Προς το περιεχόμενο

Αν αγορασω μια drums..Χρειάζομαι η όχι μαθήματα?


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς η μεγαλύτερη μερίδα παιδιών που αγοράζουν drums (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) έχει ως κίνητρο τον ενθουσιασμό που πηγάζει από τη φύση του οργάνου. Είναι ρυθμικό και έχει ως τρόπο παιξίματος το χτύπημα. Αυτά τα δύο στοιχεία το καθιστούν 'ευχάριστο' και 'εύκολο' ως προς την πρώτη επαφή με αυτό. Όπως επίσης και το οτι θεωρείται και cool 8) (δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή την εντύπωση έχω).

Έτσι λοιπόν το αντιμετοπίζουν σαν ένα παιχνίδι που παρατάνε μόλις το βαρεθούν. Αυτή η μερίδα παιδιών - ατόμων και να ξεκινήσει μαθήματα θα δει μικρή πρόοδο.

Από την άλλη πλευρά υπάρχουν και τα άτομα που πραγματικά γουστάρουν τα drums και θέλουν να μάθουν το όργανο ο καθενας σε οποιο επίπεδο μπορεί και ειναι διατεθιμένος να φτάσει. Σε αυτή την περίπτωση πιστεύω οτι επιβάλονται τα μαθήματα γιατί η πρόοδος είναι αλματώδης σε σχέση με την αυτοδίδακτη ενασχόληση.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως στο δάσκαλο που θα επιλεγεί. Ένας ακατάλληλος δάσκαλος μπορεί να καταστρέψει τη θέληση για μάθηση... (Την έχω πατήσει 2 φορές με αποτέλεσμα να παρατήσω την κιθάρα και να διακόψω τα μαθήματα για πολύ καιρό στα drums).

Πάντως με το σωστό δάσκαλο και πολύ όρεξη για μελέτη μπορούν να γίνουν θαύματα.

Γιώργος ;)

Eχεις απολυτο δικιο Γιωργο . ;D Πρεπει να το τονισουμε αυτο..Τα τυμπανα δεν ειναι παιχνιδι..Ανηκει στα μουσικα οργανα και ετσι πρεπει να προσεγγιζετε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να το τονισουμε αυτο..Τα τυμπανα δεν ειναι παιχνιδι..Ανηκει στα μουσικα οργανα και ετσι πρεπει να προσεγγιζετε.

  Μα Βαγγέλη μου και β'εβαια είναι παιχνίδι,όπως και όλα τα όργανα όπως και όλη η μουσική.Γι αυτό και λέμε,τί μουσική παίζεις?Τί όργανο παίζεις?Παιχνίδι  με την έννοια της ευχάριστης απασχόλησης,της ψυχαγωγίας,όχι της ευκολίας,ένα παιχνίδι για μικρούς και μεγάλους.Και όσο πιο πολύ το βλέπεις έτσι,τόσο μεγαλυτερη όρεξη έχεις να ασχοληθείς μαζί του  :)

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μα Βαγγέλη μου και β'εβαια είναι παιχνίδι,όπως και όλα τα όργανα όπως και όλη η μουσική.Γι αυτό και λέμε,τί μουσική παίζεις?Τί όργανο παίζεις?Παιχνίδι  με την έννοια της ευχάριστης απασχόλησης,της ψυχαγωγίας,όχι της ευκολίας,ένα παιχνίδι για μικρούς και μεγάλους.Και όσο πιο πολύ το βλέπεις έτσι,τόσο μεγαλυτερη όρεξη έχεις να ασχοληθείς μαζί του  :)

χμμμ...ποτε δεν καταλαβα ...γιατι χρησιμοποιουμε το ρημα "παιζω" και οχι το ρημα "εξασκουμε" η "μελεταω" για να μιλησουμε για την εκμαθηση ενος μουσικου οργανου. Προσωπικα ..χρησιμοποιω τα 2 τελευταια για να εκφρασω ολη αυτη την περιπετεια που μπαινει ενας ανθρωπος για να μαθει μουσικη ασχετος οργανου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wowwww ...εγω θυμαμαι οτι μου ειχε παρει 6 μηνες να ξεμαθω τις παραλληλες παλαμες και να περασω απο πανω τις παλαμες μου να κοιτανε προς τα κατω..για να ξεκινησουν να δουλευουν οι καρποι μου. Μαλλον κατι λαθος καταλαβες..

 

όχι vagelism δεν εννοούσα κάτι άλλο, αλλά αυτό που λές και εσύ. Και εγώ για παράδειγμα είχα μάθει να κρατάω με τον ίδιο τρόπο που λές και εσύ τις μπαγκέτες και όταν ο δάσκαλος μου είπε για τον matched με μερικές μέρες εξάσκηση το συνήθησα.

Βέβαια υπάρχουν αρκετοί παράμετροι που πρέπει κανείς να συνυπολογίσει όπως ο χρόνος ή η κούραση. Εάν έκανα εξάσκηση 1 φορά την εβδομάδα θα έπαιρνε μήνες...

 

Δεν είμαι αντίθετως με αυτά που λές πάντως..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου