχναμε (οι ντραμμερ ) οτι ελαχιστοι μουσικοι ΞΕΡΟΥΝ να ΓΡΑΨΟΥΝ τυμπανα οπως πρεπει (δηλαδη σωστα) Κατι μουτζουρες μου φερνανε οι " μαεστροι " και περιμενανε να βγαλω ακρη(μιλαμε για πολλες κλωτσιες ) βεβαια με τα χρονια αρχιζα να βγαζω ακρη βοηθουσης και της εμπειριας.Οσο για τα ΙΕΡΑ ΤΕΡΑΤΑ Buddy Rich κλπ.αλλες εποχες αλλες

συνθηκεςκαι τεραστια ΤΑΛΕΝΤΑ ,οσο και οτι τοτε η ντραμιστικη διεθνης κοινοτητα ηταν σε εμβρυικη μορφη απο πλευρας μεγεθους αλλα και προοδου /ποιοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η μεγαλύτερη μερίδα παιδιών που αγοράζουν drums (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) έχει ως κίνητρο τον ενθουσιασμό που πηγάζει από τη φύση του οργάνου. Είναι ρυθμικό και έχει ως τρόπο παιξίματος το χτύπημα. Αυτά τα δύο στοιχεία το καθιστούν 'ευχάριστο' και 'εύκολο' ως προς την πρώτη επαφή με αυτό. Όπως επίσης και το οτι θεωρείται και cool 8) (δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή την εντύπωση έχω).

Έτσι λοιπόν το αντιμετοπίζουν σαν ένα παιχνίδι που παρατάνε μόλις το βαρεθούν. Αυτή η μερίδα παιδιών - ατόμων και να ξεκινήσει μαθήματα θα δει μικρή πρόοδο.

Από την άλλη πλευρά υπάρχουν και τα άτομα που πραγματικά γουστάρουν τα drums και θέλουν να μάθουν το όργανο ο καθενας σε οποιο επίπεδο μπορεί και ειναι διατεθιμένος να φτάσει. Σε αυτή την περίπτωση πιστεύω οτι επιβάλονται τα μαθήματα γιατί η πρόοδος είναι αλματώδης σε σχέση με την αυτοδίδακτη ενασχόληση.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως στο δάσκαλο που θα επιλεγεί. Ένας ακατάλληλος δάσκαλος μπορεί να καταστρέψει τη θέληση για μάθηση... (Την έχω πατήσει 2 φορές με αποτέλεσμα να παρατήσω την κιθάρα και να διακόψω τα μαθήματα για πολύ καιρό στα drums).

Πάντως με το σωστό δάσκαλο και πολύ όρεξη για μελέτη μπορούν να γίνουν θαύματα.

Γιώργος ;)

ΟΔΗΓΟΣ ONLINE ΑΓΟΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου