Προς το περιεχόμενο

Paranoid Solo Cover


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες!  :)

 

Ασχολούμουν τελευταία με το Paranoid των Sabbath και είπα να ανεβάσω την εκτέλεσή μου στο σόλο του τραγουδιού.

Κάθε σχόλιο και παρατήρηση απολύτως δεκτή! Επίσης θα ήθελα να σχολιάσετε και τον ήχο εάν δεν σας κάνει κόπο, καθώς το ηχογράφησα διαφορετικά από τα προηγούμενα clips που ανέβασα.

 

Εάν θέλετε να ακούσετε και τα άλλα δύο clips μου, χάριν συγκρίσεως του ήχου, θα τα βρείτε εδώ.  :)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=197168.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=197140.10

 

Ελπίζω να μη σας έπρηξα.  :D

Paranoid_Solo_geodimitri.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πωπω πραγματικά τέλεια εκτέλεση!!Άρτιο παίξιμο χωρίς φανφάρες -το λέω γιατί τις επιτρέπει το κομμάτι- και γενικά μου έβγαλε πολύ Iommi πνεύμα και style!!Keep on uploading!!! ;D ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω πραγματικά τέλεια εκτέλεση!!Άρτιο παίξιμο χωρίς φανφάρες -το λέω γιατί τις επιτρέπει το κομμάτι- και γενικά μου έβγαλε πολύ Iommi πνεύμα και style!!Keep on uploading!!! ;D ;D

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη!  :)

Προσπάθησα να παίξω ακριβώς όπως στο δίσκο, καθότι κακά τα ψέματα είναι ένα κομμάτι που λατρεύεται από πολύ κόσμο και άμα παρεκκλίνεις από το πρωτότυπο δεν αρέσει.

Και πάλι σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινα βρε Δημήτρη,εντατικά μαθήματα κιθάρας έκανες; 36 ώρες το 24ωρο; :o Μεγάλη διαφορά παιξίματος με τα προηγούμενά σου (και στον ήχο),πιό αεράτο,άνετο παίξιμο.Μπράβο!!!  Υ.Γ.θα ήθελα λίγο περισσότερο βιμπράτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις εμφανή βελτίωση, συνέχισε έτσι  :)

Υ.Γ. Η κιθάρα είναι λίγο ψηλά νομίζω, αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα  ;)

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δημητρη μια χαρα.Πες μας λιγο με τι παιζεις! ;D

Thanks Adamo!  :)

Λοιπόν είπα να πειραματιστώ λίγο διαφορετικά εχθές.

Κιθάρα: Jackson RR5 Pro Series

Ενισχυτής: Marshall AVT 100

Πετάλια: Vox Ice 9, Ibanez TS808

DAW: Cubase 5

Κάρτα Ήχου: Behringer UCG102

 

Έχουμε και λέμε!  ;D

Εdit: Για να ηχογραφήσω, συνέδεσα το Emulated Line Output του Marshall στην κάρτα ήχου.

Ηχογράφησα τρεις ξεχωριστές κιθάρες οι οποίες έπαιζαν το ίδιο.

 

Στην πρώτη κιθάρα (που ακουγόταν από το κέντρο στη μίξη) χρησιμοποίησα λίγο gain από τον Marshall και το Ice 9.

 

Τη δεύτερη και τρίτη κιθάρα τις έβαλα να ακούγονται τη μία από τα δεξιά και την άλλη από τα αριστερά. Επίσης κι εδώ χρησιμοποίησα τα ίδια settings στον Marshall όπως και πριν. Η μόνη διαφορά είναι ότι αντί για το Ice 9, χρησιμοποίησα το Tubescreamer.

 

Να πω επίσης ότι χρησιμοποίησα το Delay του ενισχυτή σαν εφφέ.

 

Τι έγινα βρε Δημήτρη,εντατικά μαθήματα κιθάρας έκανες; 36 ώρες το 24ωρο; :o Μεγάλη διαφορά παιξίματος με τα προηγούμενά σου (και στον ήχο),πιό αεράτο,άνετο παίξιμο.Μπράβο!!!  Υ.Γ.θα ήθελα λίγο περισσότερο βιμπράτο

Να 'σαι καλά φίλε, ευχαριστώ πολύ!

Πηγαίνω ωδείο τα τελευταία δύο χρόνια και έχω αυξήσει αρκετά το χρόνο μελέτης.  ;)

Η διαφορά στο παίξιμο πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι τα άλλα δύο ήταν αυτοσχεδιασμός, ενώ αυτό το παίζω κοντά μιάμιση βδομάδα συνέχεια και το κατέχω καλύτερα.  ;D

Και ναι έχεις δίκιο για το βιμπράτο... Πρέπει να το δουλέψω πολύ.  :)

 

Έχεις εμφανή βελτίωση, συνέχισε έτσι  :)

Υ.Γ. Η κιθάρα είναι λίγο ψηλά νομίζω, αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα  ;)

Πάνο, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Η κιθάρα όντως είναι λίγο ψηλά αν και είχε το ίδιο input gain με το backing. Αυτό όμως όπως είπες διορθώνεται.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προοδεύεις με καλούς ρυθμούς και αυτό μου αρέσει  :D

 

Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι πρέπει να το "είχες" απλά μπορεί επιδή μάλλον είναι ήταν η πρώτη σου φορά που  "εκτέθικες" σε πολύ κόσμο γι'αυτό και ήσουν σφιγμένος και όχι τόσο επιδή δυσκολευόσουν στο παίξιμο.

 

Συνέχισε έτσι,απο τώρα και στο εξής θα μας χρωστάς κλιπάκια  :D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου