Προς το περιεχόμενο

Διαμόρφωση χώρου-ακουστική για σαλόνι/home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτός είναι ο χώρος που έχω στη διάθεσή μου. Θέλω να κάνω 3 πράγματα:

 

A. Producing

B. DJing σε χαμηλή ένταση (γέιτονες  πάνω κάτω)

Γ. Να ακούω μουσική

 

Σκεφτόμουν για 2 active monitor μπροστά από το γραφείο με βάσεις για τα Α και Β, καθώς και 2 ηχεία πατώματος  αριστερά και δεξιά της tv για το Γ.

 

Τί γνώμη έχετε; Τί θα προτείνατε;

 

(Για να μπορέσετε να έχετε μια εκτίμηση για τις αποστάσεις, το κάθε πλακάκι που διακρίνεται στο πάτωμα έχει διάσταση 50x50cm)

 

acoustics.jpg

 

Βασίζομαι πολύ στη βοήθειά σας!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

 

δεν ειμαι "ειδικος" περι του θεματος αλλα ενα "στραβο" που ειδα στην εικονα και θα το αλλαζα ΑΡΔΗΝ ειναι οτι εκει που εχεις την καρεκλα με το γραφειο για το producing απο πισω υπαρχει τζαμι - αν βαλεις να χτυπανε εκει τα μονιτορ θα χανεις παρα πολυ απο ανακλαση του ηχου και ισως τριζουν και δεν θα ακους καλα...........

 

προσωπικα δεν θα το τολμουσα να κανω κατι μεσα σε αυτον τον χωρο αλλα................αυτον εχεις αυτον εμπιστευεσαι που λεει και η διαφημηση ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D κάπως έτσι...

 

δυστυχώς δεν είναι μεγάλο το σπίτι και δε μπορώ να αφιερώσω ξεχωριστό δωμάτιο.

 

Αν έβαζα μόνο monitors δεξιά αριστερά από την tv θα ήταν πολύ μακρυά για να δουλέψει κανείς στο γραφείο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έβαζα μόνο monitors δεξιά αριστερά από την tv θα ήταν πολύ μακρυά για να δουλέψει κανείς στο γραφείο;

 

πιθανολογω πως ναι - δεδομενου οτι εχεις προβλημα με τους γειτονες αν ειναι μακρια τα μονιτορ θα πρεπει να ανοιγεις πιο δυνατα την ενταση για να ακουσεις - αρα και περισσοτερα ντεσιμπελ........

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς...Είναι αρκετά μακρύα νομίζω!Δεν θα σε βολέψει...Και αν δεν κάνω λάθος μεταξύ εσένα και των monitors πρέπει να υπάρχει μία απόσταση 0,7m-2m περίπου...

 

Για το τζάμι από πίσω, μία καλή λύση θα μπορούσε να είναι μία χοντρή κουρτίνα...

 

Βέβαια κι εγώ σου απαντάω με βάση ότι έχω διαβάσει...Πρακτικά δεν έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα στο συγκεκριμένο θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω δηλαδή είναι σχεδόν ακατόρθωτο το σαλόνι να παραμείνει σαλόνι και να έχω και καλή ακουστική...

 

Αν δοκίμαζα μικρά monitors πάνω στο γραφείο; Σε τί υστερούν από τα μεγάλα πέρα από την ένταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως να αφήσω τα monitors και να πάρω ένα καλό ζευγάρι ακουστικά?...  :P

μηπως να αφησεις τα μονιτορ και να μετακοιμησεις ??  ;D ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω μια ιδέα...?Εχεις σκεφτεί να κανεις έτσι την διάταξη του γραφείου ώστε να εχεισ πλάτη στην  τηλεόραση και να ¨κοιτάς¨ το τζάμι?Οπότε δεν θα έχεις το πρόβλημα της αντήχησης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου