Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα ή ενισχυτής; Υπάρχει δίλημμα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Δεν ξέρω κατα πόσο συμφωνείτε και αν έχετε λύσεις που χρησιμοποιείτε στην καθημερινότητα σας αλλά εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις για το άρθρο αυτό : Πεταλιέρα ή ενισχυτής;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρω κάποιον κιθαρίστα που διέθετε Mesa Boogie και δεν του επέτρεπε ο μαγαζάτορας να παίζει με αυτόν γιατί τους ξεκούφαινε...

 

8) ??? ::)

 

Ξεκίνησα με πεταλάκια, όταν άρχισαν οι πολλές "εμφανίσεις" αγόρασα την Boss ME-5, με την οποία πορεύτηκα 15 συναπτά έτη, ξαναγύρισα στα πετάλια, έχω ξοδεψει ένα σκασμό λεφτά για να έχω μ' αυτά τους ήχους που είχα με την ME-5. :D

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν ορκισμένος οπαδός του αναλογικού ήχου και και της λάμπας...

Τρανζιστορ, ψηφιακά, πεταλιέρες για μένα ήταν επιεικώς για πέταμα.

Τώρα όμως που δεν μπορώ να κουβαλάω λόγω μέσης, που φοβάμαι

για την πιθανότητα να πάθει κάτι ο ενισχυτής μου από τα πέραδώθε,

αλλά και για τους λόγους που περιγράφει το άρθρο(σιγά μην κουβαλάω

ενισχυτή για μια πρόβα να κοπανηθώ με τους φίλους μου ή για το λαϊκό

πρόγραμμα της φιλαρμονικής) ή έστω το κεφάλι σε περίπτωση που έχει

εκεί που θα πάω καμπίνα, είμαι στη φάση παραγγελίας της Line 6 hd 500.

Λογικά την άλλη βδομάδα θα την έχω...

 

Ξέρω ότι δεν προκειταί να ακούσω ότι ακούω με το Marshall μου 11 χρόνια τώρα

αλλά όμως αν το ψάξεις είμαι σίγουρος ότι μπορείς να βγάλεις καλό ήχο (όπως και

να βγάλεις χάλια ήχο από καλά μηχανήματα αν είσαι άσχετος) όμως με μερικά

presets και μια κιθάρα ξεμπέρδεψες...

 

Από τον κόσμο δεν πρόκειται να καταλάβει κανείς τίποτα και για του λόγου του αληθές

ο λόγος που επιλέγω την Line 6 ήταν σε ένα Live που έπαιζε ένα παληκάρι και ο ήχος του

ήταν απίστευτος. Τον ρώτησα και όταν μου έδειξε την HD 500 πάνω στην κονσόλα

αλήθεια παιδιά ένιωσα κορόιδο...

 

Η κύρια συμβουλή του παιδιού ήταν να μην μπω στο τριπάκι να βάζω 800 εφφέ

την φορά αλλά με προσεκτικό στήσιμο ήχο και με βασική αρχή less is more.

 

Επίσης οι δυνατότητες ηχογράφησης άμεσα στον υπολογιστή που σου δίνουν

οι περισσότερες πεταλιέρες τη σήμερον ημέρα καθώς και το deep editing

μέσω υπολογιστή για μένα σου επιτρέπουν να βγάλεις 5-10 καλούς ήχους

που μπορούν να σε βγάλουν ασπροπρόσωπο σε κάθε live.

 

 

Για μένα λαμπάτος ενισχυτής και αναλογικά πεταλάκια = προσωπικό φιξάκι

Πεταλιέρα = απαραίτητο εργαλείο

 

8) 8)

 

YΓ Ο ενισχυτής είναι ένας Marshall DSL 50 κεφάλι (20+ κιλά) και 2x12 καμπίνα (20+ κιλά)

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και χρονια χρησιμοποιω με εξαιρετικα αποτελεσματα τοσο στο σπιτι (οπου πλεον ηχογραφω αποκλειστικα τις κιθαρες σε οτι ...φτιανω... ;D) ,οσο και στο live τον χρυσο συνδιασμο μιας καλης πεταλιερας για ΟΛΑ τα εφε μου (μια και πιστευω οτι πλεον οι συγχρονες πεταλιερες δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο τα ξεχωριστα πεταλακια και αποφευγω και τα...χρατς-χρουτς αλλα και την απωλεια σηματος που αυτα επιφερουν)  και ενος μικρου λαμπατου ενισχυτη (σε λογικες εντασεις και με καθαρο ηχο μια και ποτε μου δεν ημουν fan των...υψηλων εντασεων,των τσιταρισμενων ενισχυτων και του παραμορφωμενου ηχου που προκυπτει απο αυτους αλλα ουτε των βρωμικων καναλιων των πολυκαναλων ενισχυτων)   .

 

Μια και εχω δοκιμασει τα...παντα κατω απο τον ηλιο  ;D..οσον αφορα τους συνδιασμους εφε και ενισχυτων (απο προσεγγιση "καρφι στον ενισχυτη" ,μεχρι 17 "αναλογικα" πεταλια μπροστα απο ...οτιδηποτε ενισχυτη εχει κατασκευαστει ποτε... ;D)...δεν σκοπευω πλεον να αλλαξω συνταγη...

 

ΣΙΓΟΥΡΑ ομως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ..."καταδεχτω" να παιξω χωρις ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη,αυτο ειναι σιγουρο μια και ο ΚΑΘΑΡΟΣ ηχος που εγω γουσταρω δεν μπορει να επιτευχθει αλλοιως.

 

BTW η πεταλιερα ειναι μια παλια VOX TL SE & ο ενισχυτης ενας Marshall 1974X.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ζουσα απο τη μουσικη σιγουρα θα ειχα ενα τουμπανο λαμπατο (καμια 50αρια watt ειναι κομπλε, η μηπως 2 ::)) και τιγκα πεταλακια ωστε να βγαζω πραγματικα "γουστα" οταν παιζω....στην αληθινη ζωη παιζω με μια gt-10 πανω στο return ενος fender pro 185 (το κουβαλημα κουβαλημα. 32 κιλακια μονο ο ενισχυτης) που τον εχω στην ουσια για monitor. Preamps παίρνω απο την πεταλιερα...

δυστιχως δεν με ταϊζει η μουσικη, οποτε δεν την ταϊζω και εγω  :-[

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα δεν υπάρχει δίλημμα: η πεταλιέρα είναι για να αντικαταστήσει τα πεταλάκια και όχι τον ενισχυτή... Η βάση, το σώμα και η ψυχή του ήχου μου είναι λαμπάτος καθαρός. Δεν είμαι καθόλου snob και δεν θα δίσταζα να τον αντικαταστήσω με πεταλιέρα αν μου έδινε αυτό τον ήχο και feeling...έλα όμως που δεν...

 

Είναι και αυτό το ρημάδι το feelgood factor που σε κάνει να νιώθεις και να παίζεις καλύτερα, ασχέτως αν την διαφορά την καταλαβαίνεις μόνο εσύ.

 

Όσον αφορά στο βάρος/κουβάλημα, υπάρχουν πλέον απίστευτοι μικροί λαμπάτοι που είναι πούπουλα, ευέλικτοι ηχητικά και σε νορμάλ τιμές...

 

Yameth, Tubemeister 18....you know you want it  :D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι τη σημερον ημερα το διλημα στο οποιο αναφερεται ο yameth δεν εχει να κανει τοσο με την ποιοτητα & πιστοτητα του ηχου οσο με την ολη διαφορα αισθησης. Καλο ηχο πλεον μπορεις να βγαλεις ακομα και απο παμφθηνες πεταλιερες αν κατσεις και ασχοληθεις λιγο - το θεμα ειναι κατα ποσο παιζοντας direct σε PA παιρνεις την αποκριση και συμπεριφορα που θα επαιρνες απο εναν ενισχυτη.

 

Τις πολυ λιγες (ελαχιστες) φορες που επαιξα live direct, ο ηχος ηταν μια χαρα με λιγο ψαξιμο αλλα ελειπε ενα μικρο "κατι" σε θεμα αισθησης - θα προτιμουσα να ειχα και ενα ενισχυτη, ακομα και ενα φτηνο τρανζιστορατο, καθαρα για λογους monitoring.  Επιφυλασσομαι βεβαια καθως εχω μικρη εμπειρια απο τετοια set up και φανταζομαι ως ενα βαθμο θα ειναι και θεμα συνηθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το λεει στο άρθρο. Ένας καλός λαμπάτος στο στούντιο ή στο σπίτι για καλό ήχο στην ηχογράφηση, τη πεταλιέρα σου στον όμο για τις πρόβες (προυπόθεη να υπάρχει στο στούντιο πάλι ένας καλός λαμπάτος) και όταν κάνεις λάιβ κουβαλάς και τον ενισχυτή σου. Για αυτό παίρνουμε σχετικά μικρούς ενισχυτές ή κεφάλι + καμπινα για την περίπτωση που δεν έχει εκεί, και όχι κανα θηρίο, για να είμαστε ευέλικτοι. Με το μικροφωνάκι σου μπροστά πλέον δεν χρειάζεσαι 200βατ λάμπα (παναγίτσα μου) για να παίξεις ένα λάιβ..ποτέ πάντως χωρίς ένα καλό ενισχυτή λάμπας στο λάιβ. Για δοκίμασε να βαρεθείς να κουβαλάς σε κανα λάιβ και να βρεθείς με κανα...behringer ( μου έχει τύχει...) σε γνωστή μουσική σκηνή, να τραβάς τα μαλλιά σου όλο το βράδυ με τον ήχο σου, να σου πω εγω αν βάζεις μυαλό ή όχι...

 

 

 

 

 

 

 

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το όμορφα γραμμένο άρθρο αλλά :

Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία  :)

 

Ο λαμπάτος ενισχυτής που πλήρωσα και γουστάρω ΚΑΝΕΙ απόσβεση γιατί παίζω πάντα με αυτόν .... κάνω πρόβες σε δικό μου (μας) studio και χρησιμοποιώ το δικό μου rig.

 

Στο live σε μικρό μαγαζί δε χρειάζεται να ξεκουφάνω κανέναν ..... μια χαρά παίζει ο ενισχυτής μου και στο 2 ... γλυτώνω και από ένα πονοκέφαλο τον ηχολήπτη μια και δε χρειάζεται να μου εξασφαλίσει ξεχωριστό monitor για να ακούω τι παίζω . Παίρνω και το μικροφωνάκι μου και τη βάσούλα μου και είμαι το καλύτερο παιδί .

 

Σπίτι μπορώ να διαβάσω και με ένα ταπεινό ux2 και ακουστικά .... άλλωστε για το διάβασμα πάντα είναι ανοιχτό το pc , είτε σε κάποιο ''how to play'' video είτε σε κάποια παρτιτούρα ή κάποιο backing track να παίζει .

 

Τη μετακόμιση στο live δε τη βαριέμαι γιατί αφενός δεν είναι και τόσο συχνή , αφετέρου κάνω το κέφι μου .... Αν έχω πρόβλημα με τη μέση παίρνω ένα ωραιότατο καροτσάκι και κουβαλάω πιο εύκολα τα 20kg του ενισχυτή μου ...... Υπάρχουν και οι drummers μη το ξεχνάμε αυτό  ;D

 

Το ερώτημα πεταλιέρα ή πεταλάκια είναι προσωπικό γούστο του καθενός ..... Προσωπικά τα θεωρώ μέρος της φράσης : ''το κέφι μου''  :)  

 

αυτά .... ελπίζω να μην κούρασα

 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα δεν υπάρχει δίλημμα: η πεταλιέρα είναι για να αντικαταστήσει τα πεταλάκια και όχι τον ενισχυτή...

 

+1

 

Αν έχω πρόβλημα με τη μέση παίρνω ένα ωραιότατο καροτσάκι και κουβαλάω πιο εύκολα τα 20kg του ενισχυτή μου ......

 

+2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου