Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

... Το πρόβλημα είναι ότι για να παραχθεί αυτός ο πολίτης μια μεταβατική περίοδος είναι αναγκαία.  

 

 

Γύψος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γύψος?

 

Έχεις και χιούμορ βρε μπαγασάκο. Ναι γύψος. 100 με 150 χρόνια γύψος με ιδιαίτερο δέσιμο στα μέρη της παιδείας.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να θυμήσω ότι εδώ γίνεται απόπειρα για πολιτική συζήτηση, όχι θρησκευτική. Οι εμμονές ορισμένων σε μεσσιανικές αντιλήψεις που αγνοούν τα οικονομικά δεδομένα και την επιστήμη των μαθηματικών, εις όφελος μίας a-priori αποδοχής της ιδέας ότι "απλά χρειαζόμαστε καλύτερους ανθρώπους για τη διαχείριση των προβλημάτων μας", είναι απλώς νεκρή θρησκοληψία, διότι α) οι άνθρωποι αλλάζουν, β) η αντίληψη καθενός για το "καλό" και το "κακό" απέχει πολύ.

 

Η χώρα έχει συγκεκριμένα οικονομικά προβλήματα και αυτά είναι που πρέπει να λυθούν. Το αν αυτά δημιουργήθηκαν ή - έστω - οξύνθηκαν από την έλλειψη αξιοπρεπούς παιδείας, απασχολεί ελάχιστα σε αυτό το χρονικό σημείο, άλλωστε κανείς δεν μπορεί να γυρίσει το χρόνο πίσω και να λύσει αυτά τα προβλήματα.

 

Επί 40 (και πλέον) χρόνια, τόσο οι δεξιοί, όσο και οι αριστεροί μας κοροϊδεύουν επί της βάσεως ότι "οι άλλοι έκλεψαν, αλλά εμείς είμαστε καλοί άνθρωποι και δεν θα κλέψουμε", μετατρέποντας κάθε πολιτική συζήτηση σε ηθικολογικό εμετό - κανονικά, θα έπρεπε να έχουμε βαρεθεί αυτά τα πράγματα και να αποζητούμε μόνο τη νομιμότητα και την ελευθερία από τέτοια ψέμματα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χώρα έχει συγκεκριμένα οικονομικά προβλήματα και αυτά είναι που πρέπει να λυθούν.

 

Τωρα μας βαζεις δυσκολα γεροντα...κατσε να το..συζητησουμε λιγο ακομα..... ;D

 

Παντως,για να σοβαρευτουμε και λιγακι,τα δημοσιονομικα αποτελεσματα του 2012 ειναι τουλαχιστον εντος στοχων ..

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231231638

 

για να δουμε τι θα γινει το 2013...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δουμε τι θα γινει το 2013...

 

Τι να γίνει μωρέ...

 

Θα γίνει το εξής: ενώ οι συμπατριώτες μας περιμένουν τον Μεσσία, οι ξένοι θα κάνουν τη δουλειά τους (εξ' άπαντος) και ένα μέρος από τη δουλειά μας. Θα γίνει αυτό που θα γινόταν αν (ένεκα βαρεμάρας και διχόνοιας) φωνάζαμε το γείτονα να τρίψει την πλάτη της γυναίκας μας (θα μας την πήδαγε δηλαδή).

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Παντως,για να σοβαρευτουμε και λιγακι,τα δημοσιονομικα αποτελεσματα του 2012 ειναι τουλαχιστον εντος στοχων ..

...

 

Ναι, αλλά η κρατική καταστολή αξιοποιώντας και μηχανισμούς του παρακράτους και φτηνές προβοκάτσιες με ζελατινοδυναμίτιδες, επιχειρεί να στοχοποιήσει κάποιες αυτοδιαχειριζόμενες μονάδες στην προσπάθειά της να καταστείλει την ελεύθερη έκφραση και σκέψη.

Επίσης στα αεροδρόμια έχει κάμερες και τα φιστίκια είναι 12.

Αμ πως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσσιανισμός, νεκρές θρησκοληψίες τι έγινε τρόλευ το αφεντικό σου σε αφήνει να παίρνεις και τον Καντ στην δουλειά;

Αν μόνο ήταν η κρίση μας να ήταν μόνο οικονομική αγορίνα μου τα ζητήματα θα ήταν σαφώς απλούστερα, αλλά δεν είναι. 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσσιανισμός, νεκρές θρησκοληψίες τι έγινε τρόλευ το αφεντικό σου σε αφήνει να παίρνεις και τον Καντ στην δουλειά;

Αν μόνο ήταν η κρίση μας να ήταν μόνο οικονομική αγορίνα μου τα ζητήματα θα ήταν σαφώς απλούστερα, αλλά δεν είναι.

 

Όπως σου εξήγησα ήδη δεν έχω αφεντικό. Πες μου από τώρα - αν θέλεις - πόσες φορές πρέπει να σου το εξηγήσω ακόμη.

 

Επίσης, νομίζεις πραγματικά ότι κερδίζεις κάποιο έδαφος με το να με λες "αγορίνα μου"; Ομοφυλόφιλος είσαι και μου κάνεις καμάκι; Και πιστεύεις επίσης, όταν μονίμως διδάσκεις την αδιαλλαξία και την απάθεια ότι είσαι κατάλληλος να ευαγγελίζεσαι την ανάγκη για καλύτερη παιδεία;

 

Και τι είναι αυτή η εμμονή με την αναφορά συγγραφέων; Βιβλιοπωλείο έχεις; Μήπως είσαι ο Άδωνις (τα λέει και αυτός τα περί παιδείας και τα αγορίνα μου);

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μόνο ήταν η κρίση μας να ήταν μόνο οικονομική αγορίνα μου τα ζητήματα θα ήταν σαφώς απλούστερα, αλλά δεν είναι. 

 

Φυσικά και δεν είναι μόνο οικονομικό το ζήτημα, όμως είναι προτίστως και πιο άμεσα οικονομικό και απ'την στιγμή που, όπως λες και ο ίδιος, είναι απλούστερο το οικονομικό σκέλος, γιατί να μην ξεκινήσουμε από εκεί? Μην ξεχνάς ότι δεν έχουμε την πολυτέλεια να διορθώσουμε το οικοδόμημα απ' τα θεμέλια. Μακάρι να μπορούσαμε, αλλά προς το παρόν ας συμβιβαστούμε με τα μερεμέτια.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως μιας και μιλάμε για αφεντικά …..εγώ έχω αφεντικό.

 

ΕΜΕΝΑ.

 

Και πιστέψτε με είναι το πιο σκληρό από όλα.

 

Αυτός με ξυπνάει κάθε πρωί (με το ζόρι).

Με υποχρεώνει να είμαι συνεπής.

Με σέρνει με το ζόρι στο γυμναστήριο.

Με περιορίζει στο φαγητό.

Μου κάνει τη ζωή δύσκολη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου