Προς το περιεχόμενο

Mystery Melody Impro


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμίτες!  :)

Βρήκα ένα ωραίο backing track στο δίκτυο και είπα να γράψω ένα σόλο από πάνω.

Έχει λαθάκια, αλλά ελπίζω να μη χαλάσουν πολύ τη γενική εικόνα.  :)

Αναμένω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας!  :)

Mystery_Melody_geodimitri.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή έχω παίξει κι εγώ πάνω σε αυτό το backing track και το είχα λιώσει κιόλας,θα σε συγχαρώ γιατί θέλει ένα συγκεκριμένο ύφος και το έχεις πιάσει σε αντίθεση με μένα!!Συγχαρητήρια και μιας και πήρες το ''κολάι'' να ανεβάζεις πιο συχνά δουλειές σου να σε ακούμε!!Keep it up!!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω παίξει κι εγώ πάνω σε αυτό το backing track και το είχα λιώσει κιόλας,θα σε συγχαρώ γιατί θέλει ένα συγκεκριμένο ύφος και το έχεις πιάσει σε αντίθεση με μένα!!Συγχαρητήρια και μιας και πήρες το ''κολάι'' να ανεβάζεις πιο συχνά δουλειές σου να σε ακούμε!!Keep it up!!

Σε ευχαριστώ πολύ Bill για τα καλά σου λόγια! Να είσαι καλά.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος και τα λαθάκια δεν χαλάνε καθόλου την εικόνα που θέλεις να βγει προς τα έξω.

 

Καλή μελωδία και είσαι πιο χαλαρός απ'ότι την προηγούμενη ηχογράφιση,ωραία το ξεκίνησες το σπορ και μου φαίνεται θα μας δώσεις ωραίες ηχογραφίσεις στο μελλον  :D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Keep walking!!! ;D .Είσαι σε καλό δρόμο (Γιώργο ή Δημήτρη?),γράφε σόλα (πολλά σόλα ;)) σε backing tracks (όσο γίνετε σε διαφορετικά κλειδιά, με διαφορετικές κλίμακες και σε διάφορα τέμπο,δόξα το Θεό το net είναι γεμάτο από backing tracks) και άκου τα μετά,ανάλυσέτα,δες τα λάθη σου και τα καλά σημεία.                                                        Υ.Γ. Ανέβαζε συχνότερα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια και από μένα... τι λες όμως να το ξαναέκανες με ολίγη λιτότητα στα ανεβοκατεβάσματα... να τονίσει λίγο περισσότερο την μελωδία σου;;; Κάντο και πιστέυω ότι δεν θα το μετανοιώσεις !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος και τα λαθάκια δεν χαλάνε καθόλου την εικόνα που θέλεις να βγει προς τα έξω.

 

Καλή μελωδία και είσαι πιο χαλαρός απ'ότι την προηγούμενη ηχογράφιση,ωραία το ξεκίνησες το σπορ και μου φαίνεται θα μας δώσεις ωραίες ηχογραφίσεις στο μελλον  :D

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη! Όντως αισθανόμουν κι εγώ πιο χαλαρός αυτή τη φορά.  :)

 

Keep walking!!! ;D .Είσαι σε καλό δρόμο (Γιώργο ή Δημήτρη?),γράφε σόλα (πολλά σόλα ;)) σε backing tracks (όσο γίνετε σε διαφορετικά κλειδιά, με διαφορετικές κλίμακες και σε διάφορα τέμπο,δόξα το Θεό το net είναι γεμάτο από backing tracks) και άκου τα μετά,ανάλυσέτα,δες τα λάθη σου και τα καλά σημεία.                                                        Υ.Γ. Ανέβαζε συχνότερα 8)

Να 'σαι καλά φίλε! Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Backing tracks όντως υπάρχουν πάρα πολλά και για όλα τα γούστα. Από θέμα κλιμάκων, γνωρίζω προς το παρόν μόνο τις ματζόρε, μινόρε και blues πεντατονικές. Όταν με το καλό μάθω καλά και καμιά ακόμα θα τη χρησιμοποιήσω σίγουρα!  :)

 

Συγχαρητήρια και από μένα... τι λες όμως να το ξαναέκανες με ολίγη λιτότητα στα ανεβοκατεβάσματα... να τονίσει λίγο περισσότερο την μελωδία σου;;; Κάντο και πιστέυω ότι δεν θα το μετανοιώσεις !!!!

Σε ευχαριστώ πολύ AXLNICK! Όντως αισθάνομαι κι εγώ ότι σε κάποια σημεία θα έπρεπε να "φρενάρω" λίγο. Επειδή όμως δεν αναλύω το κομμάτι από πριν για να δω τι ταιριάζει καλύτερα και που, βγαίνουν τα πολλά ανεβοκατεβάσματα στην κλίμακα. Θα προσπαθήσω όμως στο εξής να επεξεργάζομαι καλύτερα τα backing tracks, έτσι ώστε να έχω και καλύτερο αποτέλεσμα στο σόλο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

geodimitri μπορείς να προοδεύσεις είσαι μέσα σε αυτό που θέλει  ;)

 

Επειδή όμως δεν αναλύω το κομμάτι από πριν για να δω τι ταιριάζει.

 

Γιατί αυτό; θα σε βοηθήσει πάρα πολύ!

 

βγαίνουν τα πολλά ανεβοκατεβάσματα στην κλίμακα.

 

Ενα ωραίο μυστικό είναι να μη σκέφτεσαι με κλίμακες για να βγάζεις φράσεις και οχι ανεβοκατεβάσματα. Άν αρχίσεις να μελετάς chords progression και intervals θα δεις με διαφορετικό μάτι το όργανο  ;)

 

Άκου και μια δική μου ιδέα στα γρήγορα, όχι και τόσο καλή βέβαια...  ;D

 

https://www.box.com/s/tie6h9z1z6gcldno8w1s

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

geodimitri μπορείς να προοδεύσεις είσαι μέσα σε αυτό που θέλει  ;)

 

Γιατί αυτό; θα σε βοηθήσει πάρα πολύ!

 

Ενα ωραίο μυστικό είναι να μη σκέφτεσαι με κλίμακες για να βγάζεις φράσεις και οχι ανεβοκατεβάσματα. Άν αρχίσεις να μελετάς chords progression και intervals θα δεις με διαφορετικό μάτι το όργανο  ;)

 

Άκου και μια δική μου ιδέα στα γρήγορα, όχι και τόσο καλή βέβαια...  ;D

 

https://www.box.com/s/tie6h9z1z6gcldno8w1s

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ακρόαση και το σχόλιο σου!  :)

Θα τσεκάρω chord progressions & intervals και σίγουρα θα δώσω μεγαλύτερη βάση στην ανάλυση του backing track.

Και πάλι σε ευχαριστώ!

 

Πολύ μου άρεσε η δική σου εκδοχή! Μπράβο!

Είχε πολύ συναίσθημα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου